З рахунку списали 6 551 гривні, Ощадбанк відмовляється повертати кошти, бо гроші пішли в Люксембург - що вирішив суд

Жінка наголошує, що не повідомляла третім особам ПІН-код, CVV-2 код картки та не передавала її нікому

Ощадбанк
Жінка втратила з рахунку 6 551 гривні, а Ощадбанк відмовляється повертати кошти

Жінка отримала повідомлення про списання коштів з її рахунку в Ощадбанку на загальну суму 6 551 гривні. Вона звернулася до фінустанови щодо повернення коштів, але отримала відмову, бо всі операції проведені коректно через банк, який базується у Люксембурзі. Про це йдеться у рішенні Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області, опублікованому 29 липня 2024 року.

27.12.2023 року жінці почали приходити повідомлення про списання коштів з її банківського рахунку, а саме здійснено 7 списань на суми 779 гривень, 578 гривень, 1 182 гривень, 1 182 гривень, 779 гривень, 779 гривень. Вона зателефонувала до оператора АТ «Державний ощадний банк України», який після уточнення інформації заблокував картку. У поліції за її заявою розпочали кримінальне провадження за ст. 185 Кримінального кодексу України, досудове розслідування щодо якого досі триває. Отримавши витяг з ЄРДР, клієнтка звернулася до фінустанови із письмовим запитом для отримання детальної відповіді щодо повернення коштів, на що отримала відповідь, що всі операції з банківською карткою проведені коректно. 

Жінка наголошує, що не повідомляла третім особам ПІН-код, CVV-2 код картки та не передавала її нікому. Тому вона змушена звернутися до суду та просить стягнути з Ощадбанку безпідставно списані з рахунку кошти у розмірі 6 551 гривні. 

"Деталі спірних транзакцій за 27.12.2023 року свідчать про здійснення операцій розрахунку в торгово-сервісній мережі з використанням міжнародної електронної платіжної системи PAYPAL через банк, базований у Люксембурзі. Згідно з інформацією, розміщеної на сторінці офіційного інтернет-представництва НБУ в Україні зареєстровано діяльність 69 платіжних систем, з яких міжнародних 15 платіжних систем, з-поміж яких немає зареєстрованої міжнародної електронної платіжної системи PAYPAL. Використання клієнтом саме такої міжнародної платіжної системи, яка не є погоджена сторонами, про яку не внесено до Реєстру відомостей про міжнародну платіжну систему, як таку та щодо якої є невідомими правила управління ризиками та відповідальністю відповідно, свідчить про особисті ризики клієнта, що обрав таку міжнародну платіжну систему, а не банку. До розголошення реквізитів/втрати картки прирівнюється розміщення інформації про платіжну картку на невідомих та незахищених сайтах, що не підтримують технологію додаткової перевірки власника картки «3-D Secure». За результатами проведеної перевірки встановлено, що операцію з використанням інтернет-ресурсу проведено коректно, з використанням усіх необхідних реквізитів платіжної картки, що свідчить про відсутність вини банку у виконанні розпорядження клієнтки щодо перерахунку коштів з її рахунку", - заявили в Ощадбанку. 

Що вирішив суд? 

Суд задовольнив позов жінки. З акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» на її користь стягнуть безпідставно списані з банківського рахунку кошти у розмірі 6 551 гривні. 

"Транзакції 27.12.2023 року були не зініційовані позивачкою підтверджується тим, що після того, як 27.12.2023 року о 18:26 платіжку картку було заблоковано за її заявою, 4 рази були спроби незаконного зняття коштів з рахунку, а саме 27.12.2023 року о 19:40, 27.12.2023 року о 19:40, а також 28.12.2023 року о 21:57, 28.12.2023 року о 21:57. Таким чином, враховуючи відсутність доказів того, що вона своїми діями або бездіяльністю сприяла втраті чи незаконному використанню персонального ідентифікаційного номера та іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції, проведення фінансових операцій по картковому рахунку позивача відбулося не за її розпорядженням, а тому вона не повинна нести відповідальності за такі операції. При цьому, сама по собі відсутність вироку у кримінальній справі за фактом незаконного заволодіння невстановленими особами коштами із використанням платіжної картки, відкритої на  її ім'я, не є підставою для відмови у задоволенні позову.   Отже, оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що списання коштів з рахунку не було санкціоновано нею та відсутні докази того, що це відбулося за будь-якого її сприяння. За таких обставин позов слід задоволити та стягнути з відповідача безпідставно списані з рахунку кошти в розмірі 6 551 гривні", - наголосив суд. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube