Світла в оселях українців і надалі не буде більшу частину доби, а кияни страждатимуть більше за інших - експерти дали страшний прогноз

Укренерго пообіцяло українцям, що з 20 липня ситуація зі світлом покращиться. Наразі цього не спостерігається, навпаки громадяни сидять за графіком 6-8 годин без світла поспіль та 2-3 години зі світлом. До того ж щодня виходить з ладу енергетичне обладнання

Україна без світла
Енергетика України. Фото: Економічна правда, ACC Media Agency

Укренерго днями пообіцяло українцям, що з 20 липня вони відчують полегшення, світло вимикатимуть рідше. На жаль, поки відбувається навпаки. Громадяни сидять по 6-8 годин поспіль (в окремих випадках і по 13 годин) без електроенергії в самісіньку спеку та 2-3 години з електроенергією. До того ж щоденно виходять з ладу енергетичні об'єкти, через ще запроваджують нові аварійні відключення світла. Інформатор зібрав думки експертів Олександра Харченка, Романа Зінченка та представників Укренерго, щоб пояснити, коли закінчиться знущання з громадян.

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко зазначив, що за останні три дні на атомних електростанціях України сталися 3 аварії. У вівторок на Південноукраїнській АЕС через спеку згоріло 2 трансформатори струму. (Горить трансформаторна підстанція не через спеку, там є кілька рівнів захисту, а, тому що не витримує, старий дуже трансформатор - Прим.).  Сьогодні там згорів ще один силовий трансформатор і, за неперевіреними даними, - ще один на Чорнобильській АЕС. Що призвело, за словами людей на місці, до відключення від мережі одного з реакторів. А далі розвитком ситуації стало відключення кількох високовольтних ліній вже в мережі Укренерго.

"Саме через цю, абсолютно технічну, аварію, лівий беріг України – включно з Дніпром, Сумами і далі по переліку – останні два дня вкрай жорстко обмежений в постачанні електрики. Тим часом, в офіційних зведеннях про все це жодного слова. Тільки інформація про ще один атомний енергоблок, який вийшов з ремонту. І таємниче «енергетичне обладнання», що часом тимчасово зовсім трохи не працює…

Цікаво, чому так старанно приховується ця ситуація? Адже фантастична спека плюс постійне перевантаження обладнання плюс постійне включення та виключення мереж (які до цього геть зовсім не призначені) по всій країні призводять до швидкої деградації обладнання. Аварій буде все більше і більше – вже незалежно від спеки (мороз теж впливатиме негативно). Як мені здається, робити вигляд, що нічого не відбувається – найгірша стратегія. ", - каже Олександр Харченко.

Він наголошує, що службові розслідування потрібно проводити. І причини аналізувати. Готувати план попереджувальних дій на майбутнє і терміново його реалізовувати. Якщо взимку "посипляться" розподільчі пристрої АЕС (пристрої, відповідальні за видачу електроенергії в мережу), мало не покажеться нікому.  Людей треба інформувати. Людей треба попереджувати. Людям треба дати розуміння необхідності готуватися до складної зими. Експерт закликає українців купувати якомога швидше акумуляторні батареї, сонячні панелі до них та генератори (для тих, хто мешкає у приватних будинках). Водночас директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко зазначив, що не очікує значних поліпшень з енергопостачанням у найближчі 3-4 тижні, розраховуючи на них усе ж таки в останній декаді серпня. 

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зазначає, що 16 липня 2024 року з метою збереження енергосистеми було вимкнуто 2-й енергоблок Південноукраїнської АЕС. Станом на вечір 16 липня всі 3 енергоблоки Південноукраїнської АЕС були зупинені. Цікаво, що при цьому Уряд збирається добудувати ще 3-4 нові енергоблоки на Хмельницькій АЕС та 2 на Південноукраїнській. На фоні цього введено екстрені відключення світла у Дніпропетровській, Донецькій, Харківській, Сумській, Полтавській, Кіровоградській областях. В інших регіонах - 4 черги за графіками.

Експерт з енергетичних питань Роман Зінченко у коментарі Інформатору висловив сумнів, що до кінця липня ситуація з постачанням електроенергії для побутових споживачів якось зміниться. Втім, вона багато у чому залежить і від погоди - поки буде триматися така спека, навряд чи щось зміниться. Він зауважив, що судячи з досвіду роботи енергосистеми Україні влітку, проходження зими буде дуже важким (що також зауважує й Олександр Харченко).

