Адвокат пояснив, як новий закон про мобілізацію вже з 18 травня змінить повноваження поліцейських
В Україні з 18 травня набуває чинності новий закон про мобілізацію, який передбачає чимало змін для громадян. Зокрема, йдеться про нові повноваження в правоохоронців. Адвокат Ярослав Куц пояснив, на що тепер матимуть право поліцейські.
Як розповів експерт у коментарі для телеканалу "Київ24", поліцейські зможуть законно перевіряти особу громадянина завдяки внутрішній базі "Армор". Йдеться про базу з даними осіб, які ухиляються від мобілізації. За словами адвоката, насправді, це практично нічого не змінює. Адже й раніше вже можна було побачити, як проводилися спільні рейди ТЦК зі співробітниками Нацполіції.
"Кожен з них виконував свій функціонал: поліція перевіряла на предмет адмін- та кримінальних правопорушень, ТЦК - на предмет ухилянства. Тепер цю функцію поєднали, і якщо вас зупиняє поліцейський, то він перевіряє на предмет правопорушень, перебування на різних обліках в правоохоронних органах або реєстрах розшукуваних осіб. Так само, може перевірити ваші документи і матиме доступ до системи "Оберіг", щоб перевірити, чи не ухиляєтесь ви від свого військового обов'язку. До цього вони не мали доступу до системи "Оберіг", - додав експерт.
Водночас поліція не зможе видавати повістки громадянам. Адже це не є функцією правоохоронних органів. Водночас правоохоронці можуть актуалізувати інформацію в системі "Оберіг" з даними військовозобов'язаних.
За словами адвоката, з 18 травня, якщо громадянин є в реєстрі тих, хто ухиляється від мобілізації, то його можуть оголосити в розшук. Поліція матиме можливість затримувати особу та доставити до ТЦК.
Раніше пояснювалося, що, згідно з новим законом про мобілізацію, навчальні заклади мають право зробити оновлення даних в ТЦК та СП обов'язковим етапом для зарахування. Юристка Олена Насенко пояснила, що є багато випадків, коли абітурієнтів зараховували до ВНЗ саме на основі старих, неоновлених у ТЦК та СП, даних. Однак адміністрація закладу погоджується на зарахування під особисте зобов'язання абітурієнта оновити свої дані на певному етапі навчання. Тобто, пройти верифікацію своїх даних у ТЦК та СП стане неминучим процесом.
Згідно з пунктом 34 Постанови Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року, державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані перевіряти наявність у громадян України, які приймаються на роботу або навчання, дійсних військово-облікових документів. Це значить, що нечинні (застарілі) документи не є підставою для зарахування на навчання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.