В Україні планують обмежити карткові перекази з картки на картку

З осені 2023 року НБУ фіксує аномальне зростання обсягів р2р-переказів, а також зростання кількості карток, з яких здійснюються перекидання коштів.

В Україні планують обмежити карткові перекази з картки на картку
Схему використовують для несплати податків та злочинної діяльності

Перекидати власні кошти з картки на картку може стати не так вже й просто. Нацбанк готує проєкт рішення щодо обмеження переказів та запровадження лімітів на перекидання грошей з картки на картку (так звані операції р2р, person-to-person). Ймовірно, що обмеження на перекази можуть скласти 100 000 грн та 30 операцій на місяць для одного рахунку. Про це 23 травня 2024 року повідомив сайт Ліга.нет. 

Нові правила можуть стосуватися рішення Ради нацбезпеки щодо протидії нелегальному гральному бізнесу. Ліміти на перекази можуть почати діяти впродовж найближчого місяця. 

«Розглядаємо можливість впровадити рамки для вихідних р2р-переказів з рахунків фізосіб в 100 000 грн на місяць та обмежити кількість таких переказів 30 впродовж місяця. За нашими розрахунками, 95% клієнтів банків цих обмежень навіть не помітять. Натомість проводити тіньові платежі зловмисникам, які користуються картками фізосіб для, наприклад, несплати податків та злочинної діяльності, стане складніше і дорожче», – зазначив заступник голови НБУ Дмитро Олійник.

Обмежувати вхідні транзакції не планують, аби не ускладнювати діяльність, наприклад, волонтерам.

За даними Нацбанку, обсяги тіньових переказів можуть становити мільярди гривень. Для цього використовуються картки фізосіб, які свідомо надають зловмисникам свої персональні дані для цього. Потім через картки пенсіонерів чи студентів з місячним доходом у кілька тисяч гривень можуть проводити нехарактерні перекази на мільйони гривень за день.

Чому вирішили обмежувати перекази

Активніше говорити про обмеження почали через те, що з осені 2023 року Нацбанк фіксував аномальне зростання обсягів перекидання коштів з картки на картку. Також з того часу зросла й кількість рахунків, з яких здійснюються такі перекази, та збільшилася середня сума переказу.

Зокрема, один із найбільших банків повідомив НБУ про клієнтів, які за винагороду надають зловмисникам доступ до своїх банківських реквізитів: до карток, включно з пін-кодами й доступом до інтернет-банкінгу. А це понад 10 000 клієнтів лише за жовтень-грудень 2023 року. Інший банк виявив понад 4000 скомпрометованих карток за цей самий період.

«Якщо ці люди свідомо передають свої персональні дані щодо карток для незаконної діяльності, то скажіть, чим вони відрізняються від, наприклад, наркокур'єрів», – зазначив голова НБУ Андрій Пишний.

У перспективі після зміни законодавства можливе створення реєстрів карток, які використовували для таких операцій. Крім цього, у майбутньому можливо компаніям потрібно буде мати уставний капітал, який буде прив'язаний до відсотків операцій від суми платежів.

НБУ заборонив анонімне поповнення карток

У липні 2023 року стало відомо, що Національний банк України вніс зміни до правил переказу грошей та поповнення рахунків через термінали, що призведе до зменшення анонімності. З 1 серпня громадяни будуть зобов'язані вказувати номер телефону отримувача коштів у квитанції. Ця зміна дозволить зміцнити контроль над джерелом надходження коштів. 

За новими правилами, під час переказу грошей через термінал, громадяни повинні:

  • Вказати номер телефону отримувача в терміналі банку.
  • Використати одноразовий пароль, який буде надіслано на цей номер телефону або підтвердити операцію шляхом відповіді на дзвінок.
  • Ввести одноразовий пароль на екрані термінала для підтвердження операції.

Лише після успішного виконання цих кроків буде можливе здійснення переказу коштів на банківську картку.

Інформатор писав про валютні обмеження для бізнесу від НБУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Останні новини

Справу керівника WOG Пивоварського передали до суду - у чому його звинувачують

Ігроманам більше не видаватимуть кредитів - подробиці від КРАІЛ

Повний перелік податків, які хоче підняти Кабмін, та наслідки цього рішення

Чи випишуть автоматично штрафи всім, хто не оновив дані, відповіли в Міноборони

ЄС надасть Укрзалізниці більше 40 мільйонів євро на євроінтеграцію

Перетворювач напруги з Епіцентру не сподобався покупцю - що вирішив суд

В Україні стрімко дорожчає автогаз: скільки доведеться платити

Як продовжити пенсію по інвалідності під час війни, пояснили юристи

Бізнес назвав найбільш реальну модель економічного бронювання: яку саме і які аргументи

Світла стане більше: до енергосистеми України підключили атомний блок

Більше новин
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube