Авто, що стоять на обліку у ТЦК, заборонили переміщати до інших областей, Кабмін просять врегулювати порядок застосовування норми закону про мобілізацію
Кабмін просять звернути увагу на відсутність підзаконного акту, яким деталізується норма закону про мобілізацію щодо заборони переміщення авто, які перебувають на військовому обліку у ТЦК, до інших областей. Про це 29 травня пише «Судово-юридична газета»
Переміщувати автомобілі, які стоять на обліку в ТЦК, до інших областей чи продавати їх заборонено. Відповідні зміни передбачає закон про посилення мобілізації, який набув сили 18 травня. Так, стаття 6 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відтепер викладена у новій редакції.
«Відповідно до неї з моменту оголошення загальної мобілізації транспортні засоби, які призначені для доукомплектування ЗСУ та інших військових формувань в особливий період та перебувають на військовому обліку у ТЦК, забороняється відправляти за межі території України та до інших областей, передавати права власності на них юридичним особам або громадянам, в оренду (лізинг), надавати їх як предмет застави для виконання зобов’язань за договорами про надання кредиту та гарантії перед банківською установою, а також вчиняти інші дії, що унеможливлюють передачу таких транспортних засобів Збройним Силам України та іншим військовим формуванням», - пояснюють юристи .
Відправлення таких транспортних засобів під час загальної мобілізації до суміжних областей дозволяється після повідомлення ТЦК про місце перебування транспортних засобів на строк не більше одного місяця.
Порядок виконання військово-транспортного обов’язку, норми безоплатного залучення, вилучення та примусового відчуження транспортних засобів і техніки на період мобілізації та у воєнний час визначаються Кабміном.
Однак, як вказує народний депутат від «Слуги народу», член Комітету Верховної Ради з питань правової політики Ігор Фріс у своєму зверненні до Кабміну, станом на даний час Уряд не прийняв підзаконний нормативно-правовий акт в частині визначення порядку виконання військово-транспортного обов’язку, що може ускладнити ведення господарської діяльності.
Він звернувся до Кабміну, аби там надали роз’яснення щодо порядку відправлення за межі території України та до інших областей транспортних засобів, які перебувають у ТЦК на обліку, а також – вжили заходів щодо підзаконного врегулювання цього питання.
Новим законом про мобілізацію визначено, що військово-транспортний обов’язок установлюється з метою задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань на особливий період транспортними засобами (у тому числі водними) і технікою.
Він поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства, установи і організації, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів, а також на громадян - власників транспортних засобів.
«Тобто, не лише бізнес, але й звичайні власники авто підпадають під дію нового закону, незалежно від статі та відношення до військового обов’язку.
Не підлягає передачі Збройним Силам України, іншим військовим формуванням транспортний засіб, що належить на праві власності громадянину, у разі відсутності у нього права власності на інші транспортні засоби», - зауважують юристи.
Обсяги транспортних засобів за типами та марками, що планується залучити під час мобілізації, для підприємств усіх форм власності встановлять місцеві державні адміністрації за поданням ТЦК, яке, в свою чергу, отримає відомості про автомобілі юридичних осіб та громадян від МВС. Йдеться про авто, які можуть бути призначені для доукомплектування ЗСУ та інших військових формувань в рамках виконання підприємствами та громадянами військово-транспортного обов’язку.
Залучення транспортних засобів здійснюється ТЦК, Центральним управлінням або регіональними органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів України на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, що оформлюються відповідними розпорядженнями.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.