Яке право мають на пенсію за вислугу років працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення: є важливі нюанси

У працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення є обмеження щодо призначення пенсії за вислугу років

Пенсія
пенсію за вислугу років незалежно від віку мають освітяни та соцробітники

Законом України передбачено право на пенсію за вислугу років працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення за умови, якщо вони станом на 11 жовтня 2017 року мали вислугу років, необхідну для призначення такої пенсії. Детально про це пояснили 11 червня в Головному управлінні Пенсійного фонду в Тернопільській області.

Перелік посад і закладів, робота в яких зараховується до спеціального стажу для призначення пенсій за вислугу років працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення по 10 жовтня 2017 року включно, визначені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.

Таким чином, право на пенсію за вислугу років незалежно від віку мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення за наявності стажу роботи за спеціальністю станом на:

  • 1 квітня 2015 року – не менше 25 років;
  • 31 грудня 2015 року – 25 років 6 місяців;
  • 11 жовтня 2017 року – 26 років 6 місяців.

До спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, не зараховуються періоди роботи на відповідних посадах після 11 жовтня 2017 року.

«При визначенні права на зарахування до спеціального стажу певного періоду роботи, перевіряється на відповідність вказаному Переліку як сама посада, так і заклад, де працює особа. Водночас допускається підсумування стажу за періоди роботи в закладах і установах як освіти, так і охорони здоров’я та соціального захисту. Форма власності закладу та його відомча належність не мають значення при визначенні права на зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років», - пояснили в Пенсійному фонді.

Спеціальний стаж роботи визначається лише за основним місцем роботи у відповідності із записами у трудовій книжці. Час роботи за сумісництвом, час навчання за спеціальністю до такого стажу не зараховується.

Робота на посадах, які не дають права на пенсію за вислугу років, не позбавляє права особи на отримання такого виду пенсії. Якщо в період одержання пенсії за вислугу років особа досягає пенсійного віку, доцільно звернутися до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою про перехід на пенсію за віком. 

«Слід звернути увагу, що при призначенні пенсії за вислугу років при обчисленні спеціального стажу форма власності закладу не має значення. Основним фактом є наявність закладу та відповідної посади в Переліку №909. В той же час при визначенні права на одержання грошової допомоги до спеціального стажу 30 (35) років зараховується час роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій за вислугу років, виключно в установах державної або комунальної форми власності. Ще однією необхідною умовою є факт роботи на відповідній посаді в установі державної або комунальної форми власності на час досягнення пенсійного віку», - зауважили в Пенсійному фонді.

Хто зможе у 2024 році вийти на пенсію у 60 років, а кому доведеться почекати

Українське законодавство передбачає, що можна вийти на пенсію за віком у 60 років як чоловікам, так жінкам. Однак не всі мають можливість скористатися цим правом у цьому самому віці. 

Однією з умов для отримання пенсії у віці 60 років є наявність страхового стажу тривалістю не менше 31 року. У разі недостатнього стажу, особі доведеться виходити на пенсію пізніше.

У разі недостатньої кількості страхового стажу, вийти на пенсію можна у 63 роки чи 65 років. Для виходу на пенсію за віком у 63 роки достатньо мати 21 рік стажу, а для виходу на пенсію у 65 років – 15 років.

Проте ці вимоги будуть застосовуватися лише в 2024 році; після цього періоду кількість необхідних років страхового стажу для отримання пенсії буде поступово зростати до 2028 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube