У травні 2024 року середньоденний обсяг валютних інтервенцій зріс до 134 млн доларів порівняно зі 104 млн доларів у квітні та 86 млн доларів у березні.
На курс гривні наприкінці травня вплинули граничні строки по розрахунках з експорту аграрної продукції та надходження міжнародної допомоги, які при високому курсі долара принесуть більше коштів до держбюджету. Про це Національний банк повідомив виданню «Інтерфакс-Україна» 5 червня 2024 року.
Офіційно регулятор пояснив здорожчання долара та здешевлення гривні наприкінці травня 2024 року тим, що «попит клієнтів на іноземну валюту за безготівковими операціями в травні збільшився на 41% у зв'язку зі збільшенням бюджетних видатків, що пов'язано з надходженнями міжнародної допомоги».
«На курсову динаміку також вплинуло закінчення в середині травня періоду, коли було накладення двох граничних строків розрахунку з експорту аграрної продукції. На тлі вичерпання врожаю минулого року це зменшило обсяг пропозиції валюти, - зазначив регулятор. - Така зміна ринкової кон'юнктури - посилення попиту на валюту з одночасним скороченням пропозиції - призвела до відповідного послаблення обмінного курсу гривні».
У травні цього року середньоденний обсяг валютних інтервенцій зріс до 134 млн доларів порівняно зі 104 млн доларів у квітні та 86 млн доларів у березні.
В Нацбанку заспокоїли та пояснили, що впевненості у курсі гривні додає значний рівень міжнародних резервів, позитивні зрушення в питаннях збереження фінансової підтримки США та успішне проходження четвертого перегляду програми з МВФ на рівні персоналу.
На зростання попиту на іноземну валюту вплинуло також нове пом'якшення валютних обмежень для бізнесу, про які НБУ повідомив на початку травня цього року. Це скасування валютних обмежень для імпорту робіт та послуг, можливість переказувати кошти за кордон за лізингом чи орендою, погашення “нових” зовнішніх кредитів та процентів за старими кредитами.
Бігти до обмінників та скуповувати долари на останні гривні не потрібно. Різниця між офіційним та комерційним курсом долара, за оцінкою Нацбанку, «перебуває в цілком прийнятних межах, не перевищуючи 1,5%». Ймовірно, що така різниця залишатиметься й надалі.
«Цьому сприятимуть і достатні можливості банків задовольняти попит клієнтів на готівкову валюту, і можливість клієнтів купувати валюту в безготівковій формі. За необхідності НБУ готовий вживати додаткових заходів для мінімізації множинності обмінних курсів. Для цього є необхідний інструментарій і ресурс», - пояснив регулятор.
Нагадаємо, що офіційний курс гривні за підсумками травня послабився на 90 коп. - із 39,6370 грн за долар до $40,5373 грн за долар. На готівковому ринку курс гривні за місяць також ослаб на 1,24 грн - до 41,05 грн за долар.
З жовтня 2023 року в Україні скасували фіксований курс валют і запровадили "режим керованої гнучкості" обмінного курсу. Офіційний курс при такому режимі визначатиметься операціями на міжбанківському валютному ринку за участі НБУ.
В Нацбанку додали, що новий курсовий режим посилить стійкість української економіки та валютного ринку. Також він зменшуватиме ризики накопичення валютних дисбалансів.
Інформатор писав, що НБУ може відмовитися від долара як основної курсової валюти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.