Українці створили нейромережу, що допоможе дронам знаходити ворожу техніку навіть під РЕБом

Розробники з компанії Talan Systems у Києві представили інноваційне рішення для безпілотних систем, яке використовує біометричні дані та штучний інтелект для виявлення ворожої техніки та об'єктів

Зброя
Нова технологія дозволяє безпілотникам самостійно визначати загрози

Talan Systems є партнером литовської компанії Neurotechnology, яка займається розробленням технологій із використанням нейронних мереж для біометричної ідентифікації особи. Нова технологія дозволяє безпілотникам самостійно визначати загрози й вживати відповідні заходи, навіть у складних умовах, таких як радіоелектронна боротьба. Про компанію та її розробки пише 27 березня Dev.ua.

Розумна оптика для дронів

Наприкінці 2023 року команда Talan Systems презентували чергову розробку MLP TALAN, яка стала однією з флагманських. Рішення, використане в універсальній платформі машинного навчання, засновано на передовій технології з використанням штучного інтелекту для розпізнавання об'єктів. За допомогою MLP TALAN можна детектити зображення з дронів з вражаючою якістю і технологія стає незамінною в умовах дії РЕБ.

Українці створили нейромережу, що допоможе дронам знаходити ворожу техніку навіть під РЕБом 1

«Коли втрачається зв’язок, стає очевидною різниця між Machine Vision, звичайним трекінгом і виявленням об'єктів, особливо у пріоритетах. Це має бути must-have у військових технологіях на сьогоднішній момент», — акцентує співзасновник компанії Олег Аміргусейнов .

Платформа може використовуватись:

  • Для розвідки — система може відслідковувати рух об'єктів у режимі реального часу та автоматично утримувати їх у полі зору камери. У режимі реального часу MLP TALAN може відображати інформацію про ціль на інтерфейсі оператора, таку як її тип, статус та інші характеристики.
  • Для ураження — за допомогою MLP TALAN дрони можуть автоматично знімати й відстежувати об'єкти без активного втручання оператора, зокрема, в умовах дії РЕБ. Крім того, оператори можуть заздалегідь встановлювати кожному дрону пріоритети для вибору цілей серед різноманіття техніки та людської сили. Коли ціль визначено та визначено пріоритет, система може автоматично вирівняти дрон із ціллю для подальшого спостереження або влучання.

«Критично, щоб дрон вражав не якусь „буханку“ за $200, а танк, який коштує $20 млн доларів», — говорить ще один співзасновник компанії Олександр Лящ.

Ударний чи розвідувальний — ось у чому питання

Система може бути встановлена на майже будь-який ударний чи розвідувальний летючий або самохідний дрон для автоматичного розпізнавання та відстеження об'єктів у відеопотоці. За словами розробників, це можуть бути БПЛА, наземні дрони з турелями, гранатомети, майже всі самохідні дрони, а також більшість розвідувальних дронів та установок ударного типу.

Платформа використовує Deep learning, щоб ідентифікувати різні класи об’єктів, розпізнавати танки, артилерію, авіацію чи інші сили противника, а також предмети, які могли б бути мішенню для дронів. Для використання рішення, за словами розробників, необхідно враховувати не лише програмний продукт, бо це лише один складник, але ще й апаратну частина і можливості виробників дронів для того, щоб приймати цю програмну частину. Після того, як програмно-апаратний комплекс монтується в конкретний дрон, далі, все залежить від місії та пріоритизації, що дрону потрібно буде робити.

Українці створили нейромережу, що допоможе дронам знаходити ворожу техніку навіть під РЕБом 2

«Звичайно будуть обмеження по апаратній частині, але покриття дронів дуже широке», — пояснює Олег спектр використання рішення.

Це комерційна розробка і для проведення відповідних тестувань розробники планують кооперацію з військовими. Але строки чи подробиці з міркувань безпеки не розголошують.

«Ми вже в процесі того, щоб скоро збройні сили України побачили цей продукт», — повідомляє Олександр.

Рішення має промисловий, та системний характер на новітніх технологіях і передових нейронних моделях виробником яких є Neurotechnology, на відміну від застарілих рішень Computer vision 90-х років. Але навіть ці рішення показують ефективність на полі бою.

Що «під капотом» у нейромережі

Для тренування розпізнавання людей та обʼєктів у нейромережу завантажують кілька десятків тисяч фотографій. Кожне зображення повинно бути обовʼязково промарковано, щоб показати нейромережі, що вона на ньому бачить. Частина з зображень може бути синтетичними, тобто згенерованими або вигадані, але не більше 20%. У фіналі процесу, система вже знає, як виглядає обличчя, танк, гаубиця або ворожа форма чи інша техніка.

«Так само ми можемо працювати з будинками, їжею, технікою, можемо навчити розрізняти марки кетчупу, соусу, а також, танки, розрізняти БМП від машин та літаків. Але це важка та кропітка робота», — пояснює Олег.

Крім того, як пояснюють розробники, для рішення, яке встановлюється на дрони, важливо не просто пояснити нейромережі, що ось, умовно, червоне простирадло посеред поля, а розмаркувати обʼєкти, сховані в умовах військового маскування.

«Коли десь в зеленці стоїть танк, схований під якоюсь сіткою, його треба вже детектити зовсім іншими технологіями», — зазначає Олег.

Щоб досягти «акуратності розпізнавання», а це приблизно 60–70%, на одну модель може піти приблизно місяць тренувань.

Наразі всього в команді вже близько 30 людей. Окрема частина — це люди, які працюють лише над тренуванням нейромережі, розміткою зображень та розпізнаванням.

Про гроші

Розробники розповіли, що створення продукту MLP TALAN обійшлось їм у понад 200 000 євро власних та залучених коштів, але конкретну суму не називають, посилаючись на комерційну таємницю.

«Це наша власна праця. Наш піт і кров, наш біль. (Сміється). До того ж все, що нам вдалося заробити до війни, ми все реінвестували знову в компанію», — пояснює Олександр.

Сам продукт MLP TALAN, має і цивільну версію — ліцензію нейромережі можна використовувати як безоплатну пробну оффлайн-версію протягом 30 днів, потім потрібно буде придбати ліцензію, яка вартує 3000 євро. Відповідно додатково оплачується навчання моделі відповідно до потреб замовників. Все ж що стосується військових розробок — це закрита військова інформація.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube