Пальне в Україні може знову стати дорожче
Експерти прогнозують, що після 8 січня буде повноцінне відновлення паливного ринку. При цьому вартість бензина та дизельного пального в гурті можуть збільшитися після падіння в грудні. Водночас ціни на автомобільний газ стабілізуються.
Як передає Delo.ua, ціни на нафту стабілізувалися, зокрема, через те, що все більше компаній погодились відновити судноплавство Червоним морем. При цьому чимало перевізників виходять з Червоного моря, обираючи довший маршрут котрий оминає Африканський континент через Мис Доброї надії. Станом на 29 грудня 2023 року ціна на нафту еталонної марки Brent зупинилась на позначці 76,86 долара за барель. Водночас ціни на американську нафту марки WTI завершили торги на позначці 71,37 долара за барель.
За минулий рік ціна на нафту впала на 10%, якщо порівнювати з 2022 роком. Серед причин, зокрема, були проблеми з попитом, а також з пропозицією через геополітичні потрясіння в світі.. Аналітики вважають, що в 2024 році нафтові ринки чекатимуть нові виклики такі як сповільнення економічного зростання та перспективи рецесії.
За даними аналітиків профільного видання "НафтоРинок", гуртові ціни на дизпальне стабілізувалися, позначивши 27 грудня слабке зростання. Середня вартість дизельного пального з постачанням автомобільним транспортом стала більше на приблизно 0,1% (0,003 гривні за літр) з 22 грудня, до 44,81 гривні за літр - найвищого показника з 6 грудня 2023 року. Зазначається, що імпорт дизельного пального в грудні 2023 року впав на 12,9%. Це приблизно на 37,3%, якщо порівнювати з листопадом.
"Неофіційною новиною з державних кабінетів може стати додаткове посилення контролю імпорту дизпального з турецьких портів, що, за словами постачальників, може поставити під загрозу імпорт ДП турецького НПЗ STAR", - підкреслили експерти "НафтоРинок".
Середня вартість бензина в гурті минулого тижня теж змінилася. Проте експерти зауважили, що ринок лишається умовно стабільним. Середня ціна А-92 станом на 27 грудня 2023 року стала більшою на 0,59% до 40,87 гривні за літр. При цьому середня вартість А-95 зросла на 0,23% до 44,16 гривні за літр.
При цьому зазначається, що з 23 по 27 грудня ціни на українських АЗС зменшувалися. Зокрема, на АЗС "Укрнафта" вся лінійка бензинів подешевшала на 0,50 гривні за літр, до 49,40 гривні за літр для бензину А-95, дизпальне – на 1 гривню до 49,90 гривні за літр. На станціях SOCAR бензин А-95 втратив у вартості 1 гривню до 56,99 гривні за літр, дизельне пальне – на 50 копійок до 55,99 гривні за літр. На АЗС U.GO всі види пального стали дешевшими на 10 копійок до 50,45 гривні за літр.
Засновник групи компаній "Прайм" Дмитро Льоушкін зазначив, що на минулому тижні ринок пального був "на нисхідному тренді": вартість пального на АЗС до кінця тижня була мінімальною. Цього тижня очікується "мертвий сезон" на паливному ринку (зниження попиту). Однак уже незабаром буде повне відновлення ринку з можливістю подорожчання.
"Повноцінне відновлення роботи ринку пального ми очікуємо вже з 8 січня. Звісно цей тиждень буде більш активним ніж минулий, проте через те, що половина країни продовжує святкувати Різдво 7 січня ринок працюватиме десь на 50%. Загалом після 8 січня є заділ на зростання цін на пальне. Якщо поточні ціни на нафту та курс гривні збережуться то з 8 січня буде потенціал до збільшення цін на АЗС на 2 гривні за літр. Це стосується бензину та дизельного пального, а от ціни на автогаз продовжать падіння втрачаючи ажіотажну націнку котра з'явилася через блокування кордонів", - підкреслив Дмитро Льоушкін.
Раніше повідомлялося, що станом на початок 2024 року АЗС практично зберегли ціни на паливо. Середні ціни на бензин А-95 залишилися на рівні 54,32 гривні за літр. Водночас середня вартість дизельного пального становить 53,99 гривні за літр. Що стосується автомобільного газу, то середня вартість становить 30,29 гривні за літр.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.