До цього рішення суд погодився частково конфіскувати активи Едуарда Худайнатова, який перебуває в Україні під санкціями.
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду дозволила націоналізувати 49% компанії «Альянс Холдинг», яка керує мережею Shell в Україні. Цією часткою володів колишній перший віцепрезидент, заступник голови правління «Роснафти» Едуард Худайнатов, який перебуває під санкціями. Про рішення суду у вівторок, 2 квітня 2024 року повідомила в соцмережі голова департаменту санкційної політики Мінʼюсту Інна Богатих та пресслужба апеляційної палати Вищого антикорупційного суду (ВАКС).
Нагадаємо, що у січні цього року ВАКС не дозволив націоналізацію мережі АЗС Shell. Через це Міністерство юстиції подало апеляцію.
«49% ТОВ «Альянс Холдинг» (мережа заправок Shell) стягнуто на користь України - Апеляційна палата ВАКС задовольнила апеляцію Мінʼюсту», - написала Інна Богатих.
До цього рішення суд погодився частково конфіскувати активи Едуарда Худайнатова, який перебуває в Україні під санкціями.
«Встановлено спосіб виконання рішення, відповідно до якого мають бути зареєстровані зміни до відомостей про розміри часток у статутному капіталі ТОВ «Альянс Холдинг»: 49 % частки у статутному капіталі ТОВ «Альянс Холдинг» – за державою Україна; 51 % частки у статутному капіталі – за компанією Shell за її зверненням до суб’єкта державної реєстрації», - йдеться у повідомленні ВАКС.
Раніше суд націоналізував 100% частки у статутному капіталі фірми «Альянс Ойл Україна», яка у грошовому еквіваленті дорівнює 447 млн 604 тис. 842,76 грн. Ця українська компанія теж належала Худайнатову.
Компанія «Альянс Холдинг» володіє мережею АЗС Shell, до якої входить 131 заправка в Україні. Як писав сайт enkorr.ua, «Альянс Холдинг» було створено 2008 року як спільне підприємство між Shell (51%) і «Альянс Ойл Україна» (49%). Остання входила до «Незалежної нафтогазової компанії» Худайнатова.
У грудні 2022 року Shell отримала дозвіл та наростила свою частку в українській фірмі з 51% до 71% шляхом випуску акції. У червні 2023 року ця частка збільшилася до 97,4%. Саме через цю різницю у частках суд спочатку й не задовольнив позов Мін’юсту, заявляла компанія Shell. Хоча в окремій думці судді ВАКС Миколи Глотова йшлося, що спочатку блокування зняли через те, що це питання санкцій мали вирішувати не у судовому порядку.
4 жовтня 2023 року Міністерством юстиції України подано до Вищого антикорупційного суду позов про застосування санкції, й саме в тому ж місяці Україна запровадила до російського олігарха санкції, яке передбачало блокування активів.
За даними Мін’юста, Худайнатов за допомогою підконтрольних йому підприємств постачає пальне на потреби державного оборонного комплексу росії та сплачує країні-агресору податки.
Після виходу матеріалу компанія Shell звернулась до редакції Інформатора та написала наступне:
"Після багатьох неприємних тижнів судових слухань ми вкрай розчаровані сьогоднішнім рішенням Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду України. Як ми неодноразово пояснювали Міністерству юстиції України в суді, ця справа ґрунтується на некоректній і застарілій інформації. Рішення суду ігнорує факти та рішення Палати з питань підприємництва Апеляційного суду м. Амстердама, яке підтверджує, що поточна частка Shell в її українському ритейл-бізнесі становить 97,44%. Невизнання рішень суду члена-засновника ЄС в той час, коли Нідерланди спільно проводять міжнародну конференцію на тему «Відновлення справедливості для України», створює хибне уявлення про бізнес Shell в Україні та є негативним сигналом для потенційних нових інвесторів країни. Таке необґрунтоване привласнення Україною іноземних інвестицій та активів Shell суперечить міжнародному праву, яке захищає міжнародних інвесторів. Звісно, ми зробимо все можливе для захисту наших працівників, активів, інвестицій та репутації. Рішення не враховує того факту, що з лютого 2022 року Shell інвестувала мільйони доларів у підтримку роботи свого збиткового українського ритейл-бізнесу та у збереження робочих місць для понад 1 500 наших працівників – і все це з метою збереження критично важливої національної інфраструктури для народу України. Компанія Shell дуже відповідально поставилась до забезпечення безперебійної роботи цієї критично важливої національної інфраструктури. Shell працює з дотриманням всіх відповідних законів України та міжнародних законів, включаючи законодавство про санкції".
Shell Mobility увійшла на український ринок 2007 року та входить до кластеру Центральної та Східної Європи Shell Mobility. Нині в компанії працює понад 1 500 осіб. Мережа АЗС Shell нараховує 131 станцію у 20 областях України, з яких функціонують 118. Shell пропонує клієнтам високоякісні нафтопродукти, включно з пальним Shell V-Power, дизельним пальним та зрідженим вуглеводневим газом (ЗВГ), а також широкий асортимент супутніх товарів, свіжу їжу й напої. Щоб відповідати потребам українських власників електромобілів, кількість яких постійно збільшується, на понад 14% мережі Shell установлені електрозарядні модулі.
Shell – глобальна група енергетичних та нафтохімічних компаній, яка діє в понад 70 країнах, а загальний штат становить 93 000 працівників. Компанія Shell, яка має більш ніж сторічний досвід у виробництві пального, нині використовує найсучасніші технології та інновації для забезпечення сталого майбутнього. Компанія також інвестує в розвиток енергетики (зокрема низьковуглецевої, а також у вітрову й сонячну) та нові види пального для транспорту (серед них – удосконалене біопальне й водень).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.