У грудні 2022 року Володимир Зеленський підписав закон про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК) під керівництвом Павла Вовка. Втім, судді цього суду продовжують отримувати зарплату, не розглядаючи ніякі справи, частина з цих суддів не розглядає справи ще до ліквідації суду
У грудні 2022 року Верховна Рада України проголосувала за закон про ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва. Тоді ж його підписав президент Зеленський. Втім, ліквідація суду не має можливості звільнити суддів. З початку 2022 року судді ОАСК, які не розглядали справи та не здійснювали правосуддя, отримали за свою роботу понад 99 млн грн. Водночас у районних та у Господарському суді Києва за час повномасштабної війни виплати тим суддям, які не працюють, сягнули понад 76 млн грн бюджетних коштів.
На запит Інформатора в Окружному адміністративному суді Києва повідомили, що з початку 2022 року вони заплатили тим суддям, які не здійснювали повноважень (тобто фактично не працювали) 99 млн 253 тис. 186 грн. Наразі у судді залишається 47 суддів, які не мають повноважень. Зазначимо, що раніше їх було трохи більше. Ці 47 юристів за 2,5 роки війни отримали 94 млн 895 тис. 493 грн виплат. Відповідно інші судді або звільнилися з ОАСК або були відряджені тимчасово працювати до інших судів.
13 грудня 2022 року Верховна Рада України ухвалила закон про ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва. У той же день закон був підписаний Президентом України Володимиром Зеленським. 15 грудня 2022 року закон набув чинності, з цього дня суд (ОАСК) припинив розгляд справ. Розгляд всіх справ передано Київському окружному адміністративному суду до утворення Київського міського окружного адміністративного суду замість ОАСК.
Можна поглянути у декларації окремих суддів ОАСК. Наприклад, голова суду Павло Вовк за 2023 рік, не розглядаючи справи (як і 46 інших суддів в ОАСК), заробив на роботі 1 млн 878 тис. 162 грн. Для порівняння: 2 млн 52 тис. 109 грн - у 2022 році та 2 млн 19 тис. 604 грн - у 2021 році (коли суд працював).
В Україні наразі понад 480 суддів, які не мають повноважень (тобто не працюють - не розглядають справи). Але більшість з них продовжує отримувати зарплату, доплати, лікарняні, ходить у відпустки тощо. Кожен такий суддя обходиться бюджету в середньому у понад 1,2 млн грн на рік. Попри це у суддівській системі шалена нестача кадрів.
Причин чому ці судді фактично не працюють декілька. Найчастіша - це закінчення строку повноважень у тих суддів, яких призначав Президент України. По завершенню строку вони продовжують бути у штаті суду, але не розглядають справу та продовжують отримувати зарплату й інші виплати. Закінчення повноважень - не означає звільнення суддів. Звільнити їх може лише Вища рада правосуддя або суддя може піти у відставку за власним бажанням.
Друга причина - ліквідація чи реорганізація суду: поки остаточно суд не ліквідують (а це може затягнутися на 5 років і більше), судді можуть ходити на роботу та отримують зарплату та всі інші виплати, але не можуть розглядати справи. Ще одна причина - відсторонення судді від роботи за правопорушення (у т.ч. кримінальні справи), під час таких "прогулів", втім, судді не отримують доплати до окладу. Наступна причина - мобілізація до армії, під час служби судді продовжують отримувати суддівську винагороду.
Також судді не здійснюють повноважень і отримують оклад, коли вони вже зараховані до штату суду, але ще не прийняли присягу (це може затягуватися на кілька місяців). Ще одна з можливих причин, чому не здійснюють повноважень, - досі не пройшли підготовку у школі суддів. Та найменш вагома причина - декретна відпустка, однак під час якої суддя ніякі виплати у судді не отримує.
А от у районних судах Києва та Господарському суді Києва судді без повноважень за 2,5 роки отримали понад 76 млн грн зарплат, фактично не працюючи та не розглядаючи справи. Судді районних та міських судів Київської області за 2022-2024 року, які не працювали, отримали 23 млн 766 тис. 75 грн.
16 травня 2023 року суддя Всеволод Князєв припинив очолювати Верховний Суд. Днем раніше він був затриманий за підозрою в отриманні хабаря у 2,7 млн дол. З цього дня він не здійснює правосуддя та фактично відсторонений від роботи, знаходився під вартою, а потім - під підпискою про невиїзд у Києві в себе вдома. Втім, це не завадило з травня 2023 року по червень 2024 року судді Всеволоду Князєву отримати від держави 3 млн 129 тис. 369 грн окладу та інших виплат. Вища рада правосуддя відсторонила суддю, але не звільнила, тому він так "працює" та навіть з'їздив у відпустку до Закарпаття.
Журналісти Слідство.Інфо випустили цікавий матеріал. Вони з'ясували, що за час повномасштабного вторгнення колишні судді (ті, що пішли у відставку) отримали понад 9,6 млрд грн з бюджету. Мова не про тих суддів, хто у штаті суду, та отримує зарплату, а саме про колишніх суддів. Залежно від стажу робити при виході у відставку суддя може отримувати 50-90% посадового окладу. При цьому так роблять і недоброчесні судді, які потрапляли у ДТП п’яними, забороняли Майдан, били колег і не могли пояснити походження дорогого майна тощо. У Вищій раді правосуддя повідомили, що з липня 2023 року по липень 2024 року у відставку пішли 239 суддів, з яких 130 суддів працювали у Києві.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут