Як підвищення податків та акцизів вплине на зростання цін та валютний ринок в Україні: оцінка НБУ

НБУ вже врахував у своєму прогнозі, відповідно до якого інфляція наприкінці 2024 року прискориться до 8,5%, підвищення акцизів на тютюнові вироби та пальне, а також переприв'язку акцизів на алкогольні напої з гривні на євро

НБУ
Інфляція наприкінці 2024 року прискориться до 8,5%

Голова НБУ Андрій Пишний та його заступники Сергій Ніколайчук і Юрій Гелетій дали оцінку ситуації в разі підвищення податків. Про це вони розповіли під час пресбрифінгу з монетарної політики. Підвищення акцизів на пальне, сигарети та алкоголь додасть до інфляції у 2024 році 0,4%. Нові податки, які планує запровадити уряд, також можуть вплинути на ціни.

Валютний ринок

Протягом останніх тижнів через ситуативні і психологічні чинники чистий попит на валюту досить суттєво перевищував оцінку структурного дефіциту валюти, що призвело до послаблення гривні. Це зумовлювалося як зростанням бюджетних видатків та впливом від пом'якшення валютних обмежень, так і тимчасовим зменшенням пропозиції валюти, зокрема через вичерпання минулорічного врожаю.

«Водночас протягом цього тижня ситуація стабілізувалася. І надалі НБУ вживатиме належних заходів, щоб забезпечити стійкість валютного ринку. Валютна політика враховуватиме потребу зберігати контроль за інфляційними очікуваннями та досягати 5% цілі з інфляції на прогнозному горизонті», - наголосили в НБУ.

До того ж наразі існують усі передумови, щоб ситуація на валютному ринку залишалася стійкою, зауважили в Нацбанку.

“Незабаром почне надходити валюта від продажу нового врожаю, а функціонування морського коридору дає змогу активно експортувати інші товарні групи. Також вже наступного тижня Україна має отримати 3,9 млрд дол. від США», - пояснили у регулятора.

Вплив потенційного збільшення податків на інфляцію

НБУ вже врахував у своєму прогнозі, відповідно до якого інфляція наприкінці 2024 року прискориться до 8,5%, підвищення акцизів на тютюнові вироби та пальне, а також переприв'язку акцизів на алкогольні напої з гривні на євро.

«Водночас активне перенесення компаніями на ціни додаткових витрат від запровадження 1% військового збору з доходу від будь-якої діяльності може додатково пришвидшити інфляцію вже цього року. Інші податкові ініціативи матимуть переважно або нейтральний, або навіть обмежуючий вплив на ціни. Додаткове оподаткування стримуватиме приватне споживання або зі значною вірогідністю абсорбуватиметься за рахунок маржі підприємств», - вважають в НБУ.

Раніше Інформатор писав, що правління Національного банку України (НБУ) ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 13%. Це рішення спрямовується на забезпечення стійкості валютного ринку та наближення інфляції на прогнозному горизонті до цілі 5%. Про це 25 липня повідомили у пресслужбі регулятора.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube