Потрібно, щоб замість однієї станції на 1000 мегават з’явилося 200 станцій в 5 мегават, які мають бути розсерджені по всій території країни - Укренерго
Сьогоднішня ситуація в енергетиці України доводить: настав час створювати невеликі електростанції на нових видах палива. Це дасть можливість бути менш вразливими перед атаками ворога. А ще виробляти енергії, якої вистачить і для себе, і на продаж. Між тим і зовсім відмовитися від класичних теплових станцій поки ще не вийде. Голова ПАТ «Укренерго» Володимир Кудрицький вважає, що є сенс і відновлювати ТЕС та ТЕЦ, і будувати щось нове.
«У нас генерація сконцентрована на великих станціях – так кіловат виходить дешевше. Але вони є великим «бонусом» для росіян. Тому на потрібні системи ППО, щоб захистити те, що ми будемо відновлювати на великих станціях. Ми не зможемо прожити наступну зиму та зиму 2025-2026 року без того портфелю генерацій, який є сьогодні», – каже він.
І додає, що ця генерація відживає своє. Потрібна заміна теплової генерації на певний мікс нових технологій вітер-сонце, щоб зробити систему дешевше. Також дуже гнучка газова генерація, система накопичення енергії - батарейки. А ще генерація на біомасі, яку ми майже не використовуємо. І енергетичний перехід, який наша енергосистема мала зробити до 2030 року, зараз треба зробити до 2026-го.
«У нас було стресове об’єднання енергосистеми з європейською через три тижня після вторгнення – ми можемо робити швидко. Потрібно, щоб замість однієї станції на 1000 мегават з’явилося 200 станцій в 5 мегават, які мають бути розсерджені по всій території країни. Потрібно, щоб почала будуватися нова генерація та заробляти гроші на ринку», – зазначає експерт.
Народний депутат фракції «Слуга Народу» Олег Семінський нагадує, що ТЕС та ТЕЦ крім електроенергії дають тепло в міста. Тому маємо проблему з централізованим теплом.
«Когенераційні установки, газопоршневі та газотурбінні станції можуть не тільки виробляти енергію, а й давати тепло. Тому потрібно їх встановлювати в містах, де є під’єднання до мережі. В Європі вони є готові. Наші партнери готові навіть десь їх демонтувати, щоб передати нам до нового опалювального сезону. Також в Німеччині знайшли 50-70 вітряків, які готові безкоштовно передати Україні», – каже депутат.
Тому якщо нормальна ТЕЦ навіть зі старими технологіями – вона надає біль вигідне тепло, ніж котел у кожній квартирі. А ще, на думку депутата, нас врятує газ, ці маленькі станції, які плануємо зробити. Газу в Україні дуже великі запаси. І газові станції важко пошкодити.
«Під час візиту до Японії я побачив малу модульну ядерну генерацію. Вона тільки розвивається в світі. Вже поставили малий модульний реактор – він більш маневровий. Ось куди ми маємо рухатися – тим більше, що маємо своє сировинну базу: уран», – додає Олег Семінський.
Як раніше повідомляв Інформатор, очільник "Укренерго" Володимир Кудрицький анонсував покращення ситуації в енергосистемі України. А все завдяки тому, що у ніч з 7 на 8 червня відновлять роботу додаткового блоку на АЕС. Але навіть за таких умов графіки не зникнуть.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.