Понад 7,8 тисячі українців перебувають у Реєстрі лудоманів, переважна більшість з них внесли себе туди самостійно, тобто усвідомленно, проте їх повністю обмежили у видачі кредитів
Якщо людина є в Реєстрі щодо обмеження доступу до азартних ігор, кредитори зобов'язані перевірити цю інформацію та відмовити у наданні кредиту. Про це Інформатор писав 30 липня. Наші читачі звернули увагу на те, що людей, які усвідомили свою залежність, позбавляти кредитів повністю – неправильно. Більшості з них гроші потрібні вже не на ігри, а на звичайні життєві потреби, або на лікування той же залежності. Проте наразі, коли деякі ігромани взялися за розум, вони не можуть скористатися ніякими споживчими кредитами.
У грудні 2023 року в Україні прийняли закон №9422, що забороняє видавати кредити лудоманам, що потрапили до реєстру.
А вже 25 липня 2024 року Національний банк України заборонив укладати договір про споживчий кредит з особами, які включені до спеціального реєстру лудоманів та які використовували кредитні кошти для внесення ставок.
«З 25 липня 2024 року бюро кредитних історій, які уклали договори про інформаційну взаємодію з Комісією з регулювання азартних ігор та лотерей, матимуть змогу отримати доступ до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів або участь в азартних іграх», - йдеться в повідомленні НБУ.
Так, кредитодавці до укладення договору про споживчий кредит повинні перевірити наявність інформації про людину в Реєстрі шляхом звернення до бюро кредитних історій. Зокрема, комерційні банки вже почали в додатках розсилати повідомлення про обмеження кредитування.
Зауважимо, що НБУ виписав у законі № 9422 своє право штрафувати фінустанови. Зокрема, за недотримання вимог щодо споживчого кредитування — 5−10 тис. неоподатковуваних мінімумів (85−170 тис. грн). Штрафи можуть здатися не дуже великими, особливо якщо врахувати масштаби мікрокредитування в країні, однак, важливо пам'ятати, що вони застосовуються за кожен випадок виявленого порушення. Тому, ретельна перевірка банками лудоманів в Реєстрі на право видачі кредитів цілком зрозуміла.
Зокрема, Інформатору в «Є Гроші Ком» розповіли, що розуміють важливість нових правил перевірки позичальників у реєстрі осіб, що використовують кредитні кошти для азартних ігор. І далі відповіді на питання, які наразі найбільш поширені серед ігроманів щодо отримання кредитів.
В липні 2021 року в Україні було запроваджено функціонування Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів або участь в азартних іграх. Формує та веде Реєстр КРАІЛ - Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей.
Обмеження участі особи в азартних іграх шляхом внесення до Реєстру здійснюється:
Тобто, фізична особа може самостійно обмежити себе у відвідуваннях гральних закладів та в участі в азартних іграх на строк від шести місяців до трьох років шляхом особистого подання організатору азартних ігор або КРАІЛ письмової заяви з одночасним пред’явленням документа, що посвідчує особу. Як це зробити Інформатор писав тут.
Наразі понад 7,8 тисячі українців перебувають у Реєстрі лудоманів за даними КРАІЛ. Кількість людей з обмеженнями через ігрову залежність збільшилась удвічі за перші пів року 2024. Про це повідомили в Opendatabot. Квітень став рекордним за кількістю нових осіб у Реєстрі – понад тисяча нових лудоманів. 99% осіб самостійно внесли себе до Реєстру.
4 585 осіб було включено до реєстру за перші шість місяців 2024 року. Це на 18% більше, ніж за попередні 2,5 роки загалом. Щомісяця реєстр поповнюється в середньому на 760 осіб. Для порівняння, у першому півріччі 2023 цей показник становив 115 осіб, а в перший рік повномасштабного вторгнення – лише 26 осіб щомісяця.
За весь час існування переліку з нього було виключено 582 людини, переважна більшість яких – 71% – у 2024 році.
Переважна більшість громадян потрапила до реєстру за заявою про самообмеження. Лише 1% лудоманів був внесений за рішенням КРАІЛ, і жодна особа не була зареєстрована за рішенням суду.
Виражений інтерес до азартних ігор, ставок на спорт, комп'ютерним іграм, до місць, де проводяться ігри формує у людини захворювання - ігроманія. Але як дізнатись, що вам потрібне лікування ігроманії, і які ознаки має ця хвороба? До найбільш розповсюджених симптомів ігроманії відносять наступні:
"При неможливості грати у людини виникає почуття занепокоєння або дратівливості. Виникнення непереборного бажання відігратися, повернути втрачені гроші, граючи все більше і більше. При цьому людина часто бере гроші в кредит, займає у знайомих, іноді краде, формуючи таким чином величезні борги, які з часом накопичуються. Якщо ігроманія супроводжується бажанням отримати грошові кошти, то головним наслідком такого захворювання є повна їх втрата", - пояснюють лікарі.
Зазначені ознаки свідчать про те, що необхідне лікування ігрової залежності. Але довірити цю проблему можливо лише професіоналам, тому позбавлення від ігроманії найбільш ефективно відбувається в реабілітаційних центрах, де працюють справжні фахівці.
Лікування ігроманії та реабілітація за розцінками столичних клінік обійдеться залежній людині від 25 тисяч гривень. І ці кошти теж десь треба брати. Кредит відпадає автоматично.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.