Яка справжня причина відключення світла по графікам і до чого готуватися далі: без конспірології

Причиною відключення електроенергії було і буде не потепління або похолодання, хоча це є обтяжуючим фактором, а ремонт енергоблоків АЕС

Відключення світла
Причини відключення світля по графікам - ремонти на АЕС

Вже другий день поспіль в Україні не застосовується відключення світла. Це пов’язано з тим, що 27 травня після планового ремонту підключено до енергосистеми атомний блок однієї з АЕС. Проте, до ремонту готуються інші енергоблоки, а значить відключення світла будуть відбуватися і надалі. Що планують енергетики – читайте в Інформаторі.

Яка поточна ситуація з ремонтом енергоблоків АЕС?

Енергетики 27 травня підключили до енергомережі черговий блок однієї з атомних електростанцій після планово-попереджувального ремонту. Він додав до енергосистеми 1000 МВт потужності. І світло українським споживачам з того дня відключати перестали. 

"Завдяки оперативним діям українських атомників планово-попереджувальний ремонт вдалося завершити на три дні раніше запланованого терміну", – ідеться в повідомленні пресслужби АТ "НАЕК "Енергоатом".

За словами керівника "Енергоатома" Петра Котіна, атомники й надалі докладатимуть максимум зусиль для скорочення термінів проведення планово-попереджувальних ремонтів, аби всі енергоблоки українських АЕС працювали на максимальній потужності.

Це вже другий блок АЕС, на якому атомники цьогоріч провели необхідні ремонтні роботи, інформує Міністерство енергетики.

Як повідомлялося раніше, 5 квітня атомники вивели в плановий ремонт енергоблок на однієї з атомних електростанцій. Тоді в роботі залишалися 7 з 9 атомних енергоблоків, що розташовані на підконтрольній території України.

Наразі в Україні готуються до виходу в ремонт кілька атомних блоків. Це необхідно для того, аби якісно підготувати блоки до стабільної та безперебійної роботи протягом опалювального сезону. Про це повідомили в Міненерго. Тобто, українцям слід готуватися до того, що відключення електроенергії по графікам знову поновляться.

Які стратегічні плани щодо атомної енергетики України?

На початку 2024 року міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україна цьогоріч планує розпочати будівництво 4 ядерних реакторів на Хмельницькій АЕС, аби компенсувати втрачені потужності через тимчасову окупацію Запорізької АЕС. За словами міністра, після запуску чотирьох нових енергоблоків Хмельницька атомна електростанція повинна стати найбільшою і найпотужнішою в Європі.

На початку квітня Кабінет Міністрів схвалив розроблений Міністерством енергетики проєкт закону України «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електричної станції». Законопроєктом визначаються місця розміщення енергоблоків, кількість реакторів, їх типи і загальні характеристики, а також загальні вимоги до проєктування та будівництва.

Добудова третього енергоблоку Хмельницької атомної електростанції займе 2,5−3 роки, четвертого енергоблоку — до 4 років. Про це заявив міністр енергетики Герман Галущенко під час години запитань до уряду у Верховній Раді.

«Ми оцінюємо можливість його добудови, з урахування трьохстороннього проєкту із США та Болгарією щодо отримання корпусів реакторів, протягом 2,5−3 років», — сказав Галущенко.

Президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін розраховує підписати у червні угоду про купівлю двох ядерних реакторів у Болгарії. Інформація про наміри такої закупівлі з’явилася у березні 2023 року. Йдеться про реактори російського виробництва з недобудованої АЕС «Белене».

Нині на Хмельницькій АЕС працюють два енергоблоки номінальною потужністю 1000 МВт кожен. Енергоблок № 3 ХАЕС почали будувати у вересні 1985 року, № 4 — у червні 1986-го. Обидва блоки запроєктовані на потужність 1000 МВт, з реакторною установкою ВВЕР-1000/В-320. Попри будівельну готовність 3-го блоку на 75% та 4-го — на 28%, у 1990 році через мораторій на будівництво нових АЕС проєкт призупинили.

Також «Енергоатом» розпочав підготовчі роботи до початку будівництва двох нових енергоблоків на Південноукраїнській атомній електростанції в Миколаївській області.

Для чого українцям морочили голову дивними причинами щодо відключення світла?

Чому українцям просто і доступно не пояснили про одну з головних причин відключення світла – ремонти на АЕС – невідомо. Хоча локальні спроби були.

Наприклад 18 травня голова Київського офісу Секретаріату енергетичного співтовариства Олексій Оржель в ефірі Київ24 сказав прямо - зараз існує дефіцит електроенергії, бо атомні блоки АЕС треба виводити в плановий ремонт і готуватися до зимового періоду.

«Зиму ми проходили з усіма нашими наявними атомними блоками. Це небезпечно, але ми вимушено проходили з 9 атомними блоками, зважаючи на те ми обмежені в базовій генерації. Піковими рівнями споживання є зимовий період. Щоб вивести атомні блоки і підготувати їх до наступних пікових навантажень, треба блоки вивести в планові ремонти і перезавантажити паливо на атомних блоках. Це на сьогодні відбувається, це обов’язково вимушена міра, щоб готуватися до зими. На сьогодні певна кількість блоків у ремонті», — повідомив Ожель.

Отже, напрошується два висновки, щодо пояснювальної компанії з приводу відключення світла. Перше – вона була просто не скоординована і не відпрацьована певними структурами. По-друге, ситуацію з відключенням світла внаслідок ремонтів АЕС дійсно вирішили використати для «розгону» теми підвищення тарифів і підготовки до цього неприємного моменту населення. Варто зазначити, що друге - вдалося.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube