Строк обмеження особи від участі в азартних іграх може становити не більше 6 місяців
Члени сім'ї гравця першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти) можуть подати заяву до КРАІЛ про обмеження від участі в азартних іграх. Однак у заяві обов’язково потрібно обґрунтувати необхідність встановлення такого обмеження участі в азартних іграх. Про це 26 липня розповіли у пресслужбі Національного банку України.
Національний банк продовжує підтримувати та впроваджувати практику відповідального кредитування. З 25 липня 2024 року бюро кредитних історій, які уклали договори про інформаційну взаємодію з КРАІЛ, матимуть змогу отримати доступ до реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів або участь в азартних іграх. Це передбачають зміни, зокрема, до Закону України «Про споживче кредитування», підготовлені за участі НБУ, що встановлюють:
Бюро кредитних історій передаватимуть безоплатно кредитодавцям відомості щодо осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів або участь в азартних іграх, та використання ними кредитних коштів для внесення ставок. Для забезпечення виконання вимог Закону України «Про споживче кредитування» КРАІЛ вже здійснила організаційні та технічні заходи для реалізації доступу бюро кредитних історій до реєстру. Інформація про осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів або участь в азартних іграх, вноситься до реєстру уповноваженим органом (КРАІЛ) за результатами розгляду відповідної заяви.
Це відбувається за результатами розгляду заяви щодо перевищення витрат на гру над особистими доходами гравця, що ставить гравця або його сім’ю у скрутне матеріальне становище та здійснюється з використанням коштів, отриманих у позику, у тому числі на умовах фінансового кредиту. З алгоритмом дій для обмеження рідних від участі в азартних іграх, а також зі зразком заяви про таке обмеження можна ознайомитися на офіційному вебсайті КРАІЛ (посилання). За умови внесення КРАІЛ відповідної інформації про особу до реєстру бюро кредитних історій зможуть передати її кредитодавцям. Після отримання такої інформації відповідно до абзацу другого частини першої статті 10 Закону України «Про споживче кредитування» кредитодавцям буде заборонено укладати договір про споживчий кредит з особами, щодо яких вони отримали інформацію про використання ними кредитних коштів для внесення ставок.
В Україні особи, які визначені як ігромани, не зможуть отримувати споживчі кредити. Станом на 25 липня жодного прецеденту щодо відмови у видачі кредитів поки що немає. Про це Інформатору сказала провідна експертка з фінансового моніторингу Глобус Банку Марина Павленко.
"Станом на 25 липня жодного прецеденту щодо відмови у видачі кредитів поки що немає. Найголовніше нововведення - особи, які визначені як "ігромани", не зможуть отримувати споживчі кредити. Нововведення передбачає, що при ухваленні/розгляду питання про видачу кредиту завдяки запровадженому обміну інформацією фінансова установа повинна пересвідчитись, що позичальник відсутній у реєстрі ігроманів. Адже закон забороняє видавати кредити особам, які потрапили до реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів або участь в азартних іграх та які використовують кредитні кошти для внесення ставок", - казала Павленко.
Варто додати, що за даними Опендатабот, кількість українців з обмеженнями через ігрову залежність зросла у 2 рази за перше півріччя 2024 року. Зараз 7 874 особи налічує реєстр лудоманів. В повідомленні йдеться, що 4 585 осіб було включено до реєстру за перші шість місяців 2024 року. Це на 18% більше, ніж за попередні 2,5 роки загалом. Щомісяця реєстр поповнюється, в середньому, на 760 осіб. Рекордним виявився квітень 2024 року, коли до реєстру було включено 1 041 людину. Загалом за три роки існування переліку до нього потрапило 8 456 осіб з ігровою залежністю, 94% з яких — за останні 1,5 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.