Штрафи, накладені податківцями на бізнес, до бюджету майже не потрапляють: що відбувається

В судах податкові органи України програють до 90% справ проти бізнесу, повідомив бізнес-омбудсмен

Податок, суд
За рішеннями судів податкова програє бізнесу

За 10 місяців 2023 року Державна податкова служба донарахувала бізнесу 46 млрд грн. Однак після того, як суди винесли свої рішення, до держбюджету надійшло лише близько 2 млрд грн. Про це 5 березня пише ZN.UA, з посиланням на інтерв’ю бізнес-омбудсмена.

За словами бізнес-омбудсмена Романа Ващука, коефіцієнт корисності дії податкових органів дуже низький. Тобто, після судів, які скасовують штрафи накладені податківцями, до бюджету гроші майже не потрапляють.

"Візьмемо приклад перших 10 місяців 2023 року. Було донараховано в податкових перевірках 46 млрд грн. У бюджет надійшло понад 2 млрд грн. Отже, коефіцієнт корисної дії всієї цієї метушні, ми пробуємо його розглянути", – зазначив бізнес-омбудсмен.

За його оцінками, податкова програє в судах від двох третіх до 90%.

"На рік вони видають 350-400 млн у судових коштах. Врахуйте кошти самих податківців. Є поки непідтверджена можливість того, що держава працює собі в мінус", – наголосив він.

Він зазначив, що в Україні 77% кримінальних справ проти бізнесу порушуються правоохоронцями без подальшої передачі до суду з обвинувальним актом. Цей показник сягнув історичного максимуму.

У січні-жовтні 2023 року лише 23% кримінальних проваджень у сфері господарської діяльності доходили до суду з обвинувальним актом. Це на третину менше, аніж у попередні роки.

Як позиваються і стягують податок на розкіш

Далеко не всі власники дорогих машин погоджуються сплачувати з них податки та заперечують податкові повідомлення-рішення в суді. Автовласники позиваються до податківців найчастіше через те, що їхні марки авто відсутні в списках Мінекономіки, або через некоректне застосування критеріїв, наприклад, за обсягом двигунів.

Справа в тому, що до 2022 року у своїх списках автомобілів Міністерство економіки вказувало обсяг двигуна, округляючи цифру. Деякі платники податків користувалися цим та оскаржували податкові повідомлення-рішення ДПС на підставі того факту, що їхній автомобіль не був у списку. Прикладом є справа 2020 року, де власник Audi Q7 виграв суд у податківців. Він аргументував неправомірність винесеного податкового повідомлення-рішення тим, що об'єм двигуна його авто не 3, а 2,995 літра, і на цьому аргументі зміг відбитися від податку.

У спорах із платниками податків у ДПС негативна судова практика. Вони частіше програвали (ніж вигравали) суперечки як до великої війни, так і після її початку. Це доводить перспективність спорів із податковими органами, коли ті перевищують свої повноваження або припускаються помилок.

Обговоримо вплив можливого військового втручання Франції на думку французького народу та європейське сприйняття подій. Дослідимо можливі сценарії реакції росії на отримання Україною допомоги у вигляді озброєння. Зокрема, розглянемо, як ці кроки впливають на взаємини між НАТО, росією та Європою, і як це сприймається у свідомості населення країн заходу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube