Євро по 45 грн це ще не межа: причинами є Трамп й українці в обмінниках

Економічний експерт Михайло Крапивко розповів Інформатору, що вплинуло на стрибок курсу євро та долара в Україні та якою може бути вартість іноземної валюти до кінця 2024 року

Курс євро в Україні, Дональд Трамп
Курс євро в Україні, Дональд Трамп

18 липня 2024 року офіційний курс євро досяг позначки у 45,34 грн, за день додавши 37 копійок. Економіст Михайло Крапивко зазначає, що основна причина подорожчання валюти - це те, що українці масово кинулися скуповувати долар та євро готівкою у значно більших обсягах, ніж раніше. Ще одна з причин - замах на Дональда Трампа та відчуття його майбутньої перемоги, інвестори переводять частину своїх грошей з долара у євро, через що останнє подорожчало. А який курс долара та євро може бути до кінця року - читайте у матеріалі Інформатора.

Як зазначає Михайло Крапивко, коли люди перестануть масово купувати готівкову іноземну валюту, тоді й перестане помітно зростати курс. Це прямий закон ринку. Попит народжує пропозицію.

"Є об'єм товару, є об'єм грошової маси. Той об'єм товару, який є, має поглинути грошову масу. І все", - каже експерт. 

Михайло Крапивко не вважає, що найближчими місяцями можливий якийсь "захмарний" курс долара та євро. Скоріше за все, курс буде близький до того коридору, який закладено у державному бюджеті. Втім, надмірною купівлею валюти населення само провокує підняття курсу та передбачити реальний курс неможливо.

"Ми завжди говоримо про більш цікавий курс. Давайте тоді поговоримо про політику США, яку зараз вони проводять після того, як Джо Байден провалився на дебатах та після того, як у Дональда Трампа стріляли. Ось вам і підгрунття до того, що до влади може прийти Трамп. За прогнозом фінансистів у цьому випадку долар трохи ослабне. Ось тому євро і зростає. Інвестори перекладають гроші з однього валютного кошика до іншого (з долара у євро - Ред.). А це впливає і на нас", - підкреслює Михайло Крапивко. 

Населення зараз створює надмірний попит на іноземну валюту. Відповідно попит завжди призводить до підняття вартості. Якби в Україні був надлишок валюти, як раніше (коли, наприклад, заробітчани в Україну надсилали більше валюти, ніж українці купували), то курс був або стабільний або падав. Зараз іноземної валюти поступає в Україну набагато менше, ніж є попит у населення. Ось цьому гривня девальвує (обезцінюється).

Так, за даними НБУ, у травні 2024 року населення купило 2 млрд 243 млн дол. готівкової валюти (та продало 1 млрд 257 млн дол.). Дефіцит іноземної валюти склав 1 млрд 36 млн дол. У червні населення придбало 2 млрд 75 млн дол. готівки (продало 1 млрд 191 млн дол.). Дефіцит склав 972 млн дол.

Частково цей дефіцит доводиться покривати Нацбанку України за рахунок отриманих Україною кредитів, щоб курс валют не дуже сильно змінювався. Відповідно, чим менше НБУ витрачає резервів на підтримку курсу, тим більші його коливання. До того ж, у меморандумі України з МВФ радили Нацбанку обмежити втручання у ринок курсу валют для збереження валютних резервів. 

Який курс долара та євро може бути до кінця року

За словами Михайла Крапивка, курс навряд чи сильно відрізнятиметься від того, що був закладений у бюджеті. Втім, у листопаді 2023 року Мінфін спочатку заклав курс 41,4 грн/дол. (але потім його опустив на 1,5 грн), втім реально такий курс і вийшов, як прогнозував Мінфін спочатку. Відповідно і курс євро має становити близько 45,2 грн/євро. А от у 2025 році вже передбачали курс 44,5-46,8 грн/дол. за різних сценаріїв. Додамо, що на зовнішніх ринках поки що співвідношення курсів тримається на рівні 1,09 долара за 1 євро, за 3 тижні євро подорожчав на 2 центи США. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube