Розробники з компанії Talan Systems у Києві представили інноваційне рішення для безпілотних систем, яке використовує біометричні дані та штучний інтелект для виявлення ворожої техніки та об'єктів
Talan Systems є партнером литовської компанії Neurotechnology, яка займається розробленням технологій із використанням нейронних мереж для біометричної ідентифікації особи. Нова технологія дозволяє безпілотникам самостійно визначати загрози й вживати відповідні заходи, навіть у складних умовах, таких як радіоелектронна боротьба. Про компанію та її розробки пише 27 березня Dev.ua.
Наприкінці 2023 року команда Talan Systems презентували чергову розробку MLP TALAN, яка стала однією з флагманських. Рішення, використане в універсальній платформі машинного навчання, засновано на передовій технології з використанням штучного інтелекту для розпізнавання об'єктів. За допомогою MLP TALAN можна детектити зображення з дронів з вражаючою якістю і технологія стає незамінною в умовах дії РЕБ.
«Коли втрачається зв’язок, стає очевидною різниця між Machine Vision, звичайним трекінгом і виявленням об'єктів, особливо у пріоритетах. Це має бути must-have у військових технологіях на сьогоднішній момент», — акцентує співзасновник компанії Олег Аміргусейнов .
Платформа може використовуватись:
«Критично, щоб дрон вражав не якусь „буханку“ за $200, а танк, який коштує $20 млн доларів», — говорить ще один співзасновник компанії Олександр Лящ.
Система може бути встановлена на майже будь-який ударний чи розвідувальний летючий або самохідний дрон для автоматичного розпізнавання та відстеження об'єктів у відеопотоці. За словами розробників, це можуть бути БПЛА, наземні дрони з турелями, гранатомети, майже всі самохідні дрони, а також більшість розвідувальних дронів та установок ударного типу.
Платформа використовує Deep learning, щоб ідентифікувати різні класи об’єктів, розпізнавати танки, артилерію, авіацію чи інші сили противника, а також предмети, які могли б бути мішенню для дронів. Для використання рішення, за словами розробників, необхідно враховувати не лише програмний продукт, бо це лише один складник, але ще й апаратну частина і можливості виробників дронів для того, щоб приймати цю програмну частину. Після того, як програмно-апаратний комплекс монтується в конкретний дрон, далі, все залежить від місії та пріоритизації, що дрону потрібно буде робити.
«Звичайно будуть обмеження по апаратній частині, але покриття дронів дуже широке», — пояснює Олег спектр використання рішення.
Це комерційна розробка і для проведення відповідних тестувань розробники планують кооперацію з військовими. Але строки чи подробиці з міркувань безпеки не розголошують.
«Ми вже в процесі того, щоб скоро збройні сили України побачили цей продукт», — повідомляє Олександр.
Рішення має промисловий, та системний характер на новітніх технологіях і передових нейронних моделях виробником яких є Neurotechnology, на відміну від застарілих рішень Computer vision 90-х років. Але навіть ці рішення показують ефективність на полі бою.
Для тренування розпізнавання людей та обʼєктів у нейромережу завантажують кілька десятків тисяч фотографій. Кожне зображення повинно бути обовʼязково промарковано, щоб показати нейромережі, що вона на ньому бачить. Частина з зображень може бути синтетичними, тобто згенерованими або вигадані, але не більше 20%. У фіналі процесу, система вже знає, як виглядає обличчя, танк, гаубиця або ворожа форма чи інша техніка.
«Так само ми можемо працювати з будинками, їжею, технікою, можемо навчити розрізняти марки кетчупу, соусу, а також, танки, розрізняти БМП від машин та літаків. Але це важка та кропітка робота», — пояснює Олег.
Крім того, як пояснюють розробники, для рішення, яке встановлюється на дрони, важливо не просто пояснити нейромережі, що ось, умовно, червоне простирадло посеред поля, а розмаркувати обʼєкти, сховані в умовах військового маскування.
«Коли десь в зеленці стоїть танк, схований під якоюсь сіткою, його треба вже детектити зовсім іншими технологіями», — зазначає Олег.
Щоб досягти «акуратності розпізнавання», а це приблизно 60–70%, на одну модель може піти приблизно місяць тренувань.
Наразі всього в команді вже близько 30 людей. Окрема частина — це люди, які працюють лише над тренуванням нейромережі, розміткою зображень та розпізнаванням.
Розробники розповіли, що створення продукту MLP TALAN обійшлось їм у понад 200 000 євро власних та залучених коштів, але конкретну суму не називають, посилаючись на комерційну таємницю.
«Це наша власна праця. Наш піт і кров, наш біль. (Сміється). До того ж все, що нам вдалося заробити до війни, ми все реінвестували знову в компанію», — пояснює Олександр.
Сам продукт MLP TALAN, має і цивільну версію — ліцензію нейромережі можна використовувати як безоплатну пробну оффлайн-версію протягом 30 днів, потім потрібно буде придбати ліцензію, яка вартує 3000 євро. Відповідно додатково оплачується навчання моделі відповідно до потреб замовників. Все ж що стосується військових розробок — це закрита військова інформація.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.