В Україні вже зараз податківці можуть вимагати сплати 19,5% з надходжень грошей на картки фізосіб: чому цього ще не роблять

Будь-які доходи українці зобов’язані декларувати – це вказано в Податковому кодексі

Податок
Українці зобов'язані самостійно задекларувати всі свої доходи у податковій інспекції

Історія з податками з платежів на банківські рахунки набула розголосу після публікації Національної стратегії доходів України на 2024-2030 роки. Зокрема, документ передбачає стягнення 18% податку за поповнення карткових рахунків українців в банках. Проте, це можливо прямо зараз. Чому цього ще не роблять - з'ясовувала LIGA.net.

У переддень Нового року практично одночасно представники парламенту та уряду були змушені одноголосно заперечувати можливість повномасштабного стягнення 18% податку за поповнення карткових рахунків українців в банках.

Водночас "відсутність заходів" не означає відсутність самого податку. Представники влади у своїх поясненнях не згадали про те, що в Україні вже зараз податківці цілком законно можуть вимагати сплати навіть не 18% податку з доходів фізичних осіб (ПДФО), а 19,5% – з урахуванням військового збору в 1,5%.

Ще у червні 2023 року, Податкова почала нагадувати волонтерам, що кошти, які вони отримують на свої рахунки, мають оподатковуватись 18% ПДФО та 1,5% військового збору.

Тоді, на тлі розголосу та критики, особисто міністр фінансів Сергій Марченко був змушений коментувати ситуацію та заперечувати бажання фіскалів обкласти податками усіх тих, хто збирає кошти на допомогу армії.

Однак це виключення, яке стосується волонтерів. Стосовно решти та їх доходів податківці офіційно констатували: якщо фізична особа не зареєструвалася у Реєстрі волонтерів, то кошти, отримані нею на свої рахунки, зараховуються до її загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід, з відповідним оподаткуванням. Відтоді ситуація не змінилась.

"Будь-які доходи, які сьогодні вам надходять, ви зобов’язані декларувати – це вказано в Податковому кодексі – і оподатковувати відповідно до вимог чинного законодавства. Інша справа, що податкова не має доступу до банківської таємниці, і жодної інформації щодо надходжень на ваші картки вона не має. Це основне пояснення, чому на цей момент податкова служба не висуває вам претензій щодо оподаткування доходів, отриманих поза підприємницькою діяльністю", – зазначає в коментарі для ЗМІ економіст Олег Пендзин.

На подібні причини того, чому податківці досі дивляться крізь пальці на поповнення карткових рахунків громадян, вказує юрист Станіслав Ліфлянчик.

"Після закінчення податкового року ви зобов'язані самостійно задекларувати всі свої доходи у податковій інспекції та сплатити податки. Якщо ви цього не зробите (а ви цього ніколи не робите), то податкова служба майже ніяк не дізнається, що вам хтось надіслав якісь гроші на картку", – каже адвокат.

Щоправда, у будь-який момент сам банк може запитати про надходження коштів, якщо сума завелика або операція є підозрілою. Тоді необхідно буде пояснити, звідки така сума та надати документи, які підтверджують законність цих коштів або підставу їх надходження. Наприклад, оплата послуги, повернення чи отримання боргу, дарунок тощо. І тільки у разі, якщо ви не надасте пояснення, вашу справу можуть передати в Мін'юст та податкову службу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube