У Кривому Розі ділки організували схему, за якою сім’ї загиблих військових змушені платити готівкою або скидати на картку приватним підприємцям гроші за ритуальні послуги, а допомагають монополістам збагачуватися працівники ТЦК
У Кривому Розі поховання загиблих військовослужбовців монополізували “приватники”, пов’язані із директором комунального ритуального підприємства. Його родина за час повномасштабного вторгнення обросла новою нерухомістю та автівками. Про це 27 лютого йдеться в сюжеті Bihus.Info.
Журналісти Bihus.Info виявили, що в Кривому Розі створили монополію на поховання військових. Родини загиблих безальтернативно сплачують гроші за ритуальні послуги одній конкретній фірмі.
Схема побудована так, що займатися похованням військовослужбовців може тільки одна приватна контора – "Ритуал плюс". Саме туди направляють усіх з ТЦК. Альтернатив просто не існує.
"Я превентивно дзвонила в приватну ритуальну фірму. Вони сказали: "Ні, у нас військовими займаються тільки вони". Тобто, вибору немає", – розказала журналістам дружина загиблого захисника Вікторія.
В українському законодавстві наразі чітко не визначено, хто має платити за організацію поховань загиблих військових. Під час війни цей обов'язок взяли на себе органи місцевого самоврядування.
"Орган місцевого самоврядування визначає своє комунальне підприємство, яке має надавати ритуальні послуги і з цим комунальним підприємством укладається або двосторонній договір "орган місцевого самоврядування – комунальне підприємство", або трьохсторонній договір "орган місцевого самоврядування – ритуальне підприємство – замовник", тобто особа, яка безпосередньо займається похованням військовослужбовця", – розповів юрист Юрій Мельник.
У деяких містах таке КП прямо не визначене, каже правник. Особа, яка провела поховання звертається в орган місцевого самоврядування з відповідними документами і їй відшкодовують кошти.
В Кривому Розі ніяких офіційних рахунків родинам загиблих взагалі не дають. Просять віддавати гроші готівкою або кидати на приватну картку. Більше того, виявилося, що фірма бере плату за труну, вінки, прапор та інші атрибути навіть тоді, коли кошти на це виділяє військова частина.
«Бабуся, яка ховала онука, їй кажуть - за труну 7 тисяч, за форму, за подушку, за хрест, за вінок, за все. А підождіть, каже вона - його привезли в травні , в формі, був вінок, хрест. Все привезли. Бабуся подзвонила командиру . Він підтвердив, що нічого за це не треба платити, оскільки це військова частина це все замовила, забезпечила. А на неї починають тиснути . І не тільки представник фірми Ритуал плюс. Їй дзвонять навіть із соцзахисту району», - розповіла місцевий депутат Наталя Шишка.
У місцевому ТЦК родичів просять нести кошти, отримані від міста, конкретній приватній структурі та не дозволяють скористатися послугами альтернативної ритуальної служби. У місцевому ТЦК відмовилися коментувати цю ситуацію. Наприклад, під час телефонної розмові представник ТЦК відповів так.
«Я нічого не хочу говорити. Ці питання - захист персональних даних. Я не маю права говорити. Нам було роз'яснення спеціальної служби. Ця інформація помре разом зі мною», - сказав він.
Кошти родини загиблих несуть ФОП Лазаренку Руслану Валерійович. Про нього відомо, що він більше трьох років зареєстрований як ФОП, який надає ритуальні послуги. За останні два роки чоловік отримав мільйонні тендери від міської влади на міжміські перевезення тіл загиблих військовослужбовців.
Журналісти знайшли зв’язок ФОП Лазоренка Руслана із директором міського комунального підприємства “Ритуал Сервіс Плюс” Андрієм Васільєвим. Теги у мобільному додатку, де видно як інші користувачі підписують одне одного в телефонних книгах, вказують на те, що Лазоренка підписують як “Русик Альбертовича”, “Васільєв Руслан” та “Руслан Васільєв”. Крім того, Руслан Лазоренко віднедавна є директором ряду новостворених компаній, які належать матері Андрія Васільєва – Раїсі Васільєвій.
Андрій Васільєв перебуває на посаді директора комунального підприємства “Ритуал Сервіс Плюс” майже 8 років. У останній декларації за 2022 рік чоловік показує заробітну платню на рівні 50 тисяч гривень на місяць. Однак він і його родина вже під час повномасштабного вторгнення різко обросли новою нерухомістю та автівками. Сам Васільєв придбав SKODA KODIAQ 2023 року випуску, що коштує близько 50 тисяч доларів. Його матір Раїса Васільєва стала власницею Volkswagen Touareg 2019 року випуску та ще низки інших авто. Крім того, матір стала власницею квартири вартістю близько 100 тисяч доларів у Одесі – у ЖК “51 перлина”. У 2022-2023 роках Раїса Васільєва придбала також частину автостоянки у Кривому Розі та комерційне приміщення на понад 300 квадратних метрів.
Андрій Васільєв не відповів на дзвінки редакції, а його матір Раїса Васільєва поклала слухавку, почувши питання.
У свою чергу, у міській раді Кривого Рогу на запит журналістів відповіли, що місто не обирало конкретну компанію, яка має займатися похованнями.
Останнім часом у ЗМІ часто згадують два ключові фактори у ракетних атаках Росії: зростає використання точкових ударів замість масованих та оголошують про використання модернізованих ракет, зокрема Цирконів. Наталя Гуменюк розповість, як це впливає на ситуацію та чому Росія обирає саме такі тактики. Приєднуйтеся до перегляду відео, щоб бути в курсі подій.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.