Тарифи на воду: в деяких областях України різко зросли ціни

В Україні за останні два місяці в десятках міст переглянули тарифи на водопостачання, ціни на комунальну послугу різко зросли

Тариф на комуналку, вода
Вода здорожчала в рази

Через підвищення зарплат, подорожчання електроенергії, реагентів, ремонтних робіт водоканали підняли ціни на воду. Особливо критична ситуація в невеликих містах. Яка вартість води в різних регіонах, від чого залежить тариф і хто ухвалює рішення про його перегляд, пише 8 липня OBOZ.UA.

В невеликих містах місцева влада охоче піднімає тарифи на воду

Собівартість води в невеликих містах в рази вища, бо воду доводиться доставляти порівняно малій кількості споживачів. А от в обласних центрах, досить великих містах тариф доводиться узгоджувати з Нацкомісією з питань енергетики й комунальних послуг (НКРЕКП).

В невеликих містах місцева влада боїться банкрутства водоканалів і розуміє: якщо не підвищити тариф, рятувати підприємство від колапсу доведеться за рахунок коштів місцевого бюджету. І така фінансова можливість є далеко не в кожного міста.

А от НКРЕКП роками не переглядає тарифу на воду. Нацкомісія ще минулого року вирішила підвищити тариф на воду в десятках міст. Це рішення цілком логічне: зростають зарплати, вартість електроенергії, палива, реагентів, кредитів. І тому доводиться більше платити й за воду.

Але через політичний тиск рішення скасували. У "Київводоканалі" у 2023-му розповідали: чинний тариф розраховували за показниками 2020 року. За цей період деякі складові тарифу подорожчали в кілька разів.

"Відтоді тарифи жодного разу не переглядали, хоча в цьому вже давно є гостра потреба. Щоб вода дійшла від річки до крана споживача, потрібні не лише зусилля працівників водоканалу, а й відповідне фінансування витрат на весь цикл технологічних процесів. Саме ці витрати закладаються в тариф, який у результаті впливає на суму рахунку за надану послугу", – пояснювали на підприємстві.

Тарифи на воду: в деяких областях України  різко  зросли ціни 1

Рішення НКРЕКП підняти тариф розкритикували в уряді. Тоді Нацкомісія "передумала".

"Регулятор розпочинає консультації з Кабінетом міністрів України та всіма зацікавленими сторонами задля напрацювання справедливого соціального рішення", – пояснили тоді в НКРЕКП.

Що менше місто, то дорожча вода

Що менші обсяги споживанням, то більше доводиться платити за тариф. У водоканалу є сталі витрати (на заробітні плати, утримання мереж, ремонтні роботи тощо) та перемінні. І що менше споживачів, то більша частка кожного в сталих витратах. Саме тому у великих містах вартість води значно менша, ніж у маленьких населених пунктах.

Окрім того, в невеликих містах міська влада стежить за тим, щоб тариф був економічно аргументованим. Тільки за червень-липень вартість води збільшили в десятках населених пунктів.

Наприклад:

  • У Славуті Хмельницької області тариф на воду (разом із водовідведенням) планують збільшити на 26,3%: із 61,8 до 78,05 грн за кубометр.
  • У Коцюбинському, що поруч із Києвом, кубометр води може подорожчати на 69,5% – із 35,86 до 60,8 грн.
  • У Покровську Дніпропетровської області кубометр води в липні подорожчає з 36,8 до 130,68 грн (на 255%).
  • У Чернівцях із червня тариф на воду збільшили з 27,91 до 44,3 грн за кубометр. Або на 58,7%.

Тарифи на воду: в деяких областях України  різко  зросли ціни 2

До речі, згідно з процедурою, кожен споживач має право ознайомитися з пропозицією підняти тариф на воду та взяти участь в обговоренні ще до ухвалення рішення. Інформацію розміщають на сайті водоканалів, а інколи – також на сайтах місцевих органів влади.

Підвищувати тарифи вимушені й у тих багатоповерхівках, де є автономне водопостачання. Наприклад, у передмісті Києва більшість ЖК споживають воду зі свердловин. Тарифи встановлюють самостійно рішенням зборів мешканців, воду качають за допомогою насосів, які є в будинках.

"У нас за три роки тариф зріс із 24 до 58 грн за кубометр. Оскільки за каналізацію треба платити, бо фільтри треба замінювати, й електроенергія подорожчала та обслуговування насосів", – розповідає член правління одного з ОСББ у Вишневому Київської області.

У Києві вже ухвалили рішення повернути "Київводоканал" у комунальну власність. Тож тепер компенсувати критичну ситуацію на підприємстві зможуть за рахунок коштів із бюджету. Тобто за це в будь-якому разі заплатять мешканці столиці своїми податками.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube