Як продати чи обміняти рублі в Україні, пояснили в НБУ

У Нацбанку назвали умови для здійснення таких операцій

Нацбанк
Нацбанк дозволив українцям до кінця року продати та обміняти російські чи білоруські рублі

Національний банк України дозволив клієнтам банків продати російські чи білоруські рублі, які є на їхніх рахунках. Це можна зробити до 31 грудня 2024 року. Для цього варто подати заяву. Про це 6 лютого повідомили в НБУ. 

Для приведення нормативно-правових актів Національного банку у відповідність до Закону № 3498 регулятор надав тимчасову (до 31 грудня 2024 року) можливість безготівкового продажу (обміну) коштів клієнтів банків у російських/білоруських рублях.

Умови для здійснення таких операцій:

  • якщо банки-нерезиденти (крім російських, білоруських та підсанкційних банків), в яких відкрито кореспондентські рахунки українські банки, погодяться в односторонньому порядку конвертувати рублі в іншу валюту,
  • продаж рублів може бути здійснений за заявою клієнта банку один раз щодо кожного з видів валюти – російських рублів та білоруських рублів.

Правління НБУ ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 15% річних

25 січня правління НБУ ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 15% річних. Це рішення також одностайно підтримали члени Комітету з монетарної політики (КМП), засідання якого відбулося напередодні.

Учасники дискусії погодилися, що, попри суттєве сповільнення інфляції у 2023 році, ризики посилення цінового тиску залишаються значними. В умовах війни бізнес несе підвищені витрати на логістику, енергоносії та налагодження виробничих процесів. Крім того, поступово підвищуються зарплати, пожвавлюється споживчий попит.

Ймовірно, дещо нижчими будуть цьогорічні врожаї після рекордних показників врожайності 2023 року. Всі ці чинники позначатимуться й на споживчих цінах. Макропрогноз передбачає, що у 2024 році інфляція тимчасово пришвидшиться до 8,6%. До того ж треба враховувати посилення та часткову реалізацію ризиків щодо ритмічності надходження й обсягів міжнародної допомоги. Отже, важливо зберігати виваженість, послідовність та передбачуваність монетарної політики, щоб утримати помірну інфляцію, знизити рівень невизначеності та уникнути розбалансування очікувань.

Рішення зберегти облікову ставку на рівні 15%, на думку членів КМП, є оптимальним. Воно відповідає очікуванням учасників фінансового ринку та попереднім заявам про наміри НБУ. Утримання облікової ставки на цьому рівні відповідно до прогнозних розрахунків допоможе й надалі підтримувати привабливість гривневих інструментів та забезпечувати курсову стійкість. Це, зі свого боку, дасть змогу зберегти інфляцію на помірному рівні у 2024 році та привести її до цільового діапазону 5% ± 1 в. п. у 2025 році.

"Це рік стратегічної ОБОРОНИ." – Сергій Грабський розкриває свої очікування на 2024 рік

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube