У Львові судді 5 років не працювали, але отримали 3,6 млн грн: що трапилося

Ні, порушень ніяких тут немає. Троє суддів одного з судів у Львові не здійснювали правосуддя після ліквідації їхнього суду, але продовжували отримувати зарплату без надбавок. Згідно з законодавством суддя, що не здійснює правосуддя, продовжує отримувати зарплату

Судді, Львів, зарплата
Судді, зарплата. Ілюстрація: Інформатор

У Львівському апеляційному господарському суді, який наприкінці грудня 2017 року ліквідували, продовжило працювати троє суддів. Вони не розглядали ніякі рішення, але отримували зарплату. Зараз один з них влаштувався у Західний апеляційний господарський суд у Львові, створений на заміну Львівському апеляційному госпсуду. А двоє інших суддів звільнилися за власним бажанням. З початку 2022 року ця трійця за той час, поки не працювала, отримала 3 млн 589 тис. грн. 

Про це Інформатор дізнався з запиту, в якому хотів з'ясувати, скільки суддів отримують з початку 2022 року зарплату, але вимушено не працюють. Згідно з відповіддю, яку нам надали у Верховному Суді, за той час, поки судді не здійснюють правосуддя (тобто фактично не працюють за своїм основним призначенням), їм продовжують виплачувати зарплату без надбавок. Проте надбавки виплачують, якщо суддя у щорічній відпустці або тимчасово непрацездатний. Звільнити суддю може Вища рада правосуддя або суддя може звільнитися за власним бажанням. 

У Західному апеляційному господарському суді, який знаходиться у Львові, Інформатору повідомили, що 29 грудня 2017 року Указом №454/217 Президента України Петра Порошенка було ліквідовано Львівський апеляційний господарський суд та створено Західний апеляційний господарський суд. Згідно зі ст. 51 Бюджетного кодексу України, видатки нового державного органу у випадку ліквідації чи реорганізації попереднього держоргану здійснюються в межах передбачених новим органом - до моменту завершення реорганізації чи ліквідації. Якщо простіше, поки остаточно не ліквідовано Львівський апеляційний госпсуд, Західний апеляційний госпсуд має платити за тими статтями, які входили до видатків попереднього суду. Останні судові рішення, ухвалені ліквідованим Порошенком судом, датуються кінцем вересня 2018 року.

Так, з початку 2022 року троє суддів, які залишилися з Львівського апеляційного господарського суду, але з якоїсь причини не працевлаштувалися у новому суді, отримали від Західного апеляційного господарського суду зарплату на 3 млн 589 тис. грн (це сума на трьох, а не на кожного окремо). Можливо, у новому суді було передбачено менше суддів за штатним розписом, відповідно не було вакансій або були якісь інші труднощі. Згодом двоє суддів пішли у відставку за власним бажанням. А один суддя відправився "у відрядження" до Західного апеляційного господарського суду та там вже здійснює правосуддя. Відповідно зараз у Західному апеляційному госпсуді немає суддів, які не працюють, проте отримують зарплату. Скільки ці троє суддів отримали зарплати за 2018-2021 року - ми не дізнавалися.

Це не особливість Львівщини, подібне відбувається по всій Україні

Загалом в Україні десятки суддів не здійснюють суддівських повноважень та продовжують отримувати свої мільйонні зарплати. Здебільшого це пов'язано з тим, що термін повноважень призначених Президентом України суддів сплив, але від цього факту їх не можна автоматично звільнити. 

Втім, у таких випадках вони все одно можуть ходити на роботу, проте не мають повноважень розглядати справи. Інформатор підготує систематичний матеріал про кількість таких суддів та видатки на них починаючи з 2022 року, коли отримає всі відповіді від регіональних судових адміністрацій та окремих судів. Відомо, наприклад, що на Донеччині 19 суддів не здійснюють правосуддя, але з початку 2022 року отримали 45 млн 893 тис. 598 грн зарплати. На Луганщині 9 суддів у "простої" з початку 2022 року отримали 9 млн 891 тис. 136 грн зарплати. У Житомирській області на суддів без повноважень витратили 14 млн 830,5 тис. грн у 2022 році, 16 млн 70,9 тис. грн у 2023 році та 7 млн 45,2 тис. грн за 6 місяців 2024 року. Є дані й з інших регіонів.

Найвідоміший випадок - це колишній голова Верховного Суду Всеволод Князєв. З 16 травня 2023 року він фактично не працює, бо був затриманий слідчими у справі про ймовірне отримання хабаря на 2.7 млн дол. Однак відтоді Верховний Суд виплатив йому 3 млн 129 тис. 369,54 грн зарплати - адже суддя не був звільнений, а у середині липня суддя навіть їздив у відпустку до Закарпаття. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube