Бізнес не поспішає звертатися до банків за кредитами: причини пояснили в НБУ

Половина з компаній, що не беруть кредити в банках, фінансується з альтернативних джерел, повідомили в НБУ

НБУ
В НБУ зауважують, що бізнес має вкрай стримані інвестиційні настрої

Червневий Звіт НБУ про фінансову стабільність пояснює, чому бізнес не поспішає звертатися до банків за кредитами. У фінустанові виділили декілька причин, кожна з яких пов’язана з умовами повномасштабної війни. Проте, зауважують в НБУ, бізнес вже адаптувався до нинішніх умов й поволі відновлюється, хоча й нерівномірно.

НБУ в своєму червневому звіті назвав декілька причин, які пояснюють, чому бізнес не поспішає звертатися до банків за кредитами.

По-перше, підприємства мають високу рентабельність та ліквідність.

«Банківськими кредитами не користуються операційно прибуткові компанії, яким належить близько двох третин сукупних операційних прибутків», - зауважуть в НБУ.

Загальна операційна рентабельність операційно прибуткових позичальників українських банків у 2023 році становила 8,6%, тоді як компаній, що не залучають кредитних коштів в українських банках, – 13,7%. Значна частина таких підприємств здатна фінансувати свою діяльність за рахунок власних ресурсів і, ймовірно, не потребує додаткових кредитних коштів.

По-друге, підприємства використовують інші джерела фінансування.

«Половина з компаній, що не беруть кредити в банках, фінансується з альтернативних джерел. Наприклад, за рахунок зовнішніх запозичень, зокрема від інших компаній бізнес-груп», - кажуть в НБУ.

Разом із зовнішніми боргами відношення позик до ВВП становить близько 41%, тож закредитованість бізнесу не є низькою.

В-третє, бізнес має вкрай стримані інвестиційні настрої.

«Посилення воєнних дій, руйнування інфраструктури, дефіцит електроенергії та кваліфікованих кадрів погіршили очікування підприємств усіх секторів. Завантаженість виробничих потужностей промисловості лишається нижчою за довоєнний рівень, у багатьох секторах виробництво може бути збільшене без додаткових інвестицій. Водночас вкладення в модернізацію стримуються воєнними ризиками», - пояснюють у регулятора.

В НБУ звертають увагу на те, що пригнічений попит на банківські позики стримує кредитування. З одного боку, помірна закредитованість бізнесу сприяла успішному проходженню кризового періоду від початку війни, з іншого, – відновлення економіки потребуватиме суттєвого збільшення запозичень як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.

Банки зафіксували приплив коштів клієнтів та очікують продовження цього тренду

Обсяг коштів населення та бізнесу в банках в II кварталі значно зріс і банки очікують на його подальше зростання в наступному кварталі. Про це свідчать результати щоквартального опитування НБУ про банківське фондування. Чотири цікавих висновки: 

  • У II кварталі зріс обсяг коштів як домогосподарств і корпорацій, так і гуртового фондування. Фінустанови прогнозують, що зростання зберігатиметься й надалі, крім гуртового фондування, обсяги якого зменшаться.
  • Середня вартість фондування в II кварталі продовжувала знижуватися. Про це повідомила найбільша частка респондентів за всю історію опитувань з II кварталу 2021 року. Зменшення триватиме й в наступному кварталі.
  • Частка фондування у валюті знизилася й, за очікуваннями банків, знижуватиметься надалі. Строковість фондування дещо скорочувалася третій квартал поспіль, водночас у II кварталі про це повідомила менша, ніж раніше, кількість фінустанов.
  • Загальний обсяг капіталу банків за останні 12 місяців збільшився. Три чверті опитаних очікують на збереження такої тенденції. Прибутковість залишається визначальним чинником збільшення обсягу капіталу в найближчому майбутньому.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube