Що варто знати для безпечного користування газом в побуті: 10 важливих порад від Нафтогазу

Витік газу загрожує здоров’ю та життю людей і тварин, тому варто неухильно дотримуватися правил щодо експлуатації газової техніки та обладнання

Газ, Нафтогаз
Якщо витік газу все ж стався, то реагувати у такій ситуації треба швидко й без затримки

Будь-яке втручання в газову мережу дому чи багатоквартирного будинку може стати причиною витоку газу й виникнення позаштатних ситуацій. При експлуатації газової техніки приміщення має провітрюватися, щоб в кімнаті не накопичувалися продукти горіння палива. Про те, як ефективно та безпечно користуватися блакитним паливом, інформує держкомпанія Нафтогаз України.

10 правил безпечного користування газовими приладами

Перше та найголовніше правило – вчасно проводьте технічне обслуговування газової техніки.  Адже через несправність механізму газового котла, плити, колонки чи іншого пристрою ризик виникнення аварії зростає. Також не забувайте про регулярне провітрювання приміщення, вчасне очищення вентиляційних та димових каналів. Крім цього, фахівці радять дотримуватися й інших правил безпеки:

  1. Перед вмиканням газових плит чи нагрівачів перевірте тягу. При зворотній тязі або її відсутності користуватися технікою заборонено, адже є ризик отруїтися чадним газом.
  2. Не ремонтуйте власноруч газову техніку та обладнання.
  3. Не переміщайте пристрої та не проводьте їх заміну, попередньо не узгодивши процес з оператором ГРМ. Рекомендації як встановити газову плиту читайте тут.
  4. Не закріплюйте сторонні предмети на газових пристроях, якщо такі не передбачені їх технічними характеристиками.
  5. Не допускайте дітей до керування приладами, а також осіб що не пройшли інструктаж з техніки безпеки.
  6. Запам’ятайте: спочатку запалюєте сірник чи запальничку, потім вмикаєте подачу газу в пристрої;
  7. Не встановлюйте електричні витяжки у вентиляційні шахти, якщо в приміщенні стоїть газовий котел, адже є ризик потрапляння чадного газу в кімнату.
  8. Після завершення використання газовою технікою обов’язково перекрийте вентилі на газопостачальних трубах.
  9. Не використовуйте газову плиту як обігрівач, не сушіть над нею мокру білизну чи волосся.
  10. Не залишайте без нагляду газові пристрої, що працюють.

Протягом всього часу експлуатації обладнання слідкуйте за його коректною роботою. У разі виявлення збоїв у роботі, чи появі запаху газу – негайно зверніться до фахівців для вчасного усунення проблеми. Слідкуйте за роботою газової колонки. Якщо напір холодної води впав і відсутнє постачання гарячої води, а пальник продовжує горіти – це свідчить про некоректну роботу пристрою. Його необхідно вимкнути та повідомити про несправність газову службу.

Що категорично забороняється при використанні газу?

Будь-яке втручання в газову мережу дому чи багатоквартирного будинку може стати причиною витоку газу й виникнення позаштатних ситуацій. Тому забороняється проводити газифікацію господарських об’єктів власноруч, а також змінювати конфігурацію газопостачальних труб на території домогосподарства.

"При експлуатації газової техніки приміщення має провітрюватися, щоб в кімнаті не накопичувалися продукти горіння палива. Їх присутність у повітрі може стати причиною отруєння чадним газом. Також  не варто встановлювати ліжка й влаштовувати зони відпочинку в кімнатах, де розташовані газові пристрої й обладнання", - радять спеціалісти.

Також не можна власноруч проводити чистку димових та вентиляційних шахт, адже це може призвести до порушення циркуляції повітря в приміщенні. Крім того, не можна проводити перепланування кімнат, де розташоване газове обладнання. Процес попередньо треба узгодити з представниками ОГРМ й отримати відповідний дозвіл на проведення ремонтних робіт.

"Якщо ви користуєтесь газовими балонами, тоді маєте неухильно виконувати правила щодо їх зберігання та експлуатації. Забороняється тримати їх у місцях з високою температурою або біля обігрівачів. Нагрівання балона призведе до розширення газу всередині нього і, як наслідок, станеться вибух. Також забороняється зберігати пусті та заправлені газові балони у підвалах чи інших приміщеннях", - зауважують газовики.

Якщо витік газу все ж стався, то реагувати у такій ситуації треба швидко й без затримки, щоб мінімізувати шкоду. У наступному розділі розкажемо про невідкладні дії у цій ситуації.

Що робити у разі витоку газу?

При сильному прориві у місці витоку можна почути свист, з яким витікає блакитне паливо. Також у приміщенні буде відчуватися запах газу, й він ставатиме сильнішим, що ближче ви підходитимете до місця витоку.

"Щоб вчасно виявити витік блакитного палива, радимо встановити сигналізатор газу. Пристрій оснащений чутливим елементом, який реагує на перевищення у повітрі рівня СО й сповіщає про це мешканців дому. Деякі сучасні моделі можуть надсилати сповіщення на пульт охорони й викликати аварійну службу", - пояснили спеціалісти. 

Якщо ви відчули запах газу, рятувальники рекомендують виконати наступні дії:

  • негайно перекрити крани на газових трубах;
  • відкрити вікна та двері для провітрювання;
  • не запалювати вогонь та не вмикати електричні прилади. Не можна навіть діставати вилки з розеток, адже найменша іскра може спричинити пожежу;
  • не вмикати світло;
  • вийти з приміщення на свіже повітря;
  • викликати аварійну службу за номером 104.

Якщо у результаті витоку газу є постраждалі, виведіть їх на вулицю й посадіть чи покладіть на рівну поверхню, підклавши щось під голову, й розстібніть комір на одязі. Викличте медиків, та у разі критичного стану постраждалого дійте згідно з вказівками диспетчера до прибуття «швидкої».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube