Кошти в сумі 25 тисяч доларів, яких жінка позбулась внаслідок неправомірних дій своєї знайомої, були всіма її заощадженнями, а через неправомірну поведінку ГУНП у Черкаській області заподіяні й досі не відшкодовані
Жінка заплатила своїй знайомій 25 тисяч доларів за земельну ділянку, але так і не отримала її. Вона просила поліцію притягнути винну особу до відповідальності, але справу двічі закривали у зв'язку з відсутністю ознак кримінального правопорушення. Громадянка через бездіяльність правоохоронних органів вимагає компенсацію у розмірі 100 тисяч гривень. Про це йдеться у рішенні Придніпровського районного суду Черкас, опублікованому 29 липня 2024 року.
12.03.2014 року жінка подала заяву до управління МВС України в Черкаській області за фактом неправомірних дій іншої особи, що містять ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 (шахрайство) Кримінального кодексу України. У зв'язку з відсутністю інформації про внесення відомостей до ЄРДР та початок досудового розслідування, 04.04.2014 року до прокуратури Черкаської області нею було подано скаргу про бездіяльність міліції при розгляді заяви про кримінальне правопорушення.
30.04.2014 року прокуратура Черкас повідомила, що скарга потерпілої розглянута, встановлено, що за результатами розгляду її заяви слідчим відділом Соснівського РВ в Черкасах УМВС України в Черкаській області складено висновок від 28.03.2014 року про відсутність ознак кримінального правопорушення. 01.03.2016 року постановою слідчого Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області кримінальне провадження від 28.04.2014 року було закрито у зв'язку з відсутністю ознак кримінального правопорушення. Ухвалою слідчого судді від 09.08.2018 року у справі скаргу жінки було задоволено, а вказану постанову слідчого скасовано.
21.08.2018 року жінка подала клопотання до Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області про поновлення розслідування, до якого додала вказану вище ухвалу слідчого судді. Досудове розслідування поновили та слідчий встановив наступні обставини.
"Між покупцем та продавцем 08.07.2011 року у письмовій формі був укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 870 кв.м, жінка заплатила своїй приятельці кошти в сумі 25 тисяч доларів. Однак всупереч вимогам ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу нотаріально посвідчений не був. Крім того, земельну ділянку, визначену у договорі купівлі-продажу від 08.07.2011 року їй не передала. Надалі 18.05.2012 року, шляхом замовчування відомостей про попередній продаж земельної ділянки уклала договір купівлі-продажу земельної ділянки з іншим громадянином, яку йому передала. Таким чином своїми умисними діями вона вчинила кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 190 (шахрайство) КК України", - вказується у матеріалах справи.
Тобто слідчий встановив повний склад кримінального правопорушення: об'єкт кримінального правопорушення, об'єктивна сторона кримінального правопорушення, суб'єктивна сторона кримінального правопорушення та суб'єкт кримінального правопорушення. Однак 23.06.2020 року постановою слідчого Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області вказане кримінальне провадження вдруге закрили на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України (у зв'язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення). Жінка є пенсіонеркою та не має значних доходів. Кошти в сумі 25 тисяч доларів, яких вона позбулась внаслідок неправомірних дій своєї знайомої, були всіма її заощадженнями, зробленими протягом працездатного віку. Тому заробити знову таку суму коштів у неї немає можливості, а через неправомірну поведінку ГУНП у Черкаській області заподіяні й досі не відшкодовані.
Суд частково задовольнив позов жінки. З державного бюджету України на її користь стягнуть 5 тисяч гривень у відшкодування моральної шкоди, завданої бездіяльністю органу досудового розслідування.
"На думку суду, є доведеним факт заподіяння моральної шкоди позивачці діями відповідача (ГУНП у Черкаській області), а саме: тривалої бездіяльності посадових осіб, пов'язаних з невиконанням своїх обов'язків, не проведенні комплексу дій передбачених КПК України. Проте враховуючи характер правопорушення, глибину фізичних та душевних страждань, ступінь вини особи, яка завдала моральної шкоди, вважає позовні вимоги щодо стягнення моральної шкоди у розмірі 100 тисяч гривень завищеними, а тому, враховуючи засади розумності та справедливості, суд приходить до висновку про наявність підстав для компенсації громадянці завданої моральної шкоди в розмірі 5 тисяч гривень", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.