Що треба знати про призначення та продовження державної служби після 65 років: порядок і умови

Читать на русском

Особи, які досягли 65-річного віку, можуть бути призначені на державну службу строком на один рік з правом повторного призначення без проведення щорічного конкурсу

Читать на русском
Робота, держслужба
Державні службовці можуть працювати після 65 років

Особи, які досягли 65-річного віку, можуть бути призначені на державну службу строком на один рік з правом повторного призначення без проведення щорічного конкурсу

Гранічний вік перебування на посадах державної служби складає 65 років. Проте, можна працювати і після досягнення цього віку відповідно законодавству. Детальне пояснення дали фахівці для Судово-юридичної газети.

Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції м. Одеса роз’яснило питання призначення та продовження державної служби для фахівців після 65 років.

Отже, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» знято вікові обмеження для роботи на державній службі та в органах місцевого самоврядування.

«Згідно з пунктом 4 частини другої статті 34 Закону, особи, які досягли 65-річного віку, можуть бути призначені на державну службу строком на один рік з правом повторного призначення без проведення щорічного конкурсу. Це рішення приймається суб’єктом призначення і може поновлюватися без обмежень щодо кількості таких призначень. Законом також передбачено, що державний службовець може залишатися на посаді після досягнення 65-річного віку за його згодою і рішенням суб’єкта призначення, але не довше, ніж до досягнення 70-річного віку. Важливо зазначити, що таке продовження може відбуватися без необхідності звільнення з посади», - пояснили юристи.

Вони додали, що законодавством не визначено форми пропозиції суб’єктом призначення державному службовцю залишення на державній службі та строку прийняття згаданого рішення. Оскільки відповідно до пункту 7 частини першої статті 83 Закону державна служба припиняється у разі досягнення державним службовцем 65-річного віку, рішення про продовження строку перебування на державній службі має бути прийняте до досягнення державним службовцем 65-річного віку або у день досягнення зазначеного віку.

«У разі досягнення державним службовцем 70-річного віку, він підлягає звільненню на підставі пункту 7 частини першої статті 83 Закону. Така ж підстава для звільнення має бути застосована до державного службовця, щодо якого суб’єкт призначення не прийняв рішення про чергове продовження строку перебування на державній службі», - зауважують правознавці.

Крім того, відповідно до частини 5 статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій керівником державної служби або суб’єктом призначення, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору.

Обов’язковість такого призначення передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад, а також за наявності у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Що буде з робочими місцями та зарплатами в Україні?

Економіка відновлюється, тому бізнес не припиняє пошук нових працівників. Кількість вакансій на сайтах пошуку роботи стрімко зросла з початку року. Водночас кількість резюме навіть зменшилася. Зменшення кількості пошукачів роботи може свідчити, що деякі пошукачі вже знайшли роботу, однак бізнесу все одно не вистачає робочих рук.

«У деяких сферах на одну відкриту вакансію припадає в середньому менше одного резюме. Згідно з опитуваннями бізнесу найгостріше відчувається брак працівників робочих спеціальностей, а також у сфері логістики та роздрібної торгівлі. Але й у багатьох інших секторах зберігається суттєвий дефіцит кадрів. Знайти працівника на необхідну позицію стає дедалі важче через наслідки війни, передусім міграцію та мобілізацію. Крім того, бізнес скаржиться, що досвід, навички та запити кандидатів часто не відповідають тим посадам, що пропонуються. В результаті конкуренція за кваліфікованих працівників зростає, а бізнес реагує на це підвищенням зарплат», - пояснюють експерти.

Унаслідок війни така напружена ситуація на ринку праці зберігатиметься ще тривалий час. На етапі відбудови країни бізнес ще активніше змагатиметься за нових працівників. У результаті безробіття поступово знижуватиметься, а зарплати зростатимуть досить швидко. НБУ прогнозує, що вже у 2025 році реальні заробітні плати перевищать свій довоєнний рівень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.