Адвокат розповів, які ризики несе закон Гетманцева про «клуб білого бізнесу» та чого чекати підприємцям

Адвокат переконаний, що якщо ДПС самостійно обиратиме платників податків, яких включатиме в цей новий перелік і самостійно розроблятиме критерії для цього, то більшість бізнесу напевно в «новий білий клуб» автоматично не потрапить

Адвокат розповів, які ризики несе закон Гетманцева про «клуб білого бізнесу» та чого чекати підприємцям
Адвокат Волохов про ризики, які несе закон про «клуб білого бізнесу»

Закон про так званий «клуб білого бізнесу» це не про рівень відповідального ставлення до сплати податків. Державна податкова служба в будь-який момент може самостійно переглянути певні показники по кожній галузі й визначити скільки кому треба платити. Складно сказати чи будуть ці цифри адекватними та, чи відповідатимуть вони реаліям. Про це Інформатору розповів кандидат юридичних наук, адвокат та партнер SLA Attorneys Олексій Волохов.

Він нагадав, що закон про внесення змін до Податкового кодексу України № 11084 підписав президент, а отже влада вирішила створити окремий перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства та додати відповідні повноваження Державній податковій службі України.

Чому це потрібно владі зараз?

За словами адвоката, військові витрати зростають, а отже влада змушена шукати нові шляхи для збільшення бюджетних надходжень. Питання збільшення податкових платежів надзвичайно складне, адже воно залежить як від ставки податку, так і від бази для оподаткування, а отже рівня дохідності в окремий податковий період, від складності адміністрування, від ситуації на ринках та в країні.

"Ми вже третій рік ведемо тяжку війну і надходження до бюджету не здатні покрити його видатки. Військові витрати зростають, а отже влада змушена шукати нові шляхи для збільшення бюджетних надходжень. Але чи дійсно сприятиме цей закон № 11084, а також створений ним перелік або реєстр «платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» збільшенню надходжень до державного бюджету? На мою думку, якщо не змінити ставлення ДПС та інших державних органів до бізнесу, який змушений виживати в надскладних умовах, ніхто просто фізично не зможе сплачувати більше податків. Питання збільшення податкових платежів надзвичайно складне, адже воно залежить як від ставки податку, так і від бази для оподаткування, а отже рівня дохідності в окремий податковий період, від складності адміністрування, від ситуації на ринках, ситуації в країні", - заявив Волохов. 

Адвокат вказує, що закон № 11084 прийняли, бо влада впевнена, що наразі бізнес різними способами уникає від дотримання податкового законодавства, а отже добросовісно та чесно платити податки не хоче. Якщо ж бізнес хоче працювати без зайвого втручання в його роботу ДПС, то він має платити стільки податків, скільки фактично вирішить податкова. Тобто варіант, при якому окремі компанії працюють на рівні собівартості або ж збитковості, а власники змушені «докладати» власні кошти, щоб зберегти робочі місця і не втратити власну справу закон № 11084 не розглядає. Сплата податків має бути на певному рівні, який свідчить про високий рівень дотримання податкового законодавства.

"Маю в черговий раз наголосити, що запропонований законом «клуб білого бізнесу» це не про рівень відповідального ставлення до сплати податків, адже ДПС в будь-який момент може самостійно переглянути певні показники по кожній галузі й грубо кажучи визначить скільки кому треба платити. Складно сказати чи будуть ці цифри адекватними та, чи відповідатимуть вони реаліям", - акцентує Волохов. 

Чого чекати бізнесу?

Адвокат скептично ставиться до всіх нововведень в податковому законодавстві, які не спрощують наявне адміністрування, але додають нові повноваження податківцям. Якщо ДПС самостійно обиратиме платників податків, яких включатиме в цей новий перелік і самостійно розроблятиме критерії для цього, то більшість бізнесу напевно в «новий білий клуб» автоматично не потрапить.

"Інша сторона цього питання - податкові перевірки. Можна буде легко аргументувати дії ДПС пошуком можливих порушень податкового законодавства бізнесом, який не відповідає критеріям платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Та чи буде закон № 11084 захищати бізнес від перевірок ДПС, якщо його (бізнес) все ж таки буде включено до переліку? Мабуть, це можливо, але лише за умов, що адміністрування реєстру із переліком платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства буде здійснюватися належним чином та без жодних зловживань з боку працівників ДПС. Ймовірно, що скоро ми матимемо нову практику з оскарження рішень ДПС про включення/виключення компаній з переліку добросовісних", - резюмував Волохов.

Зеленський підписав закон про «клуб білого бізнесу»

24 липня президент України Володимир Зеленський підписав закон про «клуб білого бізнесу». Про це повідомив голова комітету Верховної ради з податкової політики Данило Гетманцев, який нагадав, що передбачає закон: 

  • запровадження переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, які користуватимуться низкою переваг у податковому адмініструванні під час воєнного стану,
  • до переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства включатимуться юридичні особи та фізичні особи-підприємці, резиденти Дія.City, які відповідатимуть низці вимог та критеріїв з урахуванням системи оподаткування (зокрема, вимоги до рівня сплати податків, вимоги до рівня нарахування заробітної плати),
  • платники податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, включені до Переліку, отримуватимуть такі переваги: мораторій на документальні перевірки, крім деяких видів; скорочення строків камеральної та документальної перевірок у цілях бюджетного відшкодування; скорочення строків надання індивідуальних податкових консультацій; за платником податків закріплюється комплаєнс-менеджер, з яким платник зможе взаємодіяти зокрема із використанням засобів дистанційного зв’язку, у тому числі у режимі відеоконференції.

"Держава та білий бізнес є абсолютними союзниками у боротьбі з тіньовиками та корупціонерами. Саме по цій межі протистояння ми разом ефективно подолаємо тінь, а головне корупцію. Ми повинні пройти шлях подолання разом, крок за кроком. Це і є головною метою закону про "клуб білого бізнесу", - наголошував Гетманцев.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube