Що буде з курсом гривні влітку, і що впливає на валютний ринок в Україні

Аналітики пояснили, що буде відбуватися далі на валютному ринку, і що впливає на курс долара відносно гривні

Курс долара, НБУ
Експерти пояснили, на що чекати далі від курсу валют

Курс долара вже офіційно перетнув позначку 40 гривень попри рекордні обсяги валютних інтервенцій. З початку 2024 року американська валюта зросла на 2,3 гривні (тобто, на 6%). Це пояснюють не тільки підвищеним попитом, але й психологічними чинниками та ситуацією з енергосистемою. Експерти пояснили, на що чекати від курсу далі. 

Як передає Економічна правда, з жовтня 2023 року в Україні курс долара не є фіксованим. Національний банк впливає на нього ринковими чинниками. Тобто, коли на валюту зростає попит - її ціна в гривнях теж стає більшою. З моменту скасування фіксованого курсу офіційний долар подорожчав на 10% - з 36,56 до 40,3 гривні. Аналітики пояснюють це також тим, що економіка споживає в рази більше імпорту, ніж заробляє на експорті товарів та послуг.   

Фото: Економічна правда
Фото: Економічна правда

Наприклад, у січні-квітні   Україна імпортувала товарів та послуг на 29,8 мільярда доларів. При цьому експорт становив 18 мільярдів доларів. Сальдо торгівлі за перші чотири місяці року сягнуло 11,76 мільйона доларів. Станом на 2023 рік цей показник був на рівні 9,75 мільярда доларів. 

Фото: Економічна правда
Фото: Економічна правда

Фінансування від міжнародних партнерів поповнює золото-валютні резерви. Коли Національний банк продає цю валюту, стримується девальвація та зводяться до мінімуму різкі коливання курсу на ринку.     

З початку 2024 року регулятор продав понад 11 мільярдів доларів з резерву. Водночас завдяки надходженню валюти від партнерів обсяги цих резервів залишаються на доволі високому рівні – 42,4 мільярда доларів (станом на травень).   

Фото: Економічна правда
Фото: Економічна правда

Чому відбуваються стрибки курсу   

Наприкінці травня 2024 року чистий попит (перевищення попиту над пропозицією) на валюту за безготівковими операціями банківських клієнтів виріс на 41%. Головний експерт з макроекономічного аналізу "Райффайзен банку" Сергій Колодій додав, що в останній тиждень місяця попит на валюту був на 45% вищий, ніж у перший. За словами експерта, такого високого попиту не спостерігали з початку 2023 року.   

При цьому є кілька чинників, які створюють додатковий попит на валюту. Зокрема, регулятор дозволив бізнесу погасити проценти за його зовнішніми кредитами, зняв обмеження на імпорт послуг (лізинг, оренда) і дозволив виводити дивіденди від нових інвестицій.     

Що ще впливає на курс   

Ситуація з електроенергією, зокрема, є важливим чинником. При цьому на поведінку учасників ринку, крім ситуації на енергосекторі, впливають новини з фронту.  "Додатковими факторами підвищення попиту стали купівля валюти держкомпаніями та стандартна реакція ринку на девальвацію валюти, що полягає в одночасному розширенні попиту та звуженні пропозиції", - підкреслив експерт з макроекономічного аналізу "Райффайзен банку" Сергій Колодій.

НБУ планує послаблення - як вони вплинуть на курс   

Майбутні послаблення теж могли б створити додатковий попит на валюту. У Національному банку України оцінювали, що заходи з валютної лібералізації у 2024 році "коштуватимуть" міжнародним резервам близько 5,5 мільярда доларів.   

"Імовірно, валютна лібералізація впливає на попит на валюту, але оцінити його вплив важко. Скоріше за все, тиск цього чинника на ринок ще попереду", - переконаний керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.   

Інша причина, яка впливає на курс, є сезонною. Урожай 2023 року, який продавали аграрії, вичерпується. Відповідно обсяги експорту агропродукції скорочуються, через що зменшується приплив валюти в економіку. Крім того, навіть з надходженням такої валютної виручки могли виникнути проблеми на тлі нової хвилі девальвації гривні. Адже, зауважив Олександр Паращій, є вірогідність, що експортери затримували повернення валютної виручки в країну в очікуванні кращого курсу продажу валюти.       

Що буде з курсом до кінця літа   

"Подальші кроки з лібералізації ринку з боку регулятора, ситуація на енергетичному ринку України, притаманна для гривні сезонність та новини з фронту будуть основними факторами, які впливатимуть на валютний ринок цього літа", – вважає провідний експерт департаменту глобальних ринків "ОТП банку" Євген Міюц. 

При цьому саме дії Національного банку України будуть відігравати важливу роль в тому, якою буде ситуація на валютному ринку. 

"Курс буде рухатися вслід за активністю НБУ та його обсягами продажу валюти на міжбанківському ринку. Нацбанк, скоріш за все, продовжуватиме поточну стратегію операцій на ринку", – зазначає керівник служби продажу казначейських продуктів банку "Авангард" Юрій Крохмаль.   

Наразі експерти називають подальшу девальвацію гривні практично невідворотною. Проте вона відбувається поступово. Національний банк прагнутиме зберегти привабливість інструментів у гривні – депозитів та ОВДП.   

"За нашими оцінками, Нацбанк бачить середній річний курс долара в межах 40,2-40,5 гривні (попередній прогноз – 39 гривень). Тож він спокійно даватиме своєму прогнозу здійснитися з імовірною девальвацією гривні до 42 за долар до кінця 2024 року", – додав Олександр Паращій.

 

Яким буде курс протягом п'яти років

Раніше експерти Міжнародного валютного фонду ділилися прогнозом щодо курсу долара США відносно гривні до 2029 року. На думку аналітиків, протягом цього часу курс зросле до позначки 50 гривень за доларів і більше. МВФ прогнозує таке поступове зростання курсу:

  • 2024 рік – 41 гривня за долар;
  • 2025 рік – 45,8 гривні за долар;
  • 2026 рік – 45,8 гривні за долар;
  • 2027 рік – 45,8 гривні за долар;
  • 2028 рік – 45,8 гривні за долар;
  • 2029 рік – 45,8 гривні за долар.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube