Як в Україні можуть припинити роботу популярного месенджера Telegram, пояснили експерти

Для блокування месенджера Telegram має залучатися санкційний механізм через рішення РНБО

Telegram
Блокування месенджеру Telegram

В Україні питання повного блокування Telegram не стоїть, але влада розглядає інші заходи. Серед них - обмеження доступу до месенджера, але на це потрібні гроші й закон. Наразі обговорюються питання, як безпечно його використовувати військовим, політикам та чиновникам, що мають доступ до державної таємниці.

Про це повідомляє видання Dev.ua з посиланням на Forbes Ukraine. Голова комітету Верховної ради із питань свободи слова Ярослав Юрчишин вважає, що заборона і блокування Telegram це крайній засіб, який можуть використати тільки раз за критичної потреби.

Втім, за словами керівників Центру протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО Андрія Коваленка, питання блокування наразі не стоїть, але влада розглядає інші заходи. Найпростіший метод — схема, за якою у 2017 році заблокували російські "ВКонтакте" та "Однокласники", розповів засновник кібербезпекової компанії Cyber Unit Єгор Аушев. Тоді додатки соцмереж видалили з магазину застосунків Apple Store та Google Play, прибравши так можливість їх встановити чи оновити.

За такого блокування провайдери отримують інформацію про те, які сервери та IP-адреси потрібно заблокувати, щоб жоден житель України не зміг фізично зайти у додаток. Механізм блокування за IP-адресами серверів не спрацює, оскільки Telegram не має постійних IP-адрес, на відміну від "ВКонтакте" та "Однокласники", вважає ексзаступник очільника Держспецзв’язку Віктор Жора. До того ж таке блокування можна обійти, використовуючи VPN-сервіси, говорить Максим Багінський, Head of Engineering у стартапі Solidgate.

"Повністю відрубати голову цьому дракону неможливо, але такі заходи зменшать масовість використання", - запевняє експерт.

На думку Жори, більш ефективне технічне рішення — блокування через системи DPI. Це спеціальні програмно-апаратні комплекси, які перевіряють та фільтрують трафік електронних комунікаційних мереж. Якщо держава забезпечить таким рішенням операторів і провайдерів, то вони блокуватимуть трафік Telegram, який розпізнаватиме цей комплекс.

"Для впровадження DPI в межах країни потрібні гроші й закон, якого немає", - каже Жора.

У масштабах України витрати можуть бути вп’ятеро меншими, тобто близько 60 мільйонів доларів. Для блокування має залучатися санкційний механізм через рішення РНБО, вважає Жора. Наразі в робочих групах обговорюються питання, як безпечно використовувати Telegram військовим, політикам та чиновникам, що мають доступ до державної таємниці, говорить Коваленко.

"Потрібно почати з підвищення медіаграмотності держслужбовців, наприклад провести курс лекцій. Основне правило — читай, але не спілкуйся", - додає Коваленко.

У робочих групах, до яких залучені спецслужби, лунала ідея про заборону використання месенджера на робочих компʼютерах держслужбовців, розповідає співрозмовник видання, який був залучений до формування списків Telegram-каналів. При цьому не виключено, що люди просто переведуть робочі процеси в смартфон.

Найближчим часом, за словами Юрчишина, адміністрація Telegram заблокує канали, список яких був наданий українськими спецслужбами з аргументацією щодо залучення їх до російської пропаганди. Канал блокується для відвідування з території України — безпосередньо вимикається доступ з певної локації. Ще один захід регулювання — прийняття в Україні європейського Digital Service Act і боротьба за те, щоб він поширився ще до набуття членства в ЄС.

"На основі нього комунікація з соцмережами, не лише з Telegram, має бути більш двостороння", - каже Юрчишин і додає, що це могло б бути відкриття офісу компанії.

На думку Коваленка, за розмовами про Telegram, в Україні недооцінюють шкоду китайської TikTok, де пропагандистський контент швидше стає вірусним. Він вважає, що зараз це найнебезпечніша соцмережа.

Розвідка про використання росією Telegram-каналів

Наприкінці лютого 2024 року в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України заявили, що росія скуповує та створює нові Telegram-канали для просування російських наративів і розхитування ситуації в Україні. За словами представника розвідки Андрія Юсова, ГУР має списки осіб, яких Москва може залучити до поширення російських наративів і впливу на суспільно-політичну ситуацію в Україні. Часто з такими людьми контактують не напряму, а через посередників, і серед таких людей можуть бути громадські та політичні діячі, лідери суспільної думки.

"Зараз буквально в живому часі продовжується активна «закупівля» різноманітних інструментів – починаючи від Telegram-каналів, сторінок в різноманітних соцмережах, і до виходів на лідерів суспільної думки. Кожного разу, коли ми будемо чути такі наративи, які розхитують зсередини нашу країну, які делегітимізують ухвалення державних рішень – відповідно ми будемо розуміти, на кого ці наративи працюють", - підкреслив Юсов.

Керівник національної антикризової групи, Тарас Загородній, наголошує на тому, що багато політиків не усвідомлюють справжню загрозу війни та можливість перебоїв у постачанні зброї. Детальніше про це - у відео.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube