Зарплати вчителів у 2024 році – трохи вище мінімалки: що відбувається і як буде далі

Міністр освіти і науки Оксен Лісовий розповів, яку зарплату українські вчителі отримуватимуть у 2024 році, а юрист пояснив чому так мало – новини фінансів – Інформатор-Україна

Зарплата, вчителі
В 2024 році зарплата вчителів залишиться в межах 10-15 тисяч гривень

Міністерство освіти не має зараз достатньо зараз коштів на те, щоб підвищити вчителям зарплату відповідним чином. Про це в інтерв’ю NV заявив 17 лютого міністр освіти і науки Оксен Лісовий. Цього року заробітна платня вчителя буде в межах від 10 до 15 тис. грн, в залежності від категорії надбавок та іншого.

Чому не працює нова система оплати праці?

10 липня 2019 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки». За цією постановою ставка заробітної плати вчителів визначається за коефіцієнтом — 4,84 прожиткового мінімуму. На початок 2024 року прожитковий мінімум — 2920 грн. Отже, вчительська ставка мала би становити 14132 грн.

«Але постанова заблокована до 1 січня 2025 року згідно з іншою Постановою КМУ № 1381 від 27 грудня 2023 року. Тому цьогоріч залишається стара система оплати праці. За нею коефіцієнти для педагогів значно нижчі. Наприклад, у вчителя без категорії — це 1,82 + доплати/надбавки», - пояснив юрист ГС «Освіторія» Олександр Брижак.

Він додав, що підвищення прожиткового мінімуму мало би привести до відповідного підвищення ставки вчителів. Однак на сьогодні в чинній постанові КМУ № 1298 від 30 серпня 2002 року є пряма норма, що базовий посадовий оклад з 1 грудня 2021 року відповідає 2893 грн і залишається незмінним. І про жодні зміни у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму на 2024 рік поки що не відомо.

З другого боку, зростає мінімальна зарплата, а посадовий оклад вчителя не може бути меншим від неї. Можливо, це і приведе до підвищення ставки вчителів, каже юрист.

Що кажуть в Міносвіти?

Міністр Лісовий визнав, що зарплати в 10-15 тисяч гривень недостатньо, зазначивши, що міносвіти намагається зробити зрозумілою та прозорою систему нарахування зарплати вчителям.

«Ми хочемо зробити ставку вчителя більш масивною в загальному тілі заробітної плати. При цьому, щоб було кілька надбавок зрозумілих, тому що сьогодні для вчителів існує близько 60 надбавок, і сам вчитель часто не розуміє, як формується його зарплата. Ми плануємо ці зміни, але з іншого боку ми прив’язуємо розмір заробітної плати до кваліфікації вчителя. Ми також виходимо з такого підходу, що ми повинні оцінювати всі робочі години вчителя, а не тільки так звані горлові години. Ми повинні оцінити і всі ті години, які вчитель мусить перебувати в школі і оплатити їх, ми плануємо нараховувати в майбутньому зарплатню вчителя, враховуючи його цифрові навички, володіння мовами», — пояснив Лісовий.

Раніше Міністерство освіти повідомляло, що у 2024 році співробітникам сфери освіти планують підвищити зарплату у два етапи:

  • з 1 січня — на 10,4%;
  • з 1 квітня — ще на 12,6%.

Росія надсилає сигнали Заходу про свою готовність до переговорів. Цю позицію спочатку висловив у приватному інтерв'ю Путін, а пізніше підтвердили Небензя в ООН та голова МЗС Росії Лавров. Щодо цих заяв має свою думку відомий політолог Андрій Золотарьов. Чи це лише продовження традиційної риторики Росії, чи намагання привернути увагу Заходу до діалогу, чи навіть спроба створити платформу для майбутніх переговорів з можливим президентом США, який, можливо, буде представником республіканської партії? Докладніше про це розповість у відео Андрій Золотарьов.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube