Коли долар буде коштувати по 54 гривні: думки МВФ та Мінфіну України в очікуванні дефолту

Міжнародний валютний фонд та Міністерство фінансів України зробили свої прогнози щодо курсу гривні. З 2025 року національна валюта помітно подешевшає. Який може бути прогнозований курс - читайте в Інформаторі

Курс гривні та долара
Курс гривні та долара. Колаж: ІНФОРМАТОР

Міжнародний валютний фонд (більш песимістично) та Міністерство фінансів України зробили свої прогнози щодо курсу гривні до долара на найближчі роки. Вартість американської валюти в Україні може перевищити позначку у 54 гривні. Коли це може статися та як пов'язано з дефолтом - читайте в Інформаторі.

Згідно з даними МВФ, у 2024 році курс долару буде 41 грн/дол. Станом на 8 липня 2024 року офіційний курс долара складав 40,54 грн. Такі ж цифри закладені у бюджеті України. Тому навряд чи до кінця цього року курс суттєво зміниться.

У звіті МВФ World Economic Outlook прописано, наскільки може зростати курс долара в Україні у найближчі роки. За прогнозом МВФ, у 2025 році середній курс становитиме 45,8 грн/дол., у 2026 році - 48,6 грн/дол., у 2027 році - 50,4 грн/дол, у 2028 році - 52,1 грн/дол. Та нарешті у 2029 році МВФ прогнозує курс у 54,1 грн/дол.

У розробленій Мінфіном Бюджетній програмі на 2025-2027 роки, яку затвердив Кабмін Дениса Шмигаля, більш оптимістичні очікування на курс національної валюти. У 2025 році, за їхніми прогнозами середній курс буде 45 грн/дол., а під кінець року 45,6 грн/дол. У 2026 році, на думку Мінфіну, середній курс буде 46,5 грн/дол., а наприкінці року - 45,9 грн/дол. У 2027 році очікують середній курс 46,4 грн/дол. та наприкінці грудня 2027 року - 46,2 грн/дол.

Якщо зазирнути у меморандум Україні з МВФ та наміри до нього, підписані серед інших прем'єрміністром Денисом Шмигалем та міністром фінансів Сергієм Марченком, там зазначається, що буде збережено гнучкість обмінного курсу в режимі керованого курсу. Проте передбачень щодо майбутнього курсу долара та гривні у цьому документі немає. Буде продовжена лібералізації ринку курсу валют. Поступово буде послаблюватися валютний контроль. Серед задач також стоїть зменшення різниці між офіціним та ринковим курсом долара (зараз складає близько 2%). При цьому МВФ вказує на ризики витрати значної кількості валютних резервів на підтримку курсу гривні. Отже, курс гривні має бути більш гнучким. З березня НБУ вже знизив облікову ставку на 2%, якщо збережеться помірна інфляція та будуть сприятливі умови, то ставка може бути знижена ще більше, а це сприятиме більшій доступності кредитів для населення та бізнесу.

"Слід продовжити пом’якшення монетарної політики, а обмінний курс має пристосуватися до внутрішніх і зовнішніх шоків. Нещодавня дезинфляція та добре закріплені інфляційні очікування створюють можливості для подальшого зниження ставок. Підвищення гнучкості обмінного курсу для поглинання шоків і обмеження надмірних валютних інтервенцій підтримає стійкість і захистить валютні резерви. Ретельний підхід до валютної лібералізації, відповідно до Стратегії НБУ, забезпечить узгодженість із загальним набором політичних заходів і макростабільність, одночасно сприяючи економічному відновленню", - йдеться у документі, підписаним керівником Уряду України з МВФ.

Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин очікує, що у 2025 році долар коштуватиме близько 42 грн. Експерт зазначає, що більше 50 гривень за долар курсу не буде. А інфляція у 2025 році не буде такою ж значною, якою вона була у 2022 році. Він вважає ситуацію контрольованою. На його думку, курс буде такий, як заплановано у Бюджетній декларації.

За даними НБУ, на 1 липня 2024 року міжнародні резерви становили 37,9 млрд. дол.  За червень резерви зменшились на 2,9% (-1,1 млрд. дол.). У червні НБУ витратив 3 млрд дол. на підтримку курсу гривні, у травні - 3,1 млрд дол. Це вище, ніж витрачалося в середньому протягом останніх 12 місяців - 2,55 млрд дол. 

"Підвищений попит на валюту серед іншого продовжує обумовлюватись широким пакетом валютної лібералізації, прийнятим у травні, погіршенням курсових очікувань і збільшенням попиту на готівкову валюту (у червні чистий продаж готівкової валюти склав майже 1 млрд. дол.). Притік валюти від надходження міжнародної допомоги і розміщення валютних ОВДП (2,4 млрд. дол) був недостатнім, щоб компенсувати інтервенції НБУ та виплати за державним валютним боргом. Це і призвело до скорочення міжнародних резервів", - пояснює нардеп Данило Гетманцев.

