Що відбувається з пенсією тих українців, хто до неї не дожив: чи можна її отримати у спадок

Читать на русском

Як діє солідарна пенсійна система: є спільний котел, куди всі скидаються, і потім із цього загального бюджету гроші розподіляються між усіма пенсіонерами

Читать на русском
Пенсія, Пенсійний фонд
Внески пенсіонерів в ПФУ відходять державі

Як діє солідарна пенсійна система: є спільний котел, куди всі скидаються, і потім із цього загального бюджету гроші розподіляються між усіма пенсіонерами

Експерт із пенсійної політики Сергій Коробкін розповів, куди зникають пенсії тих, хто трохи не дожив до пенсійного віку чи тих, хто помер через рік чи два після виходу на пенсію. Про це 14 пише «На пенсії».

Сергій Коробкин у своєму відеогляді відповів на питання українців, чому за роки незалежності не зробили наслідування пенсійних накопичень, які залишилися після смерті пенсіонера.

"Висловлю своє бачення. Якщо дуже просто, то можу відповісти на це коротеньким анекдотом. Пенсійний фонд – це найбільша фінансова піраміда. Гроші вкладають усі, а пенсії отримують лише ті, хто вижив. Ось така правда життя, що випливає із чинної пенсійної системи. Сьогодні в Україні діє солідарна пенсійна система, що це означає? Поки ти молодий працюєш, сплачуєш податки із цих податків. Гроші йдуть на виплату пенсій нинішнім пенсіонерам. А коли ти сам вирушаєш на пенсію, то держава вже тобі виплачує пенсію за рахунок податків тих, хто продовжує працювати", - сказав він.

Коробкін констатував, що в цьому і полягає така собі солідарність поколінь.
Тобто є спільний котел, куди всі скидаються, і потім із цього загального бюджету гроші розподіляються між усіма пенсіонерами.

"Якщо ти не дожив до пенсії, то гроші залишаться у бюджеті. Як це не звучить цинічно, але можна сказати, що людина не скористалася своїм правом на пенсію.Принаймні так держава напевно трактує цю ситуацію", - сказав експерт.

При цьому Коробкин зауважив, що внесків не вистачає на виплати всім пенсіонерам. Якщо взяти всі страхові внески всіх людей, які сьогодні офіційно працюють в Україні, то цих грошей не вистачає на покриття щомісячної потреби на виплату пенсій для 10 млн. пенсіонерів.

Тобто є дефіцит бюджету Пенсійного фонду, і ці гроші доводиться брати із загального бюджету. А у загальному бюджеті також є дефіцит.
Так чи інакше діюча солідарна пенсійна система передбачена законом про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058, який набув чинності 2004 року.

«В законі не сказано, що внески, які все життя за все життя зробив пенсіонер відходять державі. Це випливає із побудови самої системи. Тут ми йдемо від зворотного – якщо дожив до пенсії, платив внески, то маєш право отримувати пенсію. А тим, хто не дожив до пенсії, держава її не платитиме. І тут ми підходимо до другого питання – пенсія у спадок, чому цього не зробили? Для цього ми згадаємо про накопичувальну пенсійну систему. Це так званий другий рівень пенсійного забезпечення, і він навіть прописаний у тому самому законі №1058 ще з 2004 року. Але цей другий рівень уже 20 років не можуть запровадити, хоч і обіцяють чи не щороку», - пояснив Коробкин.

Він додав, що накопичувальна система передбачає, що частина податків людини йтиме не до загального бюджету, а на персональний рахунок людини і накопичуватиметься там протягом життя. Це буде щось на зразок особистого рахунку у банку.

"Тобто частину солідарної пенсії людина має отримувати із загального бюджету, а накопичувальну частину пенсії із персонального рахунку. І зазвичай накопичувальна система передбачає, що у разі смерті людини гроші, накопичені на її персональному рахунку, можуть передаватися у спадок. На сьогоднішній день цю норму не прийнято, хоча законопроект у Верховній Раді перебуває вже не один рік. Навіть якщо цю систему запровадять, теоретично результати відчують лише майбутнє покоління", - резюмував Коробкин.

Дмитро Рюмшин, командир 47-ї окремої механізованої бригади, відзначив зміну тактики російських сил. Тепер вони використовують штурмові групи, що оперують після авіаційних ударів, відмінно від масових наступів. Як вважає Сергій Кузан, голова "Українського центру безпеки та співпраці", ці зміни можуть вплинути на ситуацію у місті Авдіївка? Отримайте більше деталей у нашому відео.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.