Кількість вакансій зростає, а деякі компанії очікують розширення штату, але часто не вдається знайти фахівців з необхідними навичками
Національний банк України прогнозує подальше зниження безробіття та зростання зарплат. Попит на кваліфікованих працівників лише збільшуватиметься, особливо в разі поліпшення безпекової ситуації наступного року. Про це 1 березня повідомили у пресслужбі регулятора.
Вказується, що бізнес активніше шукає нових працівників, ніж рік тому. Кількість вакансій зростає, а деякі компанії, передусім у сфері торгівлі та послуг, навіть очікують розширення штату. Однак підприємствам часто не вдається знайти фахівців з необхідними навичками через структурні перекоси на ринку праці.
"Проблема пошуку кваліфікованих кадрів була актуальною і до війни, а мобілізація та значна міграція ще більше ускладнили цей процес. Тож рівень безробіття скорочується повільно", - заявили у Нацбанку.
Водночас зростання конкуренції за кваліфікованих працівників підштовхує підприємства до поступового підвищення зарплат не тільки в номінальному вимірі, а й в реальному – тобто вище рівня інфляції. За оцінками НБУ, минулого року реальні зарплати в Україні середньому зросли на 3,5%.
"НБУ прогнозує подальше зниження безробіття та зростання зарплат. Попит на кваліфікованих працівників лише збільшуватиметься, особливо в разі поліпшення безпекової ситуації наступного року. Відбудова країни потребуватиме нових робочих рук, тому компанії активно конкуруватимуть за робітників, у тому числі як за захисників, які повернуться з фронту, так і за вимушених мігрантів. Ця конкуренція й надалі стимулюватиме зростання реальних зарплат", - додали у Нацбанку.
Попри війну, економіка України минулого року зросла майже на 6%. Вагоме значення мав високий рівень адаптивності підприємств і населення до діяльності в умовах воєнного часу. Попри високі ризики, бізнес не боявся інвестувати кошти у свій розвиток. Водночас ракетний терор з боку росії не зупинив жодну галузь економіки: ані енергетичний сектор, ані металургію, ані аграріїв. Значною мірою зростанню економіки сприяли високі бюджетні видатки. Уряд витрачав кошти на армію та пов'язані сфери, відновлення інфраструктури та соціальне забезпечення (пенсії, зарплати, різні види допомоги). Це пожвавлювало попит на товари та послуги та стимулювало бізнес нарощувати виробництво. Високі бюджетні видатки, зі свого боку, стали можливими завдяки міжнародній фінансовій допомозі на суму близько 43 мільярдів доларів.
Важливою подією для економіки стало відкриття нового морського коридору за підтримки ЗСУ та міжнародних партнерів. Новий шлях компенсував втрати від припинення дії так званої зернової угоди в липні 2023 року через односторонній вихід з неї росії. Тепер українські компанії експортують свої товари морем без російських інспекцій. Зараз бізнес має можливість перевозити не лише зерно, але й інші товари, в тому числі металургійну продукцію. Також здійснюються і пробні поставки імпорту продукції цим шляхом. НБУ прогнозує, що цього року реальний ВВП України зросте ще на 3,6%, попри продовження війни. Високі бюджетні видатки залишатимуться вагомим стимулом для економічного зростання. Звісно, важливою передумовою цього є збереження значної підтримки з боку міжнародних партнерів. НБУ припускає, що цього року обсяги зовнішньої фінансової допомоги становитимуть близько 37 мільярдів доларів. Разом із поліпшенням безпекової ситуації наступного року очікується повноцінне відновлення роботи морських портів, налагодження оптимальної логістики та виробництва на підприємствах. Зниження воєнних ризиків також спонукатиме бізнес більше інвестувати в нові проєкти та проєкти відбудови, а мігрантів – поволі повертатися додому. Все це, за прогнозом НБУ, сприятиме пришвидшенню економічного зростання до 5–6% у 2025-2026 роках.
Павло Коваль, генеральний директор української аграрної конфедерації, висловлює підтримку ідеї, що конфлікт на українсько-польському кордоні міг би бути вирішений на рівні МЗС. Чи можливо, що поляки намагалися дістатися рівня президентів, щоб їх почули? Докладніші деталі ви дізнаєтесь у нашому відео.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.