Водночас він додає, що валютних резервів достатньо для виконання усіх валютних зобов’язань уряду/НБУ і підтримки курсу у короткостроковій перспективі. У липні 2024 року міжнародні резерви має підтримати надходження траншу МВФ на суму 2,2 млрд. дол. Також очікується кредит від США на 7,8 млрд дол. За прогнозами МВФ на кінець року валютні резерви України мають становити 41,8 млрд грн (зараз 37,9 млрд грн).

У 2022 році Україна домовилася про відтермінування виплат до серпвня 2024 року. Мінфін має сплатити інвесторам понад 23,4 млрд дол. Наразі інвестори не погодилися відтермінувати ці виплати на наступні роки. Якщо це не буде зроблено до 10 серпня 2024 року, на Україну чекає технічний дефолт. По суті, в умовах війни він не дуже страшний. Але, на думку економіста Михайла Крапивка, це може ще більше послабити гривню, а Україні стане складніше залучати кошти з-за кордону. 

5 травня видання The Wall Street Journal випустило статтю, в якій стверджувалося, що західним інвесторам і кредиторам набридло відтерміновувати погашення боргів економіки України у зв'язку з війною. Київ можуть змусити платити відсоток за непогашеними єврооблігаціями вже з 2025 року. Йдеться про інвесторів, які володіють приблизно п'ятою частиною непогашених єврооблігацій України (орієнтовно на суму 20 млрд дол.). Вони хочуть, щоб Україна, яка отримає 60 млрд дол. допомоги від США та 50 млрд євро від ЄС, відновила виплати в обмін на списання частини боргу. До того ж ще 50 млрд дол. кредиту Україні хочуть виділити під заставу заарештованих російських активів на заході.

Газ та електроенергія подорожчає: це вимоги МВФ

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зазначає, що вже через кілька місяців газ для населення може подорожчати до 9-9,5 грн/куб. м. Таке підвищення вплине і на ціни на теплопостачання та гарячу воду. За його прогнозами загалом тарифи на газ для населення може зрости до 11-13 грн/куб. м, можливо, поступово дійдуть після цього до 16 грн/куб. м (вдвічі більше, ніж населення платить зараз). Тарифи на тепло й гарячу воду без компенсацій від державного та місцевого бюджетів зростуть на 30-50% залежно від регіону. Втім, коли саме станеться подорожчання, невідомо, адже за словами Попенка воно планувалося ще у 2023 році, але не відбулося. А от народний депутат Сергій Нагорняк натякає, що тарифи на електроенергію та газ можуть підвищити ближче до травня 2025 року.

Директор економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, що такі ж умови, які озвучили у США для України щодо "лібералізації тарифів на газ та електроенергію", прописані в меморандумі між МВФ та Україною. Зокрема, там зазначається, що як тільки війна закінчиться, буде потрібне поступове підвищення тарифів на газ та електроенергію з метою відшкодування витрат, з одночасним виділенням адекватних цільових ресурсів для захисту вразливих домогосподарств, стверджується в документі. На яку саме суму буде зростання, не вказується. Однак таке подорожчання може відбутися і раніше (хоч у тексті меморандуму цього немає), при цьому уряд намагатиметься захистити субсидіями найбільш вразливі категорії населення. Підвищення тарифів необхідно буде для продовження зовнішнього фінансування боргів України та для закриття боргів енергетичних підприємств. Одних тільки боргів теплоенерго накопилося, за оцінками нардепа Олексія Кучеренка, близько 100 млрд грн. 

В Україні діє мораторій на підвищення тарифів для населення на газ, опалення та гарячу воду "до кінця воєнного стану" та 6 місяців після неї. Він підписаний президентом Володимиром Зеленським у 2022 році. Однак у випадку тиску зовнішніх партнерів, особливо кредиторів, та нестачі десятків мільярдів гривень у бюджеті, не можна покладатися на 100% на дію мораторію. А щоб скасувати цей мораторій, потрібно буде зібрати голоси у Верховній Раді України.

До речі, у меморандумі з МВФ йдеться про те, що у жовтні 2024 року мають провести аудит роботи підприємств теплоенерго та з'ясувати, чому у них такі значні борги. Відповідно вимоги про усунення проблем у нерентабельних теплоенерго можуть постати у наступних документах МВФ. А що можна зробити для перекриття боргів? Один з варіантів - збільшити тарифи для населення, скасувавши мораторій. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube