В Україні готують обмеження на карткові перекази і поповнення готівкою через термінали - деталі від НБУ

Читать на русском

Додаткові обмеження на розпорядження власними коштами та операції фізичних осіб в НБУ називають актуальною темою

Читать на русском
Нацбанк
Нацбанк про обмеження на карткові перекази і поповнення готівки через термінали

Додаткові обмеження на розпорядження власними коштами та операції фізичних осіб в НБУ називають актуальною темою

Національний банк України (НБУ) розробляє проєкт рішення про обмеження карткових переказів і запровадження граничних лімітів переказу готівки через термінали самообслуговування. У цьому контексті звернули увагу на проблему тіньових платежів. Відповідну заяву 8 лютого зробила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.  

Про це повідомляє Forbes Ukraine. Додаткові обмеження на розпорядження власними коштами та операції фізичних осіб Рожкова назвала сенситивною і актуальною темою. За її словами, це не стосується всієї країни, але при цьому зачіпає більшу частину бізнесу, який "продовжує використовувати найрізноманітніші механізми ухилення, зменшення оподаткування та інше".

"Ми наразі опрацьовуємо це питання і далі вже радитимемось з нашими колегами з профільного комітету, як краще нам це зробити, щоб, з одного боку, не обмежити нормальний бізнес, людей, а з іншого – все-таки зменшити можливості маніпуляцій та обходу закону", – сказала Катерина Рожкова.

Доповідь НБУ щодо "міскодингу" та тіньових фінансових операцій

6 лютого на засіданні комітету Верховної ради України з питань фінансів, податкової та митної політики розглянули доповідь НБУ щодо "міскодингу" та тіньових фінансових операцій. Під час перевірки НБУ банків та небанківських фінансових установ зафіксували численні порушення, які створюють умови для проведення багатомільярдних обсягів операцій (переказів) із використанням електронних платіжних засобів, у тому числі через термінали самообслуговування.

За результатами перевірок наклали штрафи на суму близько 486,35 мільйона гривень, а також відкликали ліцензії деяких банків та анулювали ліцензії деяких НФУ. Як наслідок є скорочення фінансових операцій з порушенням вимог законодавства України, зокрема з використанням "міскодингу". До прикладу, безготівкові операції у легальному сегменті азартних ігор зросли з 4 мільярдів гривень (у 2022 році) до 83 мільярди гривень (у 2023 році), а загальний оборот збільшився до 207 мільярдів гривень (у 2023 році) проти 14 мільярдів гривень (у 2022 році). Попри успіхи, у сегменті безготівкових платежів присутні окремі схеми для здійснення заборонених видів господарської діяльності, зокрема:

  • незаконної організації та проведення азартних ігор,
  • легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом,
  • шахрайські схеми з використанням "фішингу",
  • використання віртуальних активів для проведення "сірих"/"тіньових" фінансових операцій. 

Для виправлення ситуації НБУ пропонує:

  • зміни до Закону України “Про платіжні послуги”, щодо посилення вимог до розміру власного капіталу надавачів платіжних послуг та збільшення розмірів штрафів за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку,
  • встановити на законодавчому рівні на період дії воєнного стану обмеження на здійснення фінансових операцій з використанням реквізитів електронних платіжних засобів, лімітами на суми трансакцій, їх кількості. А також граничних сум готівкових переказів, здійснених за допомогою терміналів самообслуговування.

За результатами розгляду питання голова комітету Верховної ради України з питань фінансів, податкової та митної політики надав доручення відповідному підкомітету щодо підготовки разом з НБУ необхідних змін до законодавства.

Перепроходження медогляду людьми з інвалідністю, створення електронного кабінету військовозобов'язаного та формування спільного реєстру: що ще у нормах "мобілізаційного" законопроєкту, прийнятому у першому читанні, здається нереальним, адвокату Ігорю Фещенку.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.