Під вечір 18 липня 2024 року Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Мінкульті (у телеграм підписаний як Spravdi) з посиланням на Енергоатом назвав інформацію про вихід з ладу трансформаторів на Південноукраїнській АЕС "російським ІПСО". У повідомленні сказано, що усі українські атомні електростанції окрім окупованої російськими військовими Запорізької АЕС в Енергодарі працюють у штатному режимі. Персонал на АЕС забезпечує надійну експлуатацію об'єктів. Радіаційний стан на станціях у межах норми. Втім, у своєму спростуванні вони теж не пояснюють, які енергетичні об'єкти виходили з ладу останніми днями, провокуючи екстрені відключення світла у кількох регіонах.

"Брехня: аварія силових трансформаторів на Південноукраїнській АЕС спричинила відключення атомних енергоблоків. Таку інформацію поширюють пропагандистські Telegram-канали. Правда: вчергове російська ІПСО припускає можливі проблеми з американським ядерним паливом Westinghouse на українських атомних електростанціях", – сказано у повідомленні", - заявлено на сторінці Spravdi.

На питання Інформатора щодо того, чому аварії відбуваються так часто та коли вже нарешті можна буде почати використовувати електроенергію понад 3 години поспіль у пресслужбі Укренерго поки не відповіли. Втім, радник прем'єр-міністра України та член наглядової ради Укренерго Юрій Бойко пояснив, що рівень споживання в енергетиці реагує на зміни температури довкілля із затримкою приблизно на три дні, що й дає змогу прогнозувати його зниження найближчим часом з огляду на те, що сьогодні перший день, коли спека має йти на спад. Відповідно нормалізація ситуації з енергосистемою планується на серпень-вересень. Також, можливо, більшість доби буде світло в оселях у жовтні, якщо не буде холодної погоди. Він вслід за попередніми обіцянками Укренерго додав, що найближчими днями ситуація може дещо покращитися: 

"Сьогодні-завтра через зниження температури поступово почнеться знижуватися споживання електроенергії, потім настануть вихідні, коли воно традиційно нижче. З понеділка ця тенденція до зниження попиту посилиться. Ми все одно житимемо в графіках, але вони будуть значно м'якшими, ніж це було, особливо в останні два тижні", - наголошує Юрій Бойко з наглядової ради Укренерго.

Невдоволення громадян немає меж
Невдоволення громадян немає меж

Мешканці Києва та Київської області створили у фейсбуці групу "ДТЕК Київські регіональні електромережі". Там вони скаржаться на довготривалі відключення. Щоправда, ця група ніякого відношення до офіційного ДТЕК не має, відповідно представники компанії не побачать скарги людей. В окремих громадян світла немає по 13 годин.

Люди лаяться, але винуваті у цьому випадку не ДТЕК, а Укренерго та росіяни
Люди лаяться, але винуваті у цьому випадку не ДТЕК, а Укренерго та росіяни

 До того ж ДТЕК Київські регіональні електромережі (КРЕМ) не обслуговують побутових споживачів у місті Києві. Ми подзвонили у пресслужбу компанії регіональної компанії ДТЕК, щоб теж поставити питання: коли світло будуть давати громадян більше годин? На що нам відповіли, що вони теж цього не знають та виконують щоденно вказівки від державного Укренерго. В окремих містах вже відбуваються акції протесту проти Укренерго та ДТЕК за таке вимушене знущання з людей у спеку.

Закликають йти на мітинг
Закликають йти на мітинг

Чому Київ може залишатися без електроенергії довше за інші міста

Чому одні сидять без світла по 20 годин, а інші відключень майже не помічають. Як вийшло, що найбільш уразливими став Київ та його мешканці. Голова ПАТ "Укренерго" Володимир Кудрицький раніше зазначав, що чіткість і плановість графіків відключень залежить від того, чи здатні будуть обленерго не перевищувати ліміти. І коли кожна область починає потроху перевищувати ліміт – на рівні країни створюється великий дисбаланс між виробництвом і споживанням енергії. Це дуже небезпечно. Він підкреслює, що в областях неоднакова структура споживання. І методика, яка заснована на певній пропорційності наявної потужності між областями, може призводити до певних перекосів.

Директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко акцентує, що є кілька типів відключень по графіку. Є плановий графік. І компанія Укренерго кожного ранку доводить до всіх Обленерго ліміт споживання. Кожен Обленерго з цього ліміту забирає той ліміт, який іде на критичну інфраструктуру. А потім розподіляє по групах.

Експерт зазначав, що в Києві ця проблема помножена на 2,5. Бо у столиці критична інфраструктура забирає вдвічі більше, ніж у середньому по країні. Відповідно, приватним споживачам, бізнесу залишається відчутно менше. Графік стає складнішим. І в деяких районах міста до 20 годин немає електрики. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube