Якщо парламент ухвалить рішення в найближчі два місяці, то перший перегляд акцизів може відбутися на початку липня, а слідом за ним зростуть ціни на заправках, проте ціна бензину А-95 вже зараз стрімко йде вгору
Тільки протягом останнього місяця ціна на бензин А-95 преміум зросла майже на три гривні. Якщо на 10 березня він вартував 54,92 гривні за літр, то сьогодні, 10 квітня – 57, 74 в середньому по Україні. І це, за словами експертів, ще не стеля – ціни будуть зростати й надалі.
Березень для роздрібного ринку пального запам’ятався зростанням цін у мережах преміум-сегменту. Це дозволило дещо видихнути операторам середнього і нижчого цінового діапазону.
«За рахунок запасів більш дешевого ресурсу маркетмейкери стримували роздрібні ціна на пальне протягом трьох місяців, незважаючи на зростаючі європейські котирування й курс валют. Це призвело до помітного скорочення маржі», - пояснюють експерти.
Вичерпання запасів зумовило підвищення цін на стелах, що співпало зі зменшенням європейських котирувань і зниженням гуртових цін. Крім того, у березні суттєвим чинником зростаючих роздрібних цін був і курс валют, який за місяць збільшився майже на 1 грн/$.
Таким чином, у березні пальне здорожчало у всіх мережах без винятку. Залежно від цінової політики, напрямку постачань ресурсу і конкурентного середовища «плюс» був різним, починаючи від 0,50 грн/л і закінчуючи 3 грн/л.
«На початку квітня динаміка збільшення цін на пальне зберігається. Якщо для бензину це логічна реакція на зростання котирувань і високий курс, то для дизелю вона місцями незрозуміла, оскільки низькі гуртові ціни створюють непогану можливість утримати клієнта» - зауважують експерти.
Проте вони не виключають, що цінник може розвернутись, оскільки боротьба за клієнта триває й посилюється пропорційно до зниження продажів.
Наприкінці березня Кабінет міністрів ухвалив проєкт закону, яким пропонується поетапне підвищення акцизів на всі види пального. Зростання розміру їхніх ставок розтягнуте в часі і відбуватиметься п'ятьма етапами: перший повинен відбутися у липні 2024 року, останній – у 2028 році.
Відповідно до пропозиції уряду, у 2024 році акциз з кожної тисячі літрів бензину повинен подорожчати на 29,1 євро, дизпального – на 38,1 євро, скрапленого газу – на 3,6 євро. Після цього заплановані ще чотири етапи підвищення, кожен з яких – приблизно на аналогічні суми.
"Перегляд акцизів обумовлено необхідністю наближення національного законодавства до законодавства Євросоюзу, що актуально з огляду на отримання Україною статусу країни-кандидата на членство в ЄС", – пояснюють у Мінфіні.
Ще одна причина – необхідність наповнення держбюджету.
"Усе відбувається під егідою євроінтеграції, але так чи інакше впирається в гроші. Це логічно, тому що податки – це гроші, гроші – це зброя, зброя – це оборона", – каже засновник транспортної групи компаній і мережі АЗС "Прайм" Дмитро Леушкін.
За розрахунками Мінфіну, після ухвалення цього закону від продажу пального бюджет додатково отримуватиме близько 1,6 млрд грн на місяць. З них 1,3 млрд грн – від акцизного податку, ще 292 млн грн – від податку на додану вартість.
Якщо парламент ухвалить зміни в найближчі два місяці, то перший перегляд акцизів може відбутися на початку липня. Слідом за ним зростуть ціни на заправках. Яким буде підвищення – залежить від запасів пального, яке трейдери завезуть із старими податками (акцизний збір сплачується при перетині кордону).
За оцінками директора "Консалтингової групи А-95" Сергія Куюна, вартість бензину на першому етапі перегляду акцизів зросте на 1,5 грн за л, дизельного пального – на 1,2 грн за л, а скраплений газ подорожчає приблизно на 10 коп за л.
"Від півтори до двох гривень буде зростання на бензин та дизельне пальне, автогаз може піднятися в межах кількох десятків копійок", – вважає експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев.
Що станеться з цінами в довгостроковій перспективі, після всіх етапів підвищення акцизів? Перегляд розбитий на п’ять майже однакових кроків. Попри це зараз складно розрахувати майбутню вартість бензину, бо вона залежатиме від актуального на той момент курсу євро та світових цін на нафтопродукти.
"Якщо відштовхуватися від поточного курсу євро, то всі п’ять етапів означали б подорожчання літра дизпального на 7,3 гривні, бензину – на 9,6 гривні. Натомість скраплений газ подорожчав би на 90 копійок за літр", – підсумував Куюн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.