Чи реально енергокомпаніям України добитися компенсацій від Росії: досвід Укренерго та Нафтогазу

Укренерго та Нафтогаз намагаються змусити РФ заплатити за руйнування підприємств

Укренерго, Нафтогаз
Володимир Кудрицький та Олексій Чернишов розповіли про компенсації від Росії

На теперішній час, на відновлення енергетичної системи після російських обстрілів Україні вже треба понад $50 млрд, підрахували у Київської школи економіки (KSE). Прямі збитки енергетики KSE оцінює у понад $16 млрд, непрямі – у $40 млрд. Про це пише Forbes.

За словами голови правління Укренерго Володимира Кудрицького, окупація однієї ЗАЕС зі встановленою потужністю 6 ГВт – це десятки мільярдів доларів збитків.

«Також ми втратили балансувальні потужності – мінімум 6 ГВт теплової генерації та Каховську ГЕС. У найближчі кілька років мінімальна потреба в інвестиціях – до $1 млрд. Це тільки щоб відновити частину пошкоджених електростанцій і пережити найближчі опалювальні сезони», - сказав Кудрицький.

Проте він зауважує, щовідновлювати все, як було, не варто.

«Вугільні станції радянського зразка – це минуле. Нам потрібна енергосистема нового формату. Потрібні нові технології. Єдиний ресурс цієї відбудови – приватний сектор. Ринок і ринкові механізми повинні визначати, які саме станції, де і ким будуть побудовані», - вважає Кудрицький.

Насправді, повідомив голова правління «Укренерго», компанія уже багато років перебуває в процесі судових позовів до держави-агресора.

«З 2014-го Росія окупувала наші активи в Криму. Але щоб довести це в судах і мати аргументовану позицію, потрібні тонни аркушів доказів. Щодо активів, незаконно вилучених у нашої компанії ще з 2014 року, і там потрібно буде показати не просто якісь бухгалтерські регістри з первісною та залишковою вартістю активів. Лише доведення юрисдикцій може зайняти роки. Ми досі щодо кримських активів визначаємо юрисдикцію: це арбітраж, чи інший суд. Головна проблема – ми позиваємося не до компанії, а до країни. У нашому судовому процесі щодо кримських активів ми себе не стримуємо і вимагаємо компенсацій за вартість всіх активів, які розташовані на півострові – €527 млн», - повідомив Кудрицький.

Голова правління «Нафтогазу» Олексій Чернишов розповів, що компанії знадобилося понад сім років, щоб добитися рішення Гаазького трибуналу щодо компенсації $5 млрд від Росії.

«Наступний крок – реалізація цього рішення, що також займе роки. РФ добровільно не сплачуватиме ці суми, тому подаємо додаткові позови в інших юрисдикціях, таких як США, європейські країни, Сполучене Королівство. Мета – знайти активи РФ, які мають нерезидентний характер, що дозволить стягнути їх як компенсацію», - пояснив він.

Ви підготувались до вимкнення світла взимку?

В Укренерго вважають, що децентралізована генерація – єдине можливе довгострокове рішення для протидії російським атакам 

Володимир Кудрицький наголосив, що єдиний спосіб побудувати сталу, більш безпечну і більш стійку до атак ворога енергосистему – це замість однієї електростанції на 1000 МВт побудувати декілька сотень електростанцій, потужністю 5-10 МВт кожна.

ДТЕК опублікував приголомшливі фото руйнувань ТЕС та дав невтішний прогноз відновлення

Image

Image

Image

Image

Image

Щодо цін на електроенергію, то голова Укренерго вважає, що на ринку повинна бути ціна на електроенергію така, щоб нові електростанції могли заробляти достатньо грошей, щоб покрити власні операційні потреби.

«Сьогодні ціна 6000 гривень за мегават/годину дозволяє будь-якій генерації, заснованій на будь-якій технології – газовій, вугільній, сонячній, вітровій, атомній, гідрогенерації – працювати з прибутком», - сказав він.

Кудрицький повідомив, що Укренерго пропонує контракт з переможцями аукціонів на 5 років, починаючи, орієнтовно, з кінця вересня 2025 року, фіксований в євро.

Підписуйтесь на наш Телеграм канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube