Попри війну та загальне зниження доходів, українські нумізмати продовжують витрачатися на своє захоплення, одні купують пам'ятні монети для поповнення своїх колекцій, інші щоб на них заробити
Українські пам'ятні монети з дорогоцінних металів, випущених до війни і в останні декілька років, можуть принести чималий дохід. Наприклад, срібна монета 10 гривень «Український Борщ» 2023 року випуску вже зараз на аукціонах продається за ціною від 8 000 до 9 000 гривень. Про сучасну нумізматику пише 25 квітня Мінфін.
Практично всі пам'ятні монети 2022−2024 років мають патріотичну тематику, присвячені підтримці України міжнародною спільнотою в умовах російської агресії або «візитівкам» України, як, наприклад, монета зі срібла номіналом 10 гривень «Український Борщ» 2023 року випуску.
За початкової ціни в межах близько 2 200−2 500 гривень срібна монета 10 гривень «Український Борщ» 2023 року випуску вже зараз на аукціонах продається за ціною від 8 000 до 9 000 гривень.
«Здебільшого, покупці зараз можуть дозволити собі лише монети з недорогоцінних металів чи срібла. Цей момент врахував НБУ. З початку війни Нацбанк випускав пам'ятні монети з недорогоцінних металів, або в сріблі. Окрім збільшення безпосередньо колекційної вартості, срібні пам'ятні монети останнім часом значно додали в ціні ще й через подорожчання срібла на міжнародних ринках», - зауважив аналітик Олексій Козирев.
У результаті, навіть така досить ординарна серед колекціонерів срібна монета, як «Георгій Береговий», номіналом 5 грн (2011 року випуску), на аукціонних майданчиках коштує близько 1 250−1 900 гривень. І це при тому, що НБУ її випустив у великій кількості — 5 тис. екземплярів, і ще нещодавно нацбанківська ціна, що вже зросла, становила 1 081 гривень.
«Нагадаю, що випускає пам'ятні монети НБУ, а точніше, його підрозділ — Банкнотно-монетний двір. Останні військові роки тираж таких монет у сріблі, зазвичай, становить від 2,5 тис. до 3 тис. екземплярів, а в недорогоцінних металах може сягати й десятків тисяч штук. Причому дуже часто Нацбанк випускає ту ж саму монету як у сріблі, так і з недорогоцінного металу, тільки з різним номіналом у гривні та в різній якості карбування», - пояснив експерт.
Для колекціонерів монети у сріблі, здебільшого, випускають якості «proof» або спеціальний анциркулейтед. Ці монети карбуються спеціальними штемпелями з чіткою вагою чистого срібла — зазвичай, в межах 1 тройської унції. Монети «proof» коштують завжди більше — через дорогу технологію їх виробництва.
Колекційні пам'ятні монети у сріблі обов'язково продаються Нацбанком у холдері (спеціальній коробочці) та з номерним сертифікатом. Витягувати ці монети з холдера та чіпати їх руками (без спеціальних рукавичок) не можна, оскільки це неминуче призводить до появи оксидів і серйозно знижує колекційну вартість таких монет.
При виборі монети для колекції чи інвестиції необхідно обов'язково враховувати декілька основних критеріїв:
Класичним прикладом вдалої інвестиції в нумізматику останнього часу може стати нещодавній хіт — набір із двох пам'ятних монет «Володимирський собор у м. Київ» у футлярі (срібло 2 по 10 грн, 2023 року випуску) з тиражем 2 500 екземплярів.
«Ціна, за якою її продавав Нацбанк через свій інтернет-магазин на початку 2024 року, становила 5 130 гривень (дві монети, кожна містить по 1 тройській унції срібла). А ось ціна цього набору на аукціонних майданчиках України на момент написання статті складає вже від 21 500 гривень до 35 000 гривень, залежно від апетитів продавця», - каже Козирев.
Зрозуміло, що побажання продавців щодо цін ще не означають, що за такими цінами їм вдасться реалізувати свій товар, додає експерт. Хтось справді готовий викласти кругленьку суму за екземпляр для колекції, що сподобався, а хтось не готовий викласти такі гроші за монету. Але те, що вітчизняна нумізматика стала серйозною нішою для інвестицій людей, які знаються на цьому, — факт.
Навіть менш «важкі» для колекціонерів позиції можуть сильно зростати в ціні. Наприклад, монета «Захісниці» із серії «Безсмертна моя Україна», випущена в обіг у жовтні 2023 року тиражем 2 500 штук. Спочатку, на етапі продажу Нацбанком, вона коштувала до 2 600 гривень, а зараз продається на аукціонних майданчиках за ціною від 5 899 до 7 000 гривень.
Націнка на найпопулярніші українські срібні монети може становити і 100%, і 200%. А найрідкісніші та ті, що користуються попитом, позиції продаються в 4−7 разів дорожче за їх первісну вартість.
Після випуску пам'ятних монет Нацбанком у бажаючих придбати є дві можливості: купити їх на сайті інтернет-магазину НБУ або через банки-дистриб'ютори. Іншого варіанту це зробити дешевше у покупців немає. У перекупників монети вже будуть із величезною націнкою.
Інвестувати кошти у пам'ятні монети України у сріблі та у недорогоцінних металах вигідно, навіть у разі відсутності спеціальних знань у цій галузі. Але бажано мати певні навички при доборі найпривабливіших позицій, що приходить із досвідом. У будь-якому випадку, потрібно звертати увагу на:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.