Мобілізація заважає працювати супермаркетам та невеликим магазинам, втім, робітники найбільших торговельних мереж можуть отримати бронь від неї
В Асоціації ритейлерів України наголошують на тому, що мобілізація робітників зараз є одним з ключових викликів та, певно, найбільшою проблемою. Мобілізація створює нестачу кадрів, необхідних для роботи торговельних підприємств. Однак з даних Work.ua випливає, що найбільші мережі супермаркетів змогли забронювати частину своїх співробітників, у т.ч. це Сільпо, Varus, EVA, Епіцентр.
Як повідомили Інформатору в ексклюзивному коментарі від Асоціації ритейлерів України (RAU), проблеми із реалізацією законодавства про мобілізацію та бронювання працівників не дозволяють захистити логістику та важливі технологічні напрями ритейлу від втрати персоналу. Ритейл відповідає за продовольчу безпеку населення та постачання, тому, на думку представників галузі, важливі працівники мали б бронюватися і не мати жодних проблем на роботі, або під час пересування Україною та відряджень за кордон. Проте на практиці є чимало проблем, які призводять до такого:
Ритейлери пропонують таке розв'язання проблеми з мобілізацією, яка торкається їхньої галузі: "привести у відповідність до духу, а у деяких випадках і норм закону, постанов КМУ, наказів Міноборони практики правозастосування мережею ТЦКтаСП. Метою бронювання має бути не створення штучних перешкод та обмежень, а спрощена процедура фіксації осіб, що займаються суспільно корисною для держави роботою та сплачують податки до державного бюджету".
На їхню думку, суди, Конституційний Суд України та народні депутати України мають привести у відповідність до Конституції України деякі норми останніх змін до законодавства щодо бронювання, адміністративної відповідальності. Принцип верховенства права передбачає, що у разі визнання дій чи бездіяльності (наприклад, у видачі відстрочки від мобілізації, до яких відноситься і бронювання) незаконними, вони не мають повторюватися.
З одного боку, за словами представників Асоціації ритейлерів України, Уповноважений ВРУ з прав людини, Міністерство юстиції у роз'ясненнях, народні депутати-члени Комітету ВРУ з оборони та нацбезпеки публічно стверджують, що певні особи не мають повноважень затримувати громадян, позбавляти їх волі, залишати напризволяще їх майно (автомобілі чи фури з вантажем на блокпостах). А з іншого боку – такі практики продовжуються.
На сайті Work.ua відображаються вакансії, співробітників на які роботодавець бронює від мобілізації. Однак, можливо, ці мережі можуть забронювати лише частину своїх кадрів. Зокрема, серед вакансій з бронюванням по мобілізації у сфері ритейлу наразі є такі:
На Work.ua зʼявився окремий розділ, а також фільтр з вакансіями, у яких вказано, що компанія бронює працівників. Тепер ви легко зможете знайти такі пропозиції роботи й швидко відгукнутися на них.
"Зараз знаходити співробітників важко всім роботодавцям, зокрема й підприємствам, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності українців. Однак таким компаніям держава надає можливість бронювати працівників, і це може бути додатковою перевагою для кандидатів під час пошуку роботи. Саме тому ми зробили доступною опцію вказувати у вакансії, що компанія бронює працівників на конкретній посаді. Це допоможе роботодавцям знаходили потрібних людей в команди, їхнім підприємствам працювати й підтримувати економіку країни, а шукачам — відразу бачити такі пропозиції", - розповідали на Work.ua.
Усі вакансії з бронюванням з’являються у розділі пошуку вакансій «З бронюванням працівників». Ще їх можна легко знайти, якщо ввімкнути фільтр «Бронювання працівників» на результатах пошуку вакансій. Також на картці вакансії виводиться спеціальна позначка, що посада передбачає бронювання, і зелений бейдж. Ви їх точно помітите.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.