Скільки коштувало відновити Дію після голосувань відбору Євробачення: відповідь Мінцифри

У Мінцифри зазначили, що для розв'язання проблем у Дії 3-4 лютого 2024 року не залучалися сторонні спеціалісти. Несправності у додатку усували адміністратори порталу без додаткового фінансування. Вірогідність повторення збоїв у Дії є

Збій у Дії викликав багато незручностей для користувачів
Збій у Дії викликав багато незручностей для користувачів

Інформатор вирішив дізнатися у Мінцифри, чому у Дії під час збою 3-4 лютого 2024 року не відображалися документи. А також ми спитали, скільки було витрачено коштів на відновлення роботи застосунку і вебсайту та наскільки вірогідні нові збої у Дії. Що відповіли на запит – далі в матеріалі.

На вихідних 3-4 лютого 2024 року спостерігалися масштабні збої у роботі мобільного застосунку та вебплатформи «Дія». Вони були пов’язані з шаленим напливом українців у додаток, які намагалися проголосувати за музичний колектив, який поїде на конкурс «Євробачення» до Швеції у 2024 році. У нашому запиті до Міністерства цифрової трансформації України ми спитали, чому у людей в «Дії» не відображалися документи (ІНН, пенсійне посвідчення, техпаспорт тощо) або відображалася некоректна інформація: майже всі українські водії тоді стали власниками автівок Nissan Skyline (за версією «Дії»).

Свою відповідь що сталося вже давали представники Мінцифри вже зазначали, що причина збою – це завелика кількість українців, які заходили у застосунок «Дія» та проходили там авторизацію. Система не витримала. У своїй відповіді нам заступниця директора департаменту - начальниця відділу розвитку електронних послуг на єдиному вебпорталі Мінцифри Валерія Ткач зазначила, що:

«Портал Дія - організована сукупність інформаційно-комунікаційних, інформаційних систем, які діють як єдине ціле та у взаємодії з іншими інформаційними та інформаційно комунікаційними системами. Портал Дія організаційно-технічно складається, зокрема, з мобільного додатка Порталу Дія (Дія), Реєстру адміністративних послуг, електронного кабінету користувача, мобільних додатків, інформаційних систем, підсистеми перевірки даних, інших складових. Особливості створення, ведення, формування складових Порталу Дія визначаються законодавством», - йдеться у відповіді.

Фактично причину того, чому не відображалися документи та не можливо було зробити багато операцій у Дії – нам не назвали. Ми спитали, яка існує вірогідність повторення таких масштабних збоїв. На це питання у Міністерстві не змогли відповісти. Натомість нам вже раніше розповідали про причини збою та можливості нових помилок експерти з телекомунікацій Сергій Шишкін та Олександр Глущенко. Їхні відповіді можна почитати тут.

Але було б цікаво дізнатися і офіційну версію від адміністраторів ресурсу. Проте у відповіді з Міністерства нам зазначили, що постійно здійснюються заходи з вдосконалення системи. Відповідно вірогідність подібних збоїв буде меншою, такого будуть намагатися уникнути.

На питання про те, чи витрачалися кошти на усунення наслідків масштабного збою у Дії 3-4 лютого 2024 року нам відповіли негативно. Тобто кошти позапланово не витрачалися або витратили 0,00 грн. А сторонні спеціалісти не залучалися. Роботи провела існуюча команда «Дії»:

«Технічним адміністратором Порталу Дія - ДП «ДІЯ» без додаткових витрат здійснено організаційно-технічні заходи щодо стабільного функціонування мобільного додатку Порталу Дія (Дія), та станом на сьогоднішній день, мобільний додаток Порталу Дія (Дія) працює у штатному режимі», - мовиться у відповіді Валерії Ткач з Мінцифри.

Збій у системі «Дія»

З вечора суботи 3 лютого до ранку 4 лютого робота мобільного застосунку та вебпорталу «Дія» була практично паралізована. А все через те, що 1 млн 167 тис. 176 українців вирішили обрати представників України на пісенний конкурс Євробачення. У 2023 році так робили лише 166 тисяч людей, відповідно і збоїв не було. За результатами голосувань на конкурс від України 7 травня 2024 року поїдуть співачка Jerry Heil та реперка alyona alyona. На проведення конкурсу для визначення артистів від України з державного бюджету виділили майже 11 млн грн.

4 лютого 2024 року керівник з розвитку електронних послуг Мінцифри Мстислав Банік наголосив, що «Дія» не зберігає персональні дані, тож при вході в опитування відправляла запит у реєстр і перевіряла громадянство та вік. «Реєстр не зміг опрацювати великий потік, тому виникла штучна черга з відповідями, що й призводить до збою відображення користувачам опитування», - пояснив він. У Мінцифри не очікували такої кількості охочих проголосувати та не розрахували це наперед. Незначні збої у мобільному додатку були помічені й 13 лютого 2024 року, однак вже все працює нормально.

Ми писали, які персональні дані українців виставлені на продаж в інтернеті. Зокрема, це прізвище та ім’я по батькові, адреса електронної пошти, стать, дата народження, адреса проживання (реєстрації), номер телефону, дані закордонних паспортів, ІНН та ID-карт. При цьому деякі айтівці у 2022 році казали, що такі дані могли витекти з «Дії». У Мінцифри та Нацполіції витік даних громадян з «Дії» заперечували. При цьому «Дією» користується понад 20 млн громадян України. Як дізнатися, які ваші дані продають в інтернеті – читайте тут.

Ярослав Олійник наголошує, що Україна ретельно врахувала ризики, розробляючи план щодо мільйона дронів. У відео ви дізнаєтеся, де планується виготовлення, які заходи передбачається вжити, та чому це неможливо реалізувати в торговельних центрах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі  Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube