Відрахування з пенсії: Пенсійний фонд пояснив, хто втратить гроші

Працевлаштування, зміна статусу та життєвих обставин, припинення навчання можуть стати причиною відрахувань

Пенсійний фонд
Пенсійні переплати можуть бути стягнуті рішенням суду

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на своїй сторінці у Фейсбук 8 лютого дали роз’яснення щодо обставин, які справляють вплив на розрахунок пенсійної виплати. Фахівці застерігають, що за відсутності інформації від пенсіонера, можливі нарахування і виплата зайвих коштів, які неодмінно доведеться повертати.

В Пенсійному фонді пояснили, що переплата – це сума пенсії, виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством. До фактів, які впливають на розрахунок пенсійної виплати, належать:

  • працевлаштування пенсіонера або зайняття підприємницькою діяльністю за умови неподання або несвоєчасного подання такої інформації. За відсутності таких даних здійснюються законодавчо не передбачені за цих умов перерахунки пенсійних виплат у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
  • працевлаштування пенсіонера, який отримує пенсію за вислугу років, на роботу за спеціальністю, що дає право на призначення такого виду пенсії, оскільки у такій ситуації особа не має права на пенсію;
    зміна місцевості проживання (мешканці гірських районів (20% надбавка до загального розміру пенсії), радіоактивно забруднених територій отримують спеціальну надбавку до пенсії, виплата якої при виїзді в іншу місцевість буде припинена);
  • зміна статусу (позбавлення статусу ветерана війни певної категорії тощо);
  • зміна обставин, які є правовою підставою призначення особливого виду пенсії (за умови працевлаштування пенсіонера, який отримує надбавку на утримання дитини до 18 років, виплата такої надбавки повинна бути припинена. У разі відсутності інформації про працевлаштування, надбавка упродовж певного часу виплачується, проте після встановлення зазначеного факту особа повинна буде повернути надміру отриману суму;
  • за умови дострокового припинення навчання або переведення з денної його форми дитиною померлого годувальника до 23 років втрачається право на відповідний вид пенсії).
  • надання роботодавцем недостовірних відомостей про розмір заробітної плати чи тривалість стажу;
  • одночасне отримання надбавки на утриманця та пенсії у зв’язку з втратою годувальника на цю ж дитину;
  • зняття пенсійних коштів в банківській установі після смерті пенсіонера тощо.

«Відповідно до статті 50 Закону України від 09.07.2003 №1058 “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, суми пенсії, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку пенсіонера або ж подання роботодавцем недостовірних даних, можуть бути повернені добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду відповідно до додатка 1 Порядку повернення сум пенсій чи в судовому порядку», - попереджають в ПФУ.

Там додали, що одночасно з пенсії можуть утримуватися декілька відрахувань, але їх загальна сума не може перевищувати 50% або 20% від розміру пенсії, залежно від виду стягнення.

Чи часто громадяни, покладаючись на знання закону, самі виступають за свою справу в суді? І як адвокати ставляться до таких самостійних захистів? Сергій Войченко, керуючий партнер адвокатського об'єднання «Войченко і Дульський», розповість про те, яким чином адвокати відносяться до самоучок у судових засіданнях та наскільки поширене це явище. Приєднуйтеся до перегляду та дізнайтеся більше про особливості самозахисту в суді.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube