На українських пам'ятних монетах пересічний інвестор може непогано заробити, розібравшись у нюансах покупки
26 червня поповнився асортимент нумізматичної продукції магазину Національного банку України. Це набір із двох срібних монет «Дружба та братство — найбільше багатство» у футлярі. Про нього та про інші пам’ятні монети, в які варто інвестувати, розповів для «Мінфін» аналітик Олексій Козирев.
Це спільний українсько-польський випуск. Даний набір доступний для придбання в кількості 80 шт. зі встановленим лімітом для замовлень кожним клієнтом по 1 шт.
Монета користується популярністю у колекціонерів та поціновувачів нумізматичної екзотики через її нестандартну форму, тематику та естетику випуску. Окрім того, тільки за рахунок зростання вартості срібла і курсу долара (ціна 2-унцієвої монети прив'язана до вартості дорогоцінного металу на Лондонській біржі) колекціонери, які купили її відразу після випуску у 2023 році, вже заробили в гривні близько щонайменше 10−15%.
Монета викликає неабияку зацікавленність не лише в Україні, а й за кордоном. Тому деякі продають її на аукціонних майданчиках для колекціонерів навіть за ціною в 1,65 раза дорожче за ціну Нацбанку, що наразі діє.
Але є суттєвий нюанс, на який варто зважати тим, хто купує цю монету з метою перепродажу. Частина колекціонерів купили її ще за ціною 9−10 тисяч гривень, у період нижчого курсу долара та вартості срібла на міжнародних ринках. А тому готові її наразі продавати, відштовхуючись від своєї тодішньої ціни покупки, плюс досить невелика для ринку нумізматики накрутка. Це збиває ціну на цю монету на всіх сегментах нумізматичного ринку. У результаті середня ціна на цю монету така:
Тобто інвестор, який придбав цю монету в момент її випуску та перших продажів у той період 2023 року, заробить на ній свої 2−3 тисячі гривень, але не більше. А той, хто її хоче брати зараз, може це зробити вигідніше навіть не в інтернет-магазині Нацбанку, а купуючи через інтернет-майданчики для колекціонерів.
Монета номіналом 50 гривень буде доступною для придбання у кількості 34 шт. зі встановленим лімітом для замовлень кожним клієнтом по 2 шт.
Ця монета виявилася «невдачливою», хоча цікавою, з погляду саме інвестиції. НБУ продає її досить давно, на сайті монета є постійно (і поза періодами поповнення асортименту продукції Нацбанком). Тому всі охочі вже змогли придбати її для своїх колекцій.
Крім того, оскільки монета золота, вона коштує недешево, а тому кількість її потенційних платоспроможних покупців є невеликою. Тому додаткового великого попиту на неї немає, і її вартість у гривні практично прив'язана до динаміки вартості золота на міжнародному ринку плюс дуже невелика накрутка за пам'ятність, яка не зростає вже з роками.
З огляду на те, що золото стрімко подорожчало на зовнішніх ринках, та й курс долара з 2010 року зріс у рази, власники цих монет у накладі у гривневому еквіваленті не залишилися.
Монета викарбувана з нейзильберу номіналом 5 гривень та буде доступна для придбання у кількості 1 764 шт. зі встановленим лімітом для замовлень кожним клієнтом по 1 шт.
За початкової вартості 98 гривень монета «Військова розвідка України» продається на аукціонах за ціною від 575 до 950 гривень, а на піку її ціна сягала 1000−1200 гривень і більше. Це вище за початкову ціну в 10−12 разів і в 5−9,5 раза дорожче за сьогоднішнього ринку (коли періодично, як і 26 червня цього року, Нацбанк виставляє їх у своєму інтернет-магазині).
Навіть тираж у 75 тис. екземплярів не особливо збиває ціну на ринку. Оскільки НБУ продає монету невеликими порціями. Продавці цієї монети розповідали, що на тиждень у них йде в середньому від 5 до 10 штук. Тобто монета дуже ліквідна і є гарною інвестицією для тих, хто хоче заробити на ній за досить короткий проміжок часу.
Ця монета (нейзільбер), номінал 5 гривень. Вона буде доступна для придбання у кількості 997 шт. зі встановленим лімітом для замовлень кожним клієнтом по 1 шт.
Початкова низька ціна у поєднанні з популярною патріотичною темою та відносно невеликими разовими обсягами продажів Нацбанком через інтернет-магазин чи банки-дистриб'ютори формують для цієї монети стабільний платоспроможний попит. Навіть з урахуванням великого тиражу у 50 тис. штук. На аукціонах колекціонерів за неї просять від 290 до 520 гривень, тобто у 2,9−5,2 раза більше за початкову нацбанківську ціну.
Ця монета присвячена українським енергетикам. Пам'ятна монета з нейзильберу номіналом 5 гривень та буде доступна для придбання у кількості 1 628 шт. зі встановленим лімітом для замовлень кожним клієнтом по 1 шт.
Популярність цієї монети серед колекціонерів є трохи нижчою, що позначається на її ціні. Монету продають на аукціонних майданчиках у середньому за 150−250 гривень, тобто в 1,5−2,5 раза дорожче за відпускну ціну магазину Нацбанку.
Винахідливі продавці іноді міксують подібні монети за тематикою випуску і заробляють на цьому значно більше — у 3−3,5 раза більше за нацбанківські ціни.
Предмет інвестиції потрібно добре знати, і вклад в українські монети тут не є винятком. Раджу на першому етапі, доки не набудете відповідного досвіду, потренуватися на недорогих позиціях із нейзильберу, а потім вже переходити на срібло. Зазвичай, монети з нейзильберу — найліквідніші, «найпідйомніші» для придбання з інвестиційною метою. До того ж, їх легше потім продати з вигідним коефіцієнтом від початкової ціни.
При рішенні щодо купівлі тієї чи іншої монети для себе або з метою інвестиції обов'язково вивчіть ринок, перегляньте ціни не лише в інтернет-магазині Нацбанку, а й на спеціалізованих аукціонних майданчиках. І лише тоді приймайте остаточне рішення про місце купівлі та розмір бюджету на неї.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.