У Київській області судді, які не працювали, отримали 26,5 млн грн зарплати під час війни

У судах Київської області є щонайменше 11 суддів, які не мають повноважень та не розглядають справи. Але вони отримують зарплату, надбавки, оплачувану відпустку, допомогу на лікування тощо. Загалом на таких суддів у Київській області за 2,5 роки війни витратили понад 26,5 млн грн бюджетних коштів

Судді, Київська область, зарплати
Суди Київської області, гроші. Ілюстрація: Інформатор

Інформатор дізнався, скільки суддів з початку 2022 року не працювали та продовжували отримувати від держави виплати. Таку інформацію надали у територіальному управлінні Державної судової адміністрації у Київській області та обласному господарському суді. За 2,5 роки на Київщині суддям, які не мають повноважень та не розглядають справи, заплатили з бюджету понад 26,5 млн грн.

В Україні наразі є понад 480 суддів без повноважень - тобто вони не можуть розглядати справи. Фактично вони не працюють. Водночас майже всі вони отримують посадовий оклад, доплати, лікарняні, їздять у відпустки тощо. Кожен такий суддя обходиться бюджету в середньому у понад 1,2 млн грн на рік. Попри це у суддівській системі шалена нестача кадрів. А призначити на вакантні посади тих суддів, які без діла, вкрай важка процедура.

Причин чому судді не працюють, але отримують зарплату декілька. По-перше, це судді, яких призначав Президент України, але у яких закінчилися повноваження. Бо це не підстава їх звільняти, а перепризначити їх не так просто. Інша причина - реорганізація чи ліквідація суду. Судді не працюють, але платити їм потрібно. Також продовжать платити суддям, яких відсторонили від роботи (у т.ч. через наявність кримінальних справ), яких мобілізували до армії, які мають тимчасову непрацездатність за станом здоров'я. А ще платять суддям, які вже зараховані у штат суду, але ще не прийняли присягу та відповідно не почали працювати. Припинити виплати судді можна якщо його/її звільнить Вища рада правосуддя або людина за власним бажанням піде у відставку. 

Станом на 1 липня 2024 року у Київській області було 10 суддів загальних судів, які не працювали через закінчення повноважень. З них 2 відправили у відрядження. За даними теруправління Державної судової адміністрації по Київській області таким суддям з початку 2022 року по червень 2024 року виплатили 23 млн 766 тис. 75 грн. У переліку судді Яготинського районного суду (2), Фастівського міськрайонного суду (2), Обухівського районного суду (1), Миронівського районного суду (1), Ірпінського міського суду (1), Києво-Святошинського районного суду (1), Вишгородського районного суду (1), Володарського районного суду (1). Цікаво, що з цього списку одна суддя знаходиться у декретній відпустці та порівняно з колегами не отримує ніяких суддівських виплат.

У Господарському суді Київської області нам повідомили, що у них 1 суддя не має повноважень. З початку 2022 року цій людині виплатили з бюджету 2 млн 786 тис. 831 грн. Однак дані по Київській області можуть бути неповними, адже ми не отримали відповіді з Київського окружного адміністративного суду.

Суддя Князєв, підозрюваний в отриманні хабаря, вже отримав 3,1 млн грн зарплати

16 травня 2023 року Всеволод Князєв припинив очолювати Верховний Суд. Днем раніше він був затриманий за підозрою в отриманні хабаря у 2,7 млн дол. нібито в інтересах олігарха Костянтина Жеваго. Судді Князєву повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення і застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Вищою радою правосуддя 6 лютого 2024 року цього суддю відсторонено від здійснення правосуддя. Але вона його не звільнила, тому він далі отримує зарплату. Втім, суддя на час, поки не має повноважень (не через відпустку або по стану здоров'я), не отримує доплати до посадового окладу. За весь час, поки суддя не працює, він отримав від держави 3 млн 129 тис. 369 грн.

Водночас Князєву постійно зменшували розмір застави. Всьоме зменшення суми застави дійшло до 18,168 млн грн. Загалом її зменшили більше ніж на 89 мільйонів гривень, адже спочатку сума застави для ексголови ВС становила 107,3 млн грн. 31 січня 2024 року суддя Всеволод Князєв вийшов з-під варти, за нього внесли заставу у понад 18,1 млн грн. На нього поклали низку обов'язків: носити електронний браслет, здати закордонні паспорти, не відлучатися з Києва тощо. Однак у липні 2024 року він відправився у відпустку на Закарпаття, з якої вже повернувся до Києва.

А от у судах Києва судді без повноважень за 2,5 роки отримали понад 76 млн грн зарплат, фактично не працюючи. Знаменитий голова Окружного адміністративного суду Києва Павло Вовк за 2023 рік отримав понад 1,8 млн грн зарплати у суді, який вже не існує (у грудні 2022 року суд припинив роботу). А у Дніпропетровській області судді без повноважень отримали за 2022-2024 роки з бюджету понад 105,5 млн грн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube