Україну вперше включили до категорії країн з доходами вищими за середні - дані Світового банку

Читать на русском

Раніше Україна належала до категорії країн з доходом нижче середнього

Читать на русском
Доходи
Світовий банк включив Україну до категорії країн з доходами вищими за середні

Раніше Україна належала до категорії країн з доходом нижче середнього

Україна увійшла до категорії країн з доходами вищими за середні, згідно з оприлюдненою класифікацією країн за рівнем доходу на 2024 рік фінансовий рік від Світового банку. Згідно з нею, доходи України оцінені банком у 5 070 доларів на особу. Про це йдеться у релізі організації.

Група Світового банку відносить економіки світу до чотирьох груп доходів: низький, нижчий за середній, вищий за середній і високий. Класифікації оновлюються щороку 1 липня з урахуванням валового національного доходу (ВНД) на особу за попередній календарний рік.
Класифікація доходів Світового банку спрямована на відображення рівня розвитку країни, спираючись на ВНД на особу як на широко доступний показник економічного потенціалу. Цього року Україна, Алжир, Іран та Монголія перейшли з категорії країн з доходом нижче середнього до категорії країн з доходом вище середнього.

Підвищення рейтингу України стало результатом відновлення економічного зростання у 2023 році (реальний ВВП зріс на 5,3% після падіння на 28,8% у 2022 році) поряд зі скороченням чисельності населення, яке впало більш ніж на 15% з початку вторгнення Росії. Ці фактори були додатково посилені зростанням цін на товари та послуги вітчизняного виробництва, що спричинило значне збільшення номінального ВНД на душу населення на 18,5%. У той час як економіка України була значно ослаблена вторгненням Росії, реальне зростання у 2023 році було зумовлене будівельною активністю (24,6%), що відображає значне збільшення інвестиційних витрат (52,9%), що підтримують зусилля України щодо відновлення після руйнувань. Також цього року три країни – Болгарія, Палау та Росія ($14 250 на особу) – перейшли з категорії країн з рівнем доходу вищим за середній до категорії країн з високим рівнем доходу. Економічна активність у Росії була зумовлена ​​значним зростанням військової активності у 2023 році, тоді як зростання також було зумовлене відновленням торгівлі (+6,8%), фінансового сектора (+8,7%) та будівництва (+6,6%). Ці чинники призвели до зростання як реального (3,6%), і номінального (10,9%) ВВП, а ВНД Росії на особу зріс на 11,2%.

Світовий банк включив Україну до категорії країн з доходами вищими за середні
Світовий банк включив Україну до категорії країн з доходами вищими за середні

У НБУ розповіли, як почувається економіка України

Попри війну, економіка України надалі відновлюється. Так, в І кварталі 2024 року реальний ВВП України продовжував зростати. Цьому й надалі сприяв високий рівень адаптивності підприємств і населення до діяльності в умовах воєнного часу. Економіку підтримують значні бюджетні витрати на оборону та соціальний захист громадян. Економічне зростання могло б бути жвавішим, однак через невизначеність із надходженням міжнародної допомоги уряд обережно витрачав бюджетні кошти в I кварталі. Це позначилося на економіці загалом – темпи відновлення загальмували, а показники ВВП на початку року виявилися дещо гіршими, ніж очікував НБУ. Із середини березня допомога від міжнародних партнерів активізувалася. Україна отримала значні суми коштів від ЄС, Канади, МВФ та Світового банку. Водночас ЄС ухвалив довгострокову програму підтримки України на 2024–2027 роки обсягом 50 мільярда євро. Крім того, США остаточно затвердили бюджет підтримки України на цей рік. Були й інші гарні новини. Зокрема, попри атаки Росії, надалі функціонує морський коридор, яким український бізнес експортує продовольство та продукцію металургії. Водночас реалізувалися й ризики. Так, ракетні атаки росіян спричинили значні руйнування об’єктів критичної інфраструктури навесні, передусім енергетичного сектору. Відновити всі ці об’єкти в короткі строки неможливо, а наявні генерувальні потужності потребують планових ремонтів.

"Тому спостерігатиметься періодичний дефіцит електроенергії в різних регіонах, що, звісно, обмежуватиме відновлення економіки. Саме через втрати енергосектору НБУ погіршив прогноз зростання економіки на цей рік з 3,6% до 3%. Однак очікується, що в наступні роки економічне зростання пришвидшиться до 4–5%. Цьому сприятиме подальше пристосування бізнесу та населення до нових викликів, а також значні бюджетні стимули за збереження підтримки міжнародних партнерів", - заявляв регулятор наприкінці травня 2024 року. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.