Мобілізація ставить під питання постачання інтернету в міста України - експерт

Члена Громадської ради при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення Олександр Глущенко розповів Інформатору, як мобілізація створює перешкоди для роботи інтернет-провайдерів

Олександр Глущенко, мобілізація в Україні
Олександр Глущенко, мобілізація в Україні. Колаж: Інформатор

Експерт з телекомунікацій Олександр Глущенко розповів Інформатору про проблеми у провайдерів інтернету, які з’являються через посилення мобілізації. Особливо великі труднощі будуть у тих провайдерів, де працює не багато людей, а також у тих, хто надає послуги у прифронтових населених пунктах. Через наявні проблеми деякі міста та селища України можуть взагалі залишитися без зв’язку на тривалий час.

Автор ютуб-проекту “ПЕРЕГОВОРКА”, який розповідає багато про роботу телеком-галузі, Олександр Глущенко зазначає, що для галузі телекомунікаційників, у т.ч. це медіа та оператори зв’язку, найсерйознішою проблемою зараз є бронювання співробітників. Для багатьох гравців на ринку послуг телекомунікації не зрозуміло, як практично це робиться. Від потрапляння до переліку об’єктів критичної інфраструктури, підприємств критичної інфраструктури до бронювання співробітників, та в першу чергу, працівників ремонтних бригад. А у дрібного бізнесу, який займається наданням інтернету у помешкання українців, виникла досить складна ситуація, що ставить під питання їхню майбутню роботу взагалі.

“У багатьох провайдерів, особливо якщо вони маленькі, особливо якщо знаходяться в прифронтових регіонах, взагалі патова ситуація. У них вже майже не залишилося працівників, які працюють “у полях” (монтажників, ремонтних бригад тощо). Складні умови, обстріли, міни. Може бути таке, що якщо ситуація буде незрозумілою, у прифронтових населених пунктах зв’язок може взагалі зникнути як явище.

Бо є провайдери ФОПи, у яких працюють 1-2 монтажники. Власник - він же монтажник, колцентр, водій, закупщик, сторож, бухгалтер. І при цьому вони обслуговують сотні абонентів в регіоні. Серед яких не тільки фізичні та юридичні особи, а і спец-користувачі. Якщо робітників або власника призвуть, то пропрацює мережа ще деякий час, поки щось не зламається. І за декілька тижнів - зв’язок зникне, і лагодити та налаштувати його буде нікому.

Наразі немає ніякої підтримки від держави для операторів, які працюють на прифронтових територіях. У них кожного дня обстріли, пошкодження мереж ліній зв’язку. Кількість абонентів регулярно зменшується, капітальні та операційні витрати зростають. Грошей мало. Технологічно їм не вистачає коштів, щоб відновлювати мережі після пошкоджень. У прифронтових районах таким чином можна втратити й операторів і мережі”, - розповідає експерт з телекомунікацій.

Мова йде про щонайменше 20-40 км вглиб територій, де ведуться бойові дії та від кордону із країною-окупантом. До цих міст дістає ворожа артилерія, дрони, ракети, бомби. У них у всіх проблеми з мережами. Особливо у Херсоні. Також відчувають на собі такі наслідки Запоріжжя, Харків, Нікополь, Марганець, Суми, Охтирка та інші міста (у першу чергу у Донецькій області), що часто потерпають від ударів росіян.

Будь-який обстріл - це обриви кабелю, пошкодження мережі. Робітники змушені замінювати магістралі. “Не вийде привезти на село Starlink, поставити та забезпечити таким чином село інтернетом”, - каже Олександр Глущенко.

“Є проблема, що майже всі галузі зараз відчувають дефіцит кадрів. Де брати людей? Якщо у провайдера забрали монтажника, то на виховання заміни йому потрібно як мінімум пів року. І ще він повинен бути “пряморуким”. Людей, які бажають працювати, мало. Якщо людина не з’явилася до ТЦК, то відповідальність за неї несе директор або той, хто її взяв на роботу. Така собі радість, якщо чесно. Багато чиновників наразі заброньовані від мобілізації. Якщо взяти кошик ВВП, повірте, результативність від їхньої діяльності - майже нульова. І тут проблема не в тому, що одні мають інші права або факт дискримінації, а в тому, що держава давно повинна прийняти рішення про переведення економіки на військові рейки. І закони та правила стати однаковими для всіх, як це зазначено в Конституції. А правила - максимально простими та прозорими.

Також незрозуміла ситуація з Резервом+. Оновили дані. Що далі з цим робити? То кажуть, що це ні на що не впливає, то кажуть, що впливає. То обіцяють повістки через Резерв+, то не обіцяють”, - обурюється Олександр, - “А черги на проходження ВЛК у військкоматах як працювали за формулою “хто раніше прийшов і голосніше продирався” - той потрапив, - так і працюють. Є-черга, запис - це все не працює. Військкомати технічно не в змозі опрацювати кількість бажаючих пройти ВЛК.

Чого очікувати після 18 липня? Штрафів? Чому знову створюють правила, які не працюють, і винні в фіналі тільки громадяни, які несуть повну відповідальність. Схожа ситуація з військовими квитками. Десятиріччями не було бланків. Приходиш до військкомату, бланків немає. Ну як немає? За дрібну корупцію з’являлись. Але в основному - не було. Зате тепер всі, хто мали тимчасові документи - або ухилянти або мають сплатити штрафи за те, що не з’явився. Раціонально”, - резюмує фахівець.

Мобілізація в Україні

В Україні з 18 травня набув чинності закон про мобілізацію зі змінами у бронюванні від мобілізації. Обов’язки бізнесу стосовно оповіщення військовозобов’язаних працівників законодавчо уточнили. Щодо змін у статті 21 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що:

  • підприємства, установи і організації зобов’язані вести військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів із числа працюючих,
  • здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов’язаних і надавати звітність з цих питань відповідним органам влади,
  • забезпечувати своєчасне прибуття працівників, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, на збірні пункти та до військових частин.

Згідно з чинним законодавством, тисячі українців мають право на відстрочку від призову на військову службу. На військову службу не призивають жінок, вони можуть вступати до війська виключно за власним бажанням. А право на відстрочку стосується:

  • осіб, що були визнані непридатними за станом здоров'я за рішенням військово-лікарської комісії;
  • осіб, що мають інвалідність будь-якої групи;
  • осіб, на утриманні яких перебуває щонайменше троє дітей;
  • осіб, які самостійно виховують дітей;
  • осіб, на утриманні яких перебуває неповнолітня дитина з інвалідністю будь-якої групи;
  • осіб, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю І або ІІ групи;
  • студентів денної форми навчання;
  • викладачів, що працюють хоча б на 0,75 ставки;
  • осіб, що є опікунами осіб з інвалідності;
  • осіб, чиї родичі загинули або зникли безвісти під час проведення АТО/ООС або під час повномасштабної війни;
  • осіб, що були заброньовані відповідно до постанови Кабінету міністрів України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube