В Україні планують ввести акциз на підсолоджені цукром напої: коли це станеться

Кабінет міністрів заклав новий акцизний податок у бюджетну декларацію на 2025-2027 роки

Податок
Солодкі напої можуть подорожчати

Україна у найближчі роки збирається ввести акциз на напої з цукром. Він закладений у бюджетну декларацію на 2025-2027 роки. Це імовірно призведе до збільшення роздрібної вартості багатьох популярних газованих та сокових напоїв. Про це 1 липня пише Обозрєватель.

Протягом трьох років держава збирається впровадити заходи щодо реформування податкової політики та податкового адміністрування, передбачені Національною стратегією доходів до 2030 року. Акцизний податок на підсолоджені цукром напої – один із них.

Податок на солодкі напої хочуть запровадити з минулого року, коли у Верховній Раді зареєстрували два законопроєкти:

  • №9032-1 – через зміни до Податкового кодексу запроваджує ставку податку на мінеральні та газовані води з додаванням цукру й інших підсолоджувачів, ароматичних речовин обсягом 0,1 євро (близько 4 грн) на один літр напою;
  • №9033-1 – визначає, що отримані від сплати податку кошти планують спрямувати на реалізацію програм з запобігання неінфекційним захворюванням та лікування від них, а також на підтримку програми дитячого харчування в школах.

Міністерство охорони здоров'я підтримує запровадження акцизу, оскільки постійне вживання солодких газованих напоїв призводить до розвитку діабету, появи надмірної ваги, ожиріння тощо. У літрі такого напою часто міститься більше добової норми цукру.

Інші податкові ініціативи в бюджетній декларації передбачають скасування пільг з податку на прибуток підприємств, поступове наближення ставок акцизного податку на тютюнові вироби та пальне до європейського рівня, приведення податкових пільг та знижених ставок податку на додану вартість у відповідність з вимогами директив ЄС.

Підвищення  акцизів  містить Меморандум України та МВФ

Згідно оновленого меморандуму, Україна зобов'язується утримуватися від будь-яких заходів, які зменшують базу доходів. Виняток – пільги для сектору безпеки та оборони, які мають бути таргетованими, обмежені у часі та контрольованими. Наголошено, що базою для реалізації фіскальної політики та фіскальних реформ є Національна стратегія доходів (НРД).

Додаткові джерела доходів у короткостроковій перспективі:

  • подано законопроєкт про підвищення акцизів на тютюн та паливо;
  • подано законопроєкт про запровадження акцизу на солодкі напої;
  • ведеться робота з розробки законодавства щодо запровадження авансових платежів з податку на прибуток для АЗС та оподаткування медичного каннабісу;
  • з 1 січня 2026 року для мінімізації податкових втрат має почати використовуватись електронна акцизна марка для алкогольних та тютюнових виробів.

У 2024-2027 роках Україна прагнутиме забезпечити мобілізацію додаткових доходів на рівні 3-4% ВВП для забезпечення потреб оборони, соціального захисту та відновлення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube