Скільки грошей виділили на субсидії українцям в окупованих містах: відповідь Пенсійного фонду Інформатору

Читать на русском

Інформатор вирішив дізнатися, скільки з початку повномасштабної війни пішло грошей на субсидії для мешканців деяких окупованих населених пунктів України - Донецьк, Луганськ, Сімферополь, Ялта, Бахмут, Маріуполь, Мелітополь

Читать на русском
Субсидії для населення
Субсидії для населення

Інформатор вирішив дізнатися, скільки з початку повномасштабної війни пішло грошей на субсидії для мешканців деяких окупованих населених пунктів України - Донецьк, Луганськ, Сімферополь, Ялта, Бахмут, Маріуполь, Мелітополь

Інформатор вирішив з'ясувати, скільки грошей отримали як субсидії мешканці деяких тимчасово окупованих населених пунктів України з моменту початку повномасштабної війни або окупації їхнього міста. Причому субсидії отримують навіть люди, будинки яких вже зруйновані, та ті, хто вибрався з непідконтрольної Києву території, і навіть вже померлі. Нас цікавили Сімферополь, Ялта, Донецьк, Луганськ, Маріуполь, Мелітополь, Бахмут.  Втім, у Пенсійному фонді нам повідомили лише скільки грошей виділили на оплату субсидій з жовтня 2022 року по квітень 2024 року на Донецьку та Луганську області загалом, проігнорувавши питання по суті. 

Ще у перші місяці повномасштабної війни з Росією у 2022 році у Мінсоцполітики зазначали, що українці на тимчасово окупованих територіях продовжать отримувати субсидії на оплату комунальних послуг "до кінця війни". Їх перераховували на банківські картки громадян або Укрпоштою. Примітно, що житлові субсидії та пільги отримують і у тому числі мешканці зруйнованих будинків у Маріуполі, Бахмуті, Авдіївці. А також померлі особи, бо на момент призначення субсидій/пільг вони були живі, а про факт їхньої смерті може бути невідомо Пенсійному фонду.

З жовтня 2022 року житлові субсидії та пільги на рахунки українців окупаційних територій перераховує Пенсійний фонд України. А з грудня 2022 року - він їх і призначає. До цього подібними питаннями займалися органи соціального захисту громад (сільських, селищних, міських рад). 

Оскільки Пенсійний фонд до жовтня 2022 року не займався цими питаннями, то інформації про період березня-жовтня 2022 року щодо виплати субсидій там немає. Нам повідомили лише те, що у Луганській області (яка де-факто практично вся окупована з липня 2022 року) протягом жовтня 2022 - квітня 2024 років на виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій надійшло 889,9 млн грн. На Донецьку область (не конкретизуючи, це тимчасово окуповані території чи підконтрольні українській владі) за це період надійшло 1 млрд 568,5 млн грн. Інша інформація, як нам повідомили в Департаменті з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Пенсійного фонду України, не передбачена звітністю Пенсійного фонду. 

"Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України” Пенсійному фонду України з 01.10.2022 передано функції з виплати житлових субсидій та пільг, а з 01.12.2022 року – з їх призначення", - коментує це директорка Департаменту Пенсійного фонду Олена Бондаренко. 

Завдяки відповіді стало зрозуміло, що у Сімферополі, Ялті, Луганську, Донецьку українці, які там продовжують проживати, скоріше за все не отримують субсидії. А от чи можна отримати інформацію про видатки на житлові пільги та субсидії по конкретних містах, окупованих з 2022 року - це питання, яке нас змусило підготувати запити до окремих міських рад тимчасово окупованих територій, які евакуювалися на підконтрольну Україні територію, та до Міністерства соціальної політики України. З березня 2022 року мешканцям тимчасово окупованих територій продовжували автоматично нараховувати й виплачувати житлові субсидії та пільги.

Які питання нас цікавили

Відповідно на субсидії та житлові пільги з бюджету витрачаються мільярди гривень. Нас зацікавило, чи отримують їх мешканці окупованих ще у 2014 році Росією міст та як справи у мешканців окупованих у 2022-2023 роках міст. Ми запитали у Пенсійному фонді, скільки грошей як житлові субсидії перерахували мешканцям: 

  • міста Донецька з березня 2022 року по квітень 2024 року (включно); 
  • міста Луганська з березня 2022 року по квітень 2024 року (включно); 
  • міста Сімферополь з березня 2022 року по квітень 2024 року (включно); 
  • міста Ялта з березня 2022 року по квітень 2024 року (включно); 
  • міста Маріуполь з травня 2022 року по квітень 2024 року (включно); 
  • міста Мелітополь з березня 2022 року по квітень 2024 року (включно); 
  • міста Бахмут з червня 2023 року по квітень 2024 року (включно). 

Що нам не повідомили у Пенсійному фонді

У 2022-2024 роках мешканці тимчасово окупованих населених пунктів Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської, Харківської областей продовжують отримувати житлові субсидії та пільги. За даними видання NV, за 2023 рік на тимчасово окупованих територіях або у населених пунктах, неподалік яких ведуться бойові дії (та не працюють ПФУ і соцзахист) було виділено 2,26 млрд грн на виплату субсидій та житлових пільг

  • Харківська область — 26639 домогосподарств отримали 481 млн 959 тис. 241,35 грн;
  • Луганська — 37928 домогосподарств отримали 533 млн 981 тис. 893,62 грн;
  • Донецька — 31745 домогосподарств отримали 426 млн 855 тис. 934,88 грн;
  • Запорізька — 42468 домогосподарств отримали 516 млн 810 тис. 423,23 грн;
  • Херсонська — 23606 домогосподарств отримали 297 млн 365 тис. 546,69 грн. 

Примітно, що у 2024 році у Кабміні скорегували свої плани платити субсидії мешканцям тимчасово окупованих територій "до кінця війни". Їх отримують за актуальною інформацію, яка була у базах даних Мінсоцполітики та ПФ у січні 2022 року. З 1 липня 2024 року буде скасоване автоматичне нарахування з виплатою субсидій мешканцям тимчасово окупованих територій та зони активних бойових дій.

До 1 липня їм потрібно подати до Пенсійного фонду заяву з документами, щоб продовжити отримувати субсидії чи пільги, це можна зробити й онлайн (сайт чи мобільний застосунок Пенсійного фонду або Дія). Хто цього не зробить, субсидії не отримуватиме. Звичайно, таке під силу не всім мешканцям окупованих територій, особливо тим, хто похилого віку. 

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.