Що робити, щоб потрапити до Клубу білого бізнесу і отримати бронь на 25% персоналу

Читать на русском

Законопроєкт про зміни до Податкового кодексу, який у червні ухвалилла ВР, також відомий, як закон про «Клуб білого бізнесу»

Читать на русском
Що робити, щоб потрапити до Клубу білого бізнесу і отримати бронь на 25% персоналу
Закон ще має підписати президент

Законопроєкт про зміни до Податкового кодексу, який у червні ухвалилла ВР, також відомий, як закон про «Клуб білого бізнесу»

Верховна Рада 18 червня 2024 року прийняла у другому читанні та в цілому законопроєкт про зміни до Податкового кодексу - ця ініціатива також відома, як закон про «Клуб білого бізнесу». Законопроєкт передбачає створення окремого переліку платників податків, які користуватимуться перевагами у податковому адмініструванні під час воєнного стану. Одна з них - можливість забронювати до 25% військовозобов’язаних працівників. Інформатор розбирався, які підприємства можуть потрапити до цього переліку. 

Як потрапити до Клубу білого бізнесу

Згідно із проєктом закону, який опублікований на сайті парламенту, до «клубу білого бізнесу» можуть потрапити компанії та ФОПи, у яких:

  • податковий борг та/або заборгованість з інших платежів не перевищує 51 тис. грн та з дня їх виникнення минуло не більше 30 днів;
  • немає заборгованості зі сплати ЄСВ або загальна сума такого боргу не перевищує 3 тис. 060 грн;
  • немає фактів порушення подання звітності;
  • немає винесених щодо платника податку податкових повідомлень про порушення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та/або імпорту товарів протягом останніх 12 місяців;
  • немає рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості;
  • немає розпочатої процедури припинення компанії або підприємницької діяльності ФОП;
  • немає порушеного провадження у справі про банкрутство;
  • немає санкцій щодо компаній чи підприємців;
  • немає змін щодо основного виду діяльності впродовж останнього календарного року.

Ці вимоги можуть змінитися відповідно до тих правок, які підтримали депутати під час голосування.

Також компанії, що перебувають на загальній системі оподаткування та є платниками 3 групи, можуть «отримати членство у клубі», якщо:

  • рівень сплати податку на прибуток є рівним/вищим від середнього по галузі;
  • рівень сплати податку на додану вартість є рівним/вищим від середнього по галузі (крім платників, у яких питома вага обсягу експорту в загальному обсязі постачання дорівнює або перевищує 25%);
  • зарплату робітникам за два звітні періоди виплачують на рівні не менше середньої заробітної плати у відповідній галузі у відповідному регіоні, за умови, що середньомісячна чисельність працівників за останні 12 місяців становить не менше п'яти осіб.

Компанії, що є платниками єдиного податку 4 групи, до клубу можуть потрапити якщо:

  • рівень сплати податків до зведеного бюджету на 1 гектар є рівним/вищим від середнього по країні;
  • площа наявних у платника податку у власності або в оренді ділянок становить не менше 500 гектарів та за які сплачено податок на землю.

ФОПи, що перебувають на спрощеній системі оподаткування та є платниками єдиного податку 3 групи можуть отримати особливі умови податкового адміністрування, якщо:

  • задекларований обсяг доходу за звітний період становить понад 5 мільйонів гривень та рівень сплати податків є рівним або вищим від середнього по галузі;
  • зарплата за останні два звітні періоди становить не менше середньої заробітної плати у відповідній галузі у відповідному регіоні.

«Новостворені платники податків можуть бути включені до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, але не раніше одного календарного року з моменту взяття такого платника на облік», - йдеться у тексті законопроєкту від березня 2024 року, який розміщено на сайті ВР. 

 

За бронювання проголосували помилково?

Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що відповідна поправка про бронювання для працівників компаній з «клубу білого бізнесу» №391 не була підтримана депутатами. Але пізніше він визнав, що депутати переплутали номер поправки, і норма щодо додаткового бронювання у законопроєкті залишилася, оскільки відповідна поправка мала інший номер - 392. 

«Я сьогодні (18 червня – ред.) писав, що правку про рекомендацію уряду щодо бронювання збили в залі…Так ось, депутати переплутали номер правки. Не ту збили, якщо просто. Щодо бронювання- вона залишається в тексті) Але не думаю, що Уряд дослухається до рекомендації, якщо відверто», - написав нардеп.

Як би там ні було, а закон прийнятий. Наступний етап – це підписання його президентом та публікування в офіційному виданні. У будь-якому розі Кабмін вирішує, як саме реалізувати цю ініціативу, тому питання з бронюванням для учасників «клубу білого бізнесу» ще не вирішене остаточно.

Що не так з законопроєктом про «клуб білого бізнесу»

Коли законопроєкт про «клуб білого бізнесу» ще готувався до голосування, то бюджетний комітет ВР застерігав, що скарбниця від цих новацій може втратити щонайменше 800 млн грн, та й Головне юридичне управління мало багато зауважень. Одне з таких – назва законопроєкту не відповідає його змісту. 

«Закон набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування. Проте це не відповідає принципу стабільності податкової системи, за яким зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду. Також податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року», - йдеться у поясненнях юристів парламенту.

Крім того, закон має набирати чинності раніше, ніж Кабмін розробить «дорожню карту» - як саме компанії потраплятимуть до особливого списку, які «плюшки» вони отримують та як їх працівників будуть бронювати від мобілізації. До того ж останній закон про мобілізацію містить вичерпний перелік категорій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню. І в цьому законі немає поняття «автоматичного бронювання».

Керуючий партнер адвокатського об'єднання EvrikaLaw, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков у коментарі Інформатору назвав цю ініціативу черговим «покращенням». 

З його слів, отримати «членство» досить непросто, оскільки саме податкова вирішуватиме наскільки кришталево чистим платником податків є той чи інший бізнес, а у випадку не згоди з політикою фіскального органу, компанія може швидко "посіріти" або навіть "почорніти" в очах найгуманніших у світі органів контролю. Тому поки не почався активний відбір кандидатів до «Клубу білого бізнесу» необхідно підготувати бізнес до підвищеної зацікавленості податкової.

Інформатор писав, що Гетманцев обдурив співавторів законопроєкту про «клуб білого бізнесу».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.