Вимагати від мобільних операторів надавати зв’язок 10 годин, коли немає світла – це наукова фантастика: експерт Олександр Глущенко

Ті, хто вимагає від операторів зв’язку роботу по 10 годин під час відключення світла? просто не розуміють, як це фізично, як це технічно і технологічно зробити, заявив експерт Олександр Глущенко

Відключення світла, мобільний зв'язок
Для роботи операторів мобільного зв'язку треба, щоб електроенергія була хоча б 50% часу

Вимоги до операторів мобільного зв’язку щодо забезпечення доступності зв’язку під час відключень електроенергії протягом 10 годин замість 4 годин, як було раніше – це наукова фантастика. Вони говорять лише про те, що діалогу між державою і бізнесом – немає. Про це сказав в інтерв’ю Інформатору експерт з телекомунікацій Олександр Глущенко.

Коментуючи вимогу про забезпечення доступності зв’язку під час відключень електроенергії протягом 10 годин, Олександр Глущенко перш за все зауважив, що ця ситуація вчергове доводить – між державою і бізнесом діалогу немає.

«Коли держава щось від когось вимагає , це повинно бути в форматі – ми від вас хочемо оце і оце для кінцевого результату, а готові вам допомогти оцим і оцим для його досягнення. Поки що це виглядає так, що ми щось хочемо, а ви щоб все це виконали. А взамін ми вам нічого не дамо. Це не діалог. Це просто якесь вимагання чогось. Це не розмова цивілізованого світу», - зауважив Глущенко .

Він додав, що в самому розпорядженні Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій немає жодного слова про роль держави в питанні забезпечення українців  мобільним зв’язком під час воєнного стану.

«Тому що в самому розпорядженні повинно бути , що «шановні оператори електронних комунікацій, ми хочемо, щоб ви забезпечили зв’язком людей і ми вам можем допомогти. Припустимо, держава може частково закупити вам акумулятори. Держава може забронювати сто відсотків працівників, щоб вам було ким працювати. Скажіть будь ласка, що вам ще треба, щоб ви це виконали?». А поки це просто «хатєлкі» держави. Ті, хто це вимагає, вони просто не розуміють, як це фізично, як це технічно, технологічно зробити. А я вважаю, що повинен бути діалог», - переконаний експерт.

Також Глущенко акцентував увагу на роль енергетиків в контексті цього розпорядження.

«По-перше, у нас в країні мережі будувалися з розрахунком на мирне життя, ніколи вони не будувалися на випадок війни. По-друге, а де питання до енергетиків? Що вони повинні забезпечити електроенергією точки, майданчики операторів зв’язку. У нас відбувається процес, в рамках якого чомусь немає постачальника електроенергії . Це нелогічно. А він повинен бути третьою відповідальною особою в цьому процесі. «Шановні енергетики, а ви повинні забезпечити майданчики операторів зв’язку безперервною електроенергією 72 години». Це вже розмова для діалогу. Тому що виглядає так, що оператори зв’язку повинні працювати в автономному режимі, а енергетиків в цьому процесі немає. І держава каже – ми хочемо, щоб було 72 години, просто хочемо», - каже Глущенко.

Він пояснив, що обладнання операторів зв’язку, в такому режимі авральному, коли електроенергії немає - воно не встигає зарядитися.

«А поставити по два генератори на базовій станції і по бочці з пальним - це просто фізично зробити неможливо. В такому випадку на кожній базовій станції повинна стояти людина, яка заправляє ці генератори, обслуговує , піднімається пішки  на надцятий поверх , бо світла ж немає… Тобто у операторів фізично немає на це ресурсів, людей. Треба , щоб електроенергія була хоча б 50 відсотків часу. Щоб базові станції могли підготуватися до наступного відключення, зарядити все що необхідно. Питання до держави – де в цій ситуації енергетики? Наприклад, мені, щоб все функціонувало в моєму домогосподарстві, потрібно витратити, умовно кажучи, 5 тисяч доларів, щоб поставити інвертор і ферму на 10 кіловат. Умовно. А тепер берем і це екстраполюєму на роботу мобільного оператора. І помножим це на десятки, сотні разів. Тому що майданчиків у мобільних операторів – тисячі, десятки тисяч. Держава повинна пропонувати якісь розумні рішення , наближені до реалій, а не вимагати щось просто тому, що хочеться», - резюмував Олександр Глущенко.

Про яке розпорядження, про які вимоги до операторів зв'язку йдеться?

Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій оновив вимоги до роботи базових станцій мобільних операторів в умовах воєнного стану. Про це йдеться в розпорядженні НЦУ від 15 липня 2024 року. 

Тепер мобільні оператори мають забезпечити доступність мобільного зв’язку під час відключень електроенергії протягом 10 годин — замість 4 годин, як було раніше. 

Крім того, до 1 жовтня 2024 року не менше 60% базових станцій операторів повинні бути забезпечені автономним резервним живленням, щоб відповідати новій нормі. До 1 листопада – 70%, до 1 грудня – 80%, а до кінця січня 2025 року – 100%. 

Також до 1 грудня поточного року, не менше як 25% базових станцій в кожній області мають бути підключені до генераторів із запасом паливно-мастильних матеріалів або обладнані змінним блоком акумуляторних батарей на перші 72 години.

З 1 вересня 2024 року 100% вузлів спеціальних служб, до яких підключені комунікаційні центри (станції) оперативно-диспетчерських служб, що здійснюють екстрені комунікації за телефонними номерами 101, 102, 103, 104 та 112, мають бути підключені до стаціонарних або пересувних електрогенераторів із запасом пального або обладнані акумуляторами для роботи протягом перших 72 годин.

Такі ж вимоги стосуються всіх об'єктів фізичної інфраструктури електронних комунікаційних мереж, що виконують функції міжнародних центрів комутації, міжміських телефонних станцій, транзитних станцій та національних точок обміну інтернет-трафіком.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube