Як оформити пенсію в Україні, якщо даних про зарплату немає: інструкція

Читать на русском

Пенсійний фонд зобов'язаний зарахувати трудовий стаж та нарахувати пенсію на підставі середньостатистичних даних про зарплату у той період

Читать на русском
Пенсія, стаж
Пенсію можна оформити навіть якщо підприємство ліквідоване або знищене

Пенсійний фонд зобов'язаний зарахувати трудовий стаж та нарахувати пенсію на підставі середньостатистичних даних про зарплату у той період

Під час війни в Україні дуже багато хто зіткнувся з ситуацією, що їхнє підприємство ліквідоване. Або воно фізично знищено. До кого в такому разі звертатися за довідкою про зарплату, щоб подавати документи на призначення пенсії, пише 27 березня Мінфін.

Як отримати дані про зарплату для пенсії, якщо підприємства немає

При подачі заяви на пенсію за весь трудовий стаж до 1 липня 2000 року, крім запису про неї в трудовій книжці, також треба надати довідки з роботи про розмір заробітної плати в ті роки.

«Спочатку потрібно розібратися, чи існує підприємство реально зараз. Якщо існує, найлегший шлях - це туди звернутися Нехай піднімуть свої архіви і нададуть вам довідки про рівень вашої заробітної плати. Якщо підприємство вже ліквідоване, насамперед потрібно звернутися до Держархіву у вашій області за місцезнаходженням підприємства. І запитати у Держархіві дані щодо вашої заробітної плати на конкретному підприємстві», - радить адвокатка Віра Тарасенко.

До речі, додає вона, Держархів Донецької та Луганської області також існує. Просто його перенесено на іншу адресу. І все це є у вільному доступі в Інтернеті. Кожне підприємство за своєї ліквідації зобов'язане здавати документи в архів.

Що робити, якщо підприємство не ліквідовано, але знищено через війну

Наразі, це часта ситуація для тих українців, хто перебуває у зоні бойових дій чи на непідконтрольній Україні території. Підприємство у реєстрі значиться як чинне, але реально цей завод давно знищено, бухгалтерія та керівництво роз'їхалися, до кого звертатися незрозуміло.

«Але й тут є вихід. І для початку теж треба звернутись до архіву. А також спробувати написати на ваше підприємство на електронну пошту, може, вони переїхали на іншу адресу і хтось вам відповість», - пояснює адвокатка.

Втім, що робити, якщо дані про зарплату все одно не знайшли.

«Часто буває так, що дані до архіву ніхто не здавав. Ви робите запит і отримуєте відповідь, що нам такі дані не передавалися. На електронну пошту підприємства теж ніхто не відповідає. І виходить, що у вас купа років стажу з непідтвердженими даними про зарплату. Але вихід також є», - запевняє Тарасенко.

У такому разі, радить адвокатка, потрібно додавати до заяви на пенсію те, що маєте. Основним документом є трудова книжка із записами про трудовий стаж у ній. Також прикладіть відповіді з Держархіву про те, що ви туди зверталися, але даних про вашу зарплату не знайшли. Тобто, ви зробили все, що могли.

«У такому разі органи Пенсійного фонду зобов'язані зарахувати вам цей трудовий стаж та нарахувати пенсію, але не на підставі даних у вашій довідці про зарплату, а на підставі середньостатистичних даних про зарплату у той період у вашому регіоні та за вашою посадою», - каже адвокатка.

Якщо ПФУ відмовить, то прийдеться звертатися до суду. І судова практика у подібних ситуаціях на користь пенсіонерів, запевняє Віра Тарасенко.